Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisław: Spotkanie z prezydentem w dzielnicy Zawada. Padły pytania o cieki wodne, inwestycje i dziurę w drodze

Mieszkańcy Zawady mieli okazję w środę 21 lutego spotkać się z prezydentem miasta w ramach cyklu zebrań w dzielnicach. W Zawadzie nie zabrakło pytań o zabezpieczenie przeciwpowodziowe, brakujące latarnie z budżetu obywatelskiego, a także o wydział promocji w magistracie i powołanie sekretarza.

Wodzisław: Spotkanie z prezydentem w dzielnicy Zawada. Padły pytania o cieki wodne, inwestycje i dziurę w drodzeska
Mieczysław Kieca odpowiadał na pytania mieszkańców Zawady, a także zapowiadał nowe inwestycje w dzielnicy.

Wodzisław: Spotkanie z prezydentem w dzielnicy Zawada. Padły pytania o cieki wodne, inwestycje i dziurę w drodze

Prezydent rozpoczął spotkanie, podobnie jak w innych dzielnicach, od podsumowania mijającej kadencji pod kątem inwestycji, wydarzeń i ogólnej działalności urzędu. Szeroko omówił także plany, m.in. na budowę dworca autobusowego, zmiany przy dworcu kolejowym, zaplanowane wydarzenia i inwestycje na drogach. W punkcie o planach na wydatkowanie 30 mln pozyskanych na drogi w ramach Polskiego Ładu, Mieczysław Kieca rozwinął temat ulicy Chełmońskiego, bo jej nawierzchnia również ma być wyremontowana.

Najpierw kanalizacja, potem asfalt

- Ulica Chełmońskiego była dyskutowana także w aspekcie budowy kanalizacji. W tym projekcie, który jest złożony (w ramach Polskiego Ładu-red.) nie ma kanalizacji sanitarnej, ale mamy rozwiązanie. Grzechem byłoby wykorzystać te środki tylko na położenie asfaltu, jeżeli jest bardzo dużo domów, zlokalizowanych na ul. Chełmońskiego. Po kilku intensywnych dyskusjach przy okazji tego projektu, dziś rozmawiałem z PWiK m.in. na naszym zarządzie. Podjęliśmy decyzję, że chcemy realizować to wspólnie – trójstronnie – zapowiedział prezydent, wyjaśniając, że miasto zaprojektuje budowę drogi na całym ciągu ulicy bez przebudowy mostka, ale od Zawady do Kokoszyc. W tym samym czasie PWiK rozpocznie projektowanie kanalizacji dla tamtejszych domów. - Ta kanalizacja będzie grawitacyjna, bo to możemy zrobić i będzie schodzić do głównego ciągu kanalizacyjnego w okolicach marketu Stokrotka. Tu będziemy wpinać się w ciąg kanalizacyjny – zapowiedział Mieczysław Kieca. Miasto wykorzysta doświadczenia współpracy z PWiK przy bocznej ul. Radlińskiej, gdzie miasto sfinansowało zakup rur i materiałów, a po stronie PWiK były koszty robocizny. Kanalizacja na Chełmońskiego ma być więc wykonana przed położeniem warstwy asfaltu z dotacji w ramach Polskiego Ładu.

Podczas swojego wystąpienia Kieca zapowiedział również termomodernizację budynku szkoły w Zawadzie.

Pytania o inwestycje, obietnice i dziurę

Po prezentacji prezydenta pojawiły się pytania. Przewodniczący rady dzielnicy Jan Zemło pytał o brakujące lampy przy ul. Młodzieżowej, które Zawada wywalczyła sobie w głosowaniu nad budżetem obywatelskim. Także wytknął prezydentowi, że w tej kadencji Zawada była traktowana po macoszemu pod kątem inwestycji.

Pytania o inwestycje zadał przewodniczący rady dzielnicy Jan Zemło.

Prezydent odpowiedział, że w tej kadencji budowana jest kanalizacja, której nie widać, ale to koszt milionów złotych. Ponadto wymienił dwie inwestycje w Zawadzie: parking przy kościele oraz przeniesienie kapliczki przy ul. Paderewskiego, które jednak zrealizowane były w poprzednich kadencjach. Mieczysław Kieca przytoczył również wnioski o różne inwestycje na terenie parafialnym, wyjaśniając, że w tym zakresie przepisy prawa blokują jakiekolwiek działania. Przypomniał także inwestycje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, aby można było uruchomić oddziały przedszkolne, a także termomodernizację budynku OSP Zawada. Te inwestycje zrealizowano w kadencji 2018-2024, podobnie, jak uruchomienie w szkole oddziału wodzisławskiej Dziupli. - Tych inwestycji, może nie tak widocznych, jak lampy, jest w tej kadencji zrealizowanych wiele – skomentował Kieca.

Jeden z mieszkańców ulicy Kołłątaja pytał o udrożnienie cieku wodnego i przepustu pod drogą, aby zabezpieczyć mieszkańców przed ewentualnymi podtopieniami. Prezydent w odpowiedzi wyjaśnił, że miasto wynajęło hydrologów, aby przeanalizować spadki terenu i podłączenia, związane z nowym budownictwem. - Zinwentaryzowaliśmy to wszystko, przejrzeliśmy i tak jak dla Radlina, gdzie zaczęliśmy wcześniej, dla Zawady już jest zrobiona analiza i będziemy proponować po konsultacji z państwem rozwiązania, aby tę wodę zatrzymać – zapowiedział Mieczysław Kieca.

Reprezentujący komitet Głos Pokoleń Jacek Łopuszyński pytał z kolei o realność zaprezentowanych przez prezydenta planów. Padło także pytanie o stan zatrudnienia w Wydziale Dialogu, Promocji i Kultury UM Wodzisławia Śląskiego oraz o zatrudnienie na stanowisku sekretarz miasta Anny Szwedy-Piguły. - Jeżeli chodzi o rzeczy, które przedstawiłem państwu dzisiaj, to wszystkie rzeczy, które prezentuję plus te, które są w przestrzeni, jak państwo zauważyli związane są z środkami zewnętrznymi – krajowymi lub unijnymi, środkami które są wynegocjowanie i co do których podpisane są odpowiednie porozumienia na szczeblu subregionalnym i kwoty podzielone są na gminy, powiaty czy miasta w ramach negocjacji prowadzonych w tej kadencji samorządu. Pod te środki przygotowane są koncepcje, albo w formie programów funkcjonalno-użytkowych lub dokumentacji, wycenione i oszacowane i dla każdej z nich możemy podać harmonogram realizacji w latach i miesiącach, bo taki jest zatwierdzony przez zarząd województwa i zarząd subregionu – odpowiedział prezydent. Nawiązując do pytania o powołanie sekretarz miasta, zaznaczył, że odbyło się to zgodnie z przepisami prawa, a wspomniana Regionalna Izba Obrachunkowa „nie ma nic” do powoływania sekretarza w gminie, bo nie pełni on funkcji finansowych. Z kolei odpowiadając na pytanie o wydział promocji, Kieca podkreślił, że wysoko ceni wszystkich pracowników tego wydziału, a informacje o kilkunastu pracownikach nie mają pokrycia w rzeczywistości. - Jest to wydział, w którym bardzo wiele osób było na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, nie pełniąc przez odpowiednie lata swoich funkcji i nie wykonując swoich zadań, a nie na wszystkie stanowiska były zastępstwa – powiedział Mieczysław Kieca. - Ta liczba osób i tak nie jest adekwatna do ilości zadań, jakie są oczekiwane od mieszkańców i dzielnic – dodał.

Już na koniec jeden z mieszkańców ulicy Oraczy podniósł temat dziury w drodze, o której także piszemy na naszych łamach. Przypomniał tym samym prezydentowi pewne uzgodnienia dotyczące drogi, które miały miejsce w przeszłości. Prezydent poinformował, że przed spotkaniem przeczytał artykuł w tym temacie na łamach portalu Nowiny.pl, a w związku z wystąpieniem mieszkańca osobiście odwiedzi w najbliższych dniach to miejsce, aby wyjaśnić sytuację.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kidnaper (188.137. * .185) 28.02.2024 17:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

ex - a co to za malkontent, minimalista ? jak ci się nie podoba że ludzie chcą nowoczesnej infrastruktury na miarę 21 wieku to pewnie w Mongolii czy na Syberii znajdzie się miejsce dla takich jak ty

Patrz_trochę_szerzej 28.02.2024 14:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Prezydent właśnie potwierdził na posiedzeniu rady miasta, że temat kanalizacji nie jest pewny w najmniejszym stopniu. Czyli jednak zwykłe pajacowanie przed wyborami. Dziękuję za odpowiedź, nie pozdrawiam.

~ex (5.184. * .143) 24.02.2024 08:53
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Co to za typ co wszędzie z tymi autostradami wyjeżdża. Zamieszkaj przy autostradzie zobaczysz co to za miód.

~dogleba (5.184. * .141) 23.02.2024 21:48
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Jeżeli źle się czujesz w Wodzisławiu to przenieść się do Rybnika ,nie będę złośliwy gdzie masz zamieszkać.

~gleba (5.184. * .165) 23.02.2024 17:59
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

W Rybniku spotkania na temat dokończenia rybnickiej autostrady, w Wodzisławiu spotkania w temacie dziury na bocznej dróżce w Zawadzie.

~Wypandów (5.184. * .54) 23.02.2024 17:01
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Może urzędnicy nie powiadomili Pana prezydenta i teraz p. prezydent chce naprawić gafę swoich urzędników. A może swim zwyczajem . P. Kieca obieca. Zobaczymy.

~oracz (188.137. * .237) 23.02.2024 12:20
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pan prezydent powiedział na zebraniu, że z nowin się dowiedział o problemie mieszkańców. Mieszkańcy i radni przez tydzień dzwonią do urzędników , że dziura w drodze jest niebezpieczna i nikt nie informuje o tym prezydenta.

~Ekofanatyczka (51.79. * .130) 23.02.2024 09:18
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Po co w ogóle pytać o realność tych planów? Przecież wiadomo że to tylko puste słowa! Ten typ już nawet chwalił się że załatwił rowery 4 generacji Wszystko kłamstwa i nic więcej. Jeżeli go wybiorą, jedyne co zrobi to, wiatę na dworcu autobusowym i zabetinuje kawałek parku. Ach przy dworcu kolejowym, już park zabetonował, teraz pozostałości zieleni zniszczy i zabetinuje, będzie wiekszy parking.
Tyle POtrafi

~cozobietnicami2018 (5.184. * .239) 22.02.2024 23:36
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nie zdziwcie się jak znowu zostanie wybrany Pan Zemło I Jakub Elsner. W Zawadzie robią wszystko za siebie i za miasto. Przed poprzednimi wyborami. Prezydent obiecał plac zabaw na Konwaliowej a przez 5 lat nawet placu nie załatwił. Obietnice były jeszcze większe niż teraz. Miało być wszystko a nie ma nic. DUŻO UWIERZYŁO.
.

~Doniżej (5.184. * .76) 22.02.2024 18:56
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Angelika te pieniądze się znalazły w sierpniu a więc jeszcze za PISu. Pomyśl lub zapytaj

~ANŻELIKA (185.104. * .78) 22.02.2024 18:47
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

wystarczyło pozbyć się pis-u i nawet owe 30 mln się znalazło

Patrz_trochę_szerzej 22.02.2024 17:47
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Od kilku miesięcy padały pytania o kanalizację na ul. Chełmońskiego. Za każdym odpowiedź była taka sama: nie ma takich planów, nie ma na to środków - nie będzie. Pytali radni na komisjach, pytał pan Zemło, pytali mieszkańcy.
Ostatnie pytanie radny Elsner zadał w miniony poniedziałek na komisji gospodarki prezesowi PWiK. Z prezentowanego przez niego dokumentu wynika, że nowe odcinki kanalizacji w Wodzisławiu nie będą planowane. Chwilę późiej pan prezydent pytany o terminy remontu dróg odpowiada nie na temat pytania, że o braku kanalizacji zdecydowała rada miasta i pieniędzy nie ma, chyba, że będą, więc kanalizacji nie będzie.
Dwa dni później okazuje się, że jednak są i się da?!
Co Ty człowieku robiłeś przez całą kadencję, skoro teraz w 2 dni nagle masz rozwiązanie problemu dogadane? Na ile to jest dogadane i pewne, a na ile przyklepane na ślinę pajacowanie przed wyborami (bo tak to wygląda)?!
Ludzie ze świadomością, że prawdopodobnie w najbliższych 10 latach nie doczekają się kanalizacji przymierzali się już do budowy przydomowych oczyszczalni - najbliższy program dofinansowań startuje tydzień przed wyborami. Teraz nie wiadomo czy Miecio biega po Chełmońskiego i opowiada dyrdymały czy faktycznie coś jest na rzeczy. Bardzo proszę prezydenta o opublikowanie dokumentów, które wyjaśnią i uwiarygodnią temat. Tylko proszę o dokumenty mające jakąś wartość. Nie wizualizacje i koncepcje. Jeśli przez takie opowiadanie głupot mieszkańców ominie szansa na dofinansowanie to kto będzie winny? Bo pan prezydent razem z zastępcami potrafią takiego wskazać w każdej kwestii.

~WiewioraaaWW (92.223. * .210) 22.02.2024 15:51
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

"dziś rozmawiałem z PWiK" Buhaha dziś rozmawiał, a co robił przez ostatnie lata? Dlaczego nie rozmawiał, nie było wyborów?
Jedno co potrafi to widać jak na dłoni, BETONOWAĆ! Zrobił parking i to mogło się udać.