Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pszów – nowe kierunki rozwoju miasta

Koniec obecnej kadencji samorządu skłania do podsumowania podjętych wyzwań i zrealizowanych zadań. W Pszowie postawiono na uporządkowanie miejskich finansów i nowy kierunek rozwoju miasta z myślą o terenach po kopalni „Anna” i poszanowaniu górniczej tradycji.

Pszów – nowe kierunki rozwoju miasta
Piotr Kowol, Zastępca Burmistrza Miasta Pszów

Rozważne gospodarowanie budżetem miasta

Celem mijającej kadencji było uregulowanie zobowiązań finansowych miasta wobec Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zadanie udało się zrealizować z dobrym dla Pszowa efektem, dzięki czemu możliwe było wykonanie wielu potrzebnych i oczekiwanych inwestycji oraz remontów. By można było zrobić jak najwięcej, konieczne było skuteczne pozyskanie środków zewnętrznych i rozważne wydawanie pieniędzy z miejskiego budżetu.

Rewitalizacja kopalni „Anna”

Zadaniem strategicznym dla Pszowa jest rewitalizacja zabytkowych obiektów po kopalni „Anna”. Miejsce to będzie otwarte i przyjazne dla mieszkańców. Pierwsze efekty już są widoczne.

Pozyskaliśmy dla miasta 16,5 mln zł i ruszyliśmy z gruntowną modernizacją szybu „Jan” z budynkiem dawnej maszyny wyciągowej i terenem wokół. Prace zakończą się we wrześniu, a my uruchomimy nowoczesne miejsce kultury i rekreacji – mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Rewitalizacja kopalni

Mamy też pomysły na rewitalizację i zagospodarowanie pozostałych terenów. Łączy je jedno: ożywienie obszaru po „Annie” i nadanie mu nowych funkcji. Wychodząc w stronę mieszkańców, zdobyliśmy pieniądze na budowę miejskiego żłobka, który tam właśnie powstanie. Będzie tam też miejsce dla organizacji pozarządowych oraz lokale dla młodych przedsiębiorców – dodaje Piotr Kowol.

Miasto szykuje się też do stworzenia parku edukacyjnego przy dawnym szybie „Ryszard”, na co również udało się pozyskać pieniądze. Lada dzień będzie ogłaszany przetarg na realizację tego zadania.

Inwestycje których nie widać

Zadaniem kluczowym i kosztownym, ale też koniecznym ze względu na wymogi środowiskowe i prawne jest uporządkowanie gospodarki wodno–ściekowej. Miasto ciągle kładzie olbrzymi nacisk na te inwestycje.

Dokończyliśmy m.in. rozbudowę miejskiej oczyszczalni ścieków i kanalizację sanitarną w ulicach Skwary, Drzymały, Kasprowicza, Traugutta z przepompownią ścieków, Konopnickiej, Majakowskiego i Kruczkowskiego. Ważne również jest przygotowanie dalszych robót w ciągu ulic Niepodległości i Traugutta. No i pamiętamy o budowie kanalizacji na obrzeżach miasta, aktualnie na ul. Karola Miarki – kontynuuje zastępca burmistrza.

Bezpieczniej na pszowskich drogach

Kolejnym wyraźnym trendem inwestycyjnym w Pszowie są remonty dróg i inwestycje związane z bezpieczeństwem pieszych. Podjęto owocną współpracę z Powiatem Wodzisławskim i Zarządem Dróg Wojewódzkich, której efektem są doświetlone przejścia dla pieszych na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Doświetlono trzy przejścia na drodze wojewódzkiej nr 933 w obrębie pszowskiego rynku, pięć przejść na drogach powiatowych oraz na ulicach Sportowej i Konopnickiej. Wspólnie z Powiatem Wodzisławskim udało się przeprowadzić kompleksowy remont ul. Karola Miarki, dokończono przebudowę ul. Traugutta, a poprzez budowę ścieżki rowerowej i chodnika rozpoczęto modernizację ul. Kraszewskiego.

Wiele działo się też na drogach gminnych. Nowe nawierzchnie asfaltowe powstały na ulicach: Żużlowej, Cisowej, Łanowej, Jaskółczej, Hallera, Obrońców Pokoju, Jagienki i Juranda oraz bocznych Paderewskiego, Konopnickiej, Pszowskiej i jednym z odcinków na os. Biernackiego czy końcówce ul. Lipowej. To prawie 10 km zmodernizowanych i wyremontowanych dróg w Pszowie – podkreśla Piotr Kowol.

Remont ul. Zużlowej

Inwestycje w placówki oświatowe

Przedszkole nr 3 „Bajtlowo Kraina przy Annie” rozbudowano o dwa dodatkowe oddziały, dzięki czemu zapewniona jest niezbędna liczba miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Zadbaliśmy także o otoczenie naszych placówek oświatowych. Przy Przedszkolu nr 3 oraz Szkołach Podstawowych nr 1 i 4 powstały nowe parkingi. Zadania te podniosły poziom bezpieczeństwa w tych miejscach. Troszczymy się również o rozwiązania ekologiczne, czego efektem jest nowoczesna kotłownia gazowa w Szkole Podstawowej nr 4 i kolejne, zaplanowane dla Szkoły Podstawowej nr 3 i Przedszkola nr 4 – mówi Piotr Kowol.

W szkołach podstawowych (SP1, SP2, SP3) wyremontowano parkiety w salach gimnastycznych. Dodatkowo w Szkołach Podstawowych nr 2 i 4 zmodernizowano zaplecza kuchenne.

Miasto pozyskało pieniądze zewnętrzne także na projekty bezpośrednio wspierające uczniów i nauczycieli w procesie kształcenia. Powstały specjalistyczne klasy, jak Laboratoria Przyszłości, a w Szkole Podstawowej nr 3 uruchomiono Zieloną Pracownię, ukierunkowaną na rozwój kompetencji ekologicznych. Doposażono szkolne biblioteki, a w Świetlicy Środowiskowej utworzono pracownię komputerową.

Czyste powietrze

Ważną sprawą dla władz Pszowa była termomodernizacja miejskich budynków komunalnych przy ulicach Traugutta i Pszowskiej. Kamienice w centrum miasta stały się jego wizytówką i wygodnym domem dla rodzin potrzebujących wsparcia.

Finalizowana w tym roku kompleksowa termomodernizacja budynku OSP Pszów z wymianą kotła węglowego na nowoczesne kotły gazowe również ma niebagatelny wpływ na jakość naszego powietrza. Wspieramy też mieszkańców, by sami zadbali o ekologiczne rozwiązania w swoich gospodarstwach domowych i uruchomiliśmy gminny punkt informacyjny programu Czyste Powietrze. Wsparliśmy mieszkańców w działaniach związanych z koniecznym usuwaniem azbestu oraz montażem instalacji OZE – dodaje Piotr Kowol.

Termomodernizacja miejskich budynków

Do najważniejszych inwestycji należy również budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, która usprawni obsługę mieszkańców miasta w tym zakresie.

Wachlarz inwestycji w Pszowie jest szeroki, a jego realizacja była możliwa zarówno dzięki korzystnemu porozumieniu ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, które dotyczyło finansów, jak również dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym.

Nad regularnym pozyskiwaniem pieniędzy z różnych źródeł intensywnie pracował cały miejski zespół. I udało się. W sumie, w trakcie mijającej kadencji pozyskaliśmy prawie 58 mln zł z zewnętrznych źródeł. Choć zrobiliśmy wiele, to nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Potrzeb w mieście jest dużo, wciąż pojawiają się nowe zadania i śmielsze wyzwania, a my chcemy je realizować, wsłuchując się w głos mieszkańców tak, by Pszów był wygodnym miejscem do życia, z którego jesteśmy dumni – podsumowuje Piotr Kowol.

Tekst sponsorowany

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>

Powyższa prezentacja ukazała się w ramach specjalnego raportu “Liderzy inwestycji i innowacji” przygotowanego i wydanego w lutym 2024 w nakładzie 37 tys. szt. przez Wydawnictwo Nowiny.

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>