Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie tylko kopalnie i elektrownia, czyli na czym opiera się rybnicki rynek pracy

O tym jak zmienia się rynek pracy, jaką rolę odgrywają na nim przedsiębiorstwa z branży IT, a także o szkoleniach, które są korzystne dla pracowników i pracodawców rozmawiamy z Anną Michalczyk - dyrektorką Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku.

Nie tylko kopalnie i elektrownia, czyli na czym opiera się rybnicki rynek pracy
- Rybnicki rynek nakierowany jest na tzw. zawodowców, czyli osoby posiadające określony zawód – najlepiej na poziomie szkoły branżowej i średniej technicznej - mówi Anna Michalczyk, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku.

- Jakie branże/przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę na rybnickim rynku pracy?

- Znaczącą rolę na naszym terenie odgrywają zakłady produkcyjne. W przedsiębiorstwach tych pracują w przeważającej części mężczyźni ze względu na charakter wykonywanej pracy. Do pracy w firmach produkcyjnych są zazwyczaj poszukiwani pracownicy fizyczni bez kwalifikacji, a także operatorzy maszyn CNC, tokarze, ślusarze, spawacze, magazynierzy, a także inżynierowie.

W regionie rybnickim działa sporo małych firm budowlanych, które świadczą swoje usługi jako podwykonawcy większych inwestycji, a także w zakresie indywidualnych potrzeb klientów. Osoby posiadające doświadczenie w pracach budowlanych są bardzo często poszukiwanymi i cenionymi pracownikami na lokalnym rynku pracy.

Sektor usług czyli: handel, bankowość, transport, ubezpieczenia, administracja publiczna, służba zdrowia, szkolnictwo to również bardzo ważny i znaczący pracodawca na rybnickim rynku pracy.

- Jakie ważne w tym wszystkim są zakłady pracy i branże tradycyjnie kojarzone z Rybnikiem, tj. górnictwo (kopalnie), energetyka (Elektrownia Rybnik) oraz kolejnictwo (węzeł kolejowy, spółki państwowe i prywatne)?

- Nadal dużą rolę odgrywa branża górnicza i energetyczna. Znaczący wpływ na rybnicki rynek pracy ma również branża produkcyjna. Są to najwięksi pracodawcy w regionie. Wiele osób w naszym mieście znajduje również zatrudnienie w instytucjach publicznych, takich jak: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3, Kliniczny Szpital Psychiatryczny, Komenda Miejska Policji, Urząd Skarbowy, Urząd Miasta i podległe instytucje.

- W jakich branżach jest obecnie największe zapotrzebowanie na fachowców?

- Obecnie realizujemy ponad 180 ofert na 372 wolne miejsca pracy. Aktualnie poszukiwani są tacy fachowcy jak: elektrycy/elektromonterzy, kierowcy samochodów ciężarowych, operatorzy maszyn CNC, mechanicy samochodowi, budowlańcy, sprzedawcy, psychologowie. Ma to również odzwierciedlenie w nowopowstałych firmach, w ramach dofinansowania działalności gospodarczej, których największa część to usługi budowlane, kosmetyczne bądź handlowe.

- Jaką rolę na rybnickim rynku pracy odgrywają cudzoziemcy? To jest dość liczna populacja.

- Populacja jest dość liczna, ale niekoniecznie to są osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy. Na koniec ubiegłego roku mieliśmy zarejestrowanych zaledwie 30 obywateli Ukrainy - 25 z Rybnika i 5 z powiatu rybnickiego. To nie są duże liczby. W ciągu całego roku zarejestrowaliśmy 83 uchodźców, wyrejestrowaliśmy 106 uchodźców, w tym 37 osób z powodu podjęcia pracy. Dużą barierą dla obywateli Ukrainy, Białorusi, Gruzji czy Mołdawii jest nieznajomość języka polskiego. Często są to kobiety, które mają pod swoją opieką dzieci. Nie zawsze potrafią zorganizować opiekę dla dzieci i pójść do pracy. Niezależnie od rejestracji osób bezrobotnych, realizujemy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. W 2023 roku wydawaliśmy takie oświadczenia Ukraińcom (518), Gruzinom (191), Białorusinom (103), obywatelom Mołdawii (16) i Armenii (9).

- Czyli to oznacza, że obywatele z tych państw są obecni na naszym rynku pracy, ale zazwyczaj nie szukają pracy poprzez Powiatowym Urząd Pracy, tylko znajdują ją bezpośrednio w firmach.

- Jesteśmy w stałej gotowości wspierać cudzoziemców. W naszej siedzibie funkcjonuje Punkt Konsultacyjny dedykowany obywatelom Ukrainy, w którym udzielamy informacji i wsparcia cudzoziemcom oraz pracodawcom planującym ich zatrudnienie. Pozyskujemy i udostępniamy im oferty pracy, pomagamy również w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Finansowaliśmy kursy języka polskiego, kursy zawodowe oraz nostryfikacje dyplomów.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~BrawoRybnik (37.47. * .211) 05.03.2024 13:01

W naszym subregionie nie ma atrakcyjniejszego rynku pracy od Rybnika. To.miasto ma urzędy, firmy, zakłady których zwyczajnie nie ma w okolicy.

~Diobół (89.64. * .193) 05.03.2024 11:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak na ponad stutysięczne miasto, to dno. Robota tylko dla slabo wyksztalconych i nałowymagajacych.
Dalej zostają dla ambitnych i wyksztalconych Gliwice Tychy Bielsko czy Racibórz

~bobo1 (5.173. * .252) 05.03.2024 09:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zamkna parę kopaln i elektrownie weglawa to bezrobocie wzrośnie do 50%