Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Odpowiedzą za zbrodnię vatowską. Przestępczą działalność prowadzili m.in. w Wodzisławiu Śląskim

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli postępowanie w sprawie "karuzeli vatowskiej". Na ławie oskarżonych zasiądzie 8 podejrzanych, którzy wykazali w fakturach fikcyjny obrót towarami przekraczającymi kwotę 63 milionów złotych.

Odpowiedzą za zbrodnię vatowską. Przestępczą działalność prowadzili m.in. w Wodzisławiu Śląskimilustracyjne, freepik
Do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowano akt oskarżenia wobec 8 podejrzanych w wieku od 36 do 57 lat.

Brali udział w karuzeli vatowskiej

Rozpracowywana przez śląskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą grupa osób działała w latach 2016-2017 w Katowicach, Wodzisławiu Śląskim i innych miastach na terenie kraju. Podejrzani, reprezentując wiele podmiotów gospodarczych, poświadczali nieprawdę w fakturach VAT dotyczących fikcyjnego obrotu różnymi towarami na łączną kwotę przekraczającą 63 miliony złotych.

Następnie posługując się takimi fakturami przy składaniu deklaracji w urzędach skarbowych, wyłudzili oni nienależny zwrot podatku, narażając Skarb Państwa na znaczne straty.

Odpowiedzą też za pranie brudnych pieniędzy

Sprawcom zarzucono dodatkowo przestępstwo tzw. "prania brudnych pieniędzy", które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestników przestępczej "karuzeli" kontrahentów.

Śledczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach do Sądu Okręgowego w Katowicach aktu oskarżenia wobec 8 podejrzanych w wieku od 36 do 57 lat, którym zarzucono popełnienie łącznie 22 przestępstwa.

Zważywszy na fakt, że części z oskarżonych zarzucono popełnienie tzw. "zbrodni vatowskiej", grozi im kara nawet do 25 lat więzienia.

Zbrodnia vatowska (art. 277a k.k.) to podrabianie lub modyfikowanie faktury w sposób, który wpływa na określenie wysokości podatku lub uzyskaniu zwrotu podatku.

źr. Śląska Policja, o. sqx

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Beta45 (185.135. * .137) 05.03.2024 17:35

Proszę napisać jaka to firmy dopuściły się takiego czynu .Aż przykre ?!

~Toje (46.134. * .24) 04.03.2024 08:12

IdziemyPO.... Złóż donos to sprawdzą. Nikt nie jest duchem świętym

~wtf (46.223. * .190) 02.03.2024 12:32

Prawdziwą zbrodnią jest interpunkcja w tym artykule. Przecinki to nie posypka!

~IdziemyPOskrzata (185.14. * .190) 02.03.2024 09:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ciekawe kiedy sprawdzicie PIT y handkarza mułem, który nagle zaczął handlować telefonami, oczywiście, tylko na papierze żeby wyłudzać WAT. Dlaczego urząd skarbowy w Wodzisławiu do dzisiejszego dnia tego nie sprawdził?

~andal (87.101. * .229) 01.03.2024 21:42

Za "zbrodnię vatowską" (co to takiego?) 25 lat, a za "zwykłe" morderstwo - kilka lat.