Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Muzyka dawna na koncertach umuzykalniających w RCK

W ubiegły wtorek koncerty umuzykalniające Franciszka Borysowicza przeniosły nas w epokę muzyki dawnej. Melomani z raciborskich szkół podstawowych klas 1-3 poznali między innymi grę na pozytywie oraz klawesynie zaprezentowaną przez Stanisława Pielczyka. Podczas trzech sesji koncertów umuzykalniających towarzyszyła mu flecistka Julia Obrębowska-Borek, prezentując grę na fletach współczesnych oraz flecie dawnym traverso.

Muzyka dawna na koncertach umuzykalniających w RCKMateusz Wiecha

Pan Stanisław nie tylko jest organistą, ale też i organomistrzem - stroi i naprawia organy, a także sam konstruuje instrumenty typu pozytyw i właśnie ze zrobionym przez siebie pozytywem przyjechał do Raciborskiego Centrum Kultury. Jest absolwentem raciborskiej szkoły muzycznej, ukończył Akademię Muzyczna im K. Szymanowskiego w Katowicach, której jest wykładowcą, a także doktorem. Pani Julia jest również absolwentką katowickiej Akademii, podobnie jak Bydgoskiej i gra m.in. w słynnej orkiestrze muzyki dawnej Oh! Orkiestrze Historycznej.

Pozytyw, który przywiózł ze sobą Stanisław Pielczyk, to jeden z tych instrumentów strunowych, sprzed 400 lat, które funkcjonowały zanim wynaleziono fortepian. Ma niezwykle ciekawą budowę, gdyż zamiast strun w jego wnętrzu znajdują się piszczałki, różnej wielkości, wydobywające inny dźwięk (trzy komplety głosów). Dla porównania w raciborskiej szkole muzycznej mamy organy 30 głosowe, te znajdujące się w katowickim NOSPR-ze są 105 głosowe.

Pierwszym utworem zaprezentowanym na pozytywie był słynny „Taniec Hajducki” Jana z Lublina (XVI wiek). Na ekranie dzieci mogły zobaczyć jak wyglądała komnata królewska, by lepiej móc wczuć się w klimat. W tamtych czasach muzykę można było usłyszeć jedynie na dworach królewskich lub w kościele.

Pierwowzorem fortepianu był klawesyn, który różni się od swojego następcy tym, że struny były zarywane, a nie uderzane młoteczkiem. Na klawesynie wybrzmiał niezwykle trudny wykonawczo utwór z XVII wieku „Preludium d- moll” Jana Podbielskiego.

Koncert muzyki dawnej nie mógłby się odbyć bez Jana Sebastiana Bacha, najsłynniejszego kompozytora wszechczasów, którego muzyka fascynuje do dzisiaj kompozytorów i wykonawców również swoją aktualnością, ale i geniuszem kompozytorskim. Był nie tylko organistą ale i kantorem w katedrze w Lipsku. Komponował głównie dla swoich synów, swoich następców w komponowaniu. Grał na organach, ale pod koniec życia również na fortepianie, który wynaleziono w 1711 roku. Wybrzmiała inwencja dwugłosowa J.S Bacha. Takich inwencji Bach skomponował 15.

Flecistka Julia Obrębowska-Borek zaprezentowała dzieciom flet dawny czyli traverso, na którym grę studiowała na Akademii Bydgoskiej. Wybrzmiał „Menuet” J.S. Bacha najpierw na flet solo a następnie na flet i klawesyn. Utwór ten był przebojem tanecznym epoki baroku. Usłyszeliśmy również „Marsz D-dur” oraz „Andante F-Dur” W. A Mozarta. Na finał muzycy zaprezentowali utwór Giovanniego Benedetto Platti „Menuet”.

Na zakończenie uczestnicy koncertu podziękowali wykonawcom i prowadzącemu nie tylko gromkimi brawami, ale też i kwiatami. Kolejne spotkanie z cyklu koncertów umuzykalniających odbędzie się 19 marca.

źródło: RCK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].