Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Skandal na proteście rolników w powiecie wodzisławskim. Jest reakcja ministra. Organizator: Potępiam to zachowanie

Apel do Władimira Putina pojawił się na jednym z ciągników biorących udział w rolniczym proteście, który dzisiaj, tj. 20 lutego, odbył się w rejonie węzła Gorzyczki. Do sprawy odniósł się szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Skandal na proteście rolników w powiecie wodzisławskim. Jest reakcja ministra. Organizator: Potępiam to zachowanieDawid Machecki
Taki transparent został wywieszony na jednym z traktorów podczas protestu rolników w powiecie wodzisławskim

Rolnicy są zdesperowani. Zablokowali dojazd do autostrady A1 w Gorzyczkach [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA, WIDEO] – w tym artykule relacjonujemy przebieg dzisiejszego protestu. Po zorganizowaniu tego wydarzenia pozostał jednak niesmak z powodu transparentu, który pojawił się na jednym z ciągników. Na nim zawieszono flagę ZSRR z sierpem i młotem oraz postulat skierowany do prezydenta Rosji. Na banerze napisano: "Putin, zrób porządek z Ukrainą, Brukselą i naszymi rządzącymi".

Do sprawy odniósł się minister MSWiA, Marcin Kierwiński: "Informacyjnie - skandaliczny transparent, którego zdjęcie obiegło sieć, został od razu usunięty i zabezpieczony przez Policję. Policja i prokuratura prowadzą czynności wobec jego autora. Nie będzie zgody na takie przestępcze działania".

- Nie ma zgody na łamanie prawa i nawoływanie do nienawiści. Natychmiastowa reakcja Polskiej Policji na prezentowanie skandalicznych haseł podczas protestu rolników na terenie powiatu wodzisławskiego. Policja i prokuratura wykonują czynności w kierunku art. 256 § 1 kk - podała z kolei policja w serwisie X (dawny Twitter).

Artykuł ten dotyczy publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa oraz nawoływania do nienawiści z powodu różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych lub braku wyznania. Osoba, która się tego dopuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Z Łukaszem Murą, który jest radnym powiatu raciborskiego i jednocześnie organizatorem protestu, rozmawialiśmy na ten temat. W rozmowie z Nowinami przyznał, że o całej sytuacji dowiedział się od rolników, gdy ci poinformowali go o zatrzymaniu przez policję jednego z ciągników. Mura podkreślił, że od samego początku ich postulaty były jasne: sprzeciw wobec niskich cen produktów rolnych, Europejskiego Zielonego Ładu oraz taniego importu produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

- Rolnicy przybyli z różnych miejscowości, więc nie miałem kontroli nad treściami na każdym banerze. Jednakże potępiam zachowanie tego konkretnego rolnika - stwierdza Mura.

Zgodnie z informacjami, które dotarły do niego, sprawa ma zostać zgłoszona do prokuratury, o czym zresztą informuje szef MSWiA i policja. - To zachowanie mnie zasmuciło. Jednak podczas protestów nie jest możliwe uchwycenie wszystkiego. Dobrze, że policja, która odpowiedzialnie zabezpieczała protest, była czujna i zwróciła uwagę na ten incydent. Jako organizator miałem mnóstwo spraw na głowie. Żałuję tego zdarzenia - dodaje.

W proteście wzięło udział około 150 traktorów, które przez kilka godzin blokowały drogę w okolicach węzła Gorzyczki, przemieszczając się od ronda przy wjeździe na autostradę w Łaziskach do ronda przy wjeździe na Panattoni w Gorzyczkach. Była to druga odsłona ogólnopolskiego protestu, do którego dołączyli rolnicy z regionu. Wcześniej odbył się protest na ziemi raciborskiej, kiedy rolnicy drogą krajową nr 45 przejechali z Rudnika do Zabełkowa. Więcej: Rolnicy wyjechali na ulice powiatu raciborskiego. Walczą o przetrwanie gospodarstw [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO].

Ludzie

Łukasz Mura

Radny Powiatu Raciborskiego

32 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Znany6 01.03.2024 16:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niezly traktor ciekawe z czyjich dotacji ,jak jest cos brac to tak i zawsze malo(no kto dal ?a to podziekowanie)

~Gigui (46.204. * .175) 23.02.2024 20:08

Niezla ekipa się szykuje na Warszawe

~Spawacz_emeryt (91.224. * .43) 23.02.2024 18:53

Widzimy się wszyscy 27.02 wWarszawie na największym w Europie proteście przeciwko oszołomom z eurokołchozu.
Naprawdę szykuje się gruba manifestacja.
Zapraszam.

~bobo1 (5.173. * .1) 23.02.2024 17:43

Jednego nie rozumiem jak Putin napadł na Ukrainę i zajął Krym to nasz rząd z fir dojczlandem jeździli do niego i głaskali po plecach tak jak by się nic nie stało a teraz gościu nas....l sobie w papiery chwaląc tego samego putina

~Do_jegła (46.204. * .4) 23.02.2024 17:31

@Arteks
A za to z Rybnika idzie przekaz ze to najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie, gdzie umieralność spowodowana smogiem jest przerażająca

~dfgh (178.219. * .173) 23.02.2024 17:23

Facet nie powinien ponosić odpowiedzialności karnej, tylko dostać skierowanie do badań psychiatrycznych. Bo trzeba być totalnym kretynem, by coś takiego pisać. A rolnicy mogą dziękować poprzedniemu rządowi, bo on do tego bajzlu doprowadził. Czyli "kowal ukradł, cygana chcą powiesić". Niby protestujący zastrzegają, że ich protest nie jest antyrządowy, ale w ferworze rządzącym się obrywa. Tylko za co? Ktoś wyjaśni?

~Antyyy (5.184. * .54) 23.02.2024 16:00

Podają że jest powiatu raciborskiego

jegła 23.02.2024 12:53

Szkoda że z powiatu wodzisławskiego idzie w Polskę ciągle jakiś zły przekaz i bardzo negatywne skojarzenia. Jak nie urodziny Hitlera, to waląca się hałda, trup przechowywany przez lata w mieszkaniu, a teraz banner z Putinem....

~oburzonyobywatel (83.30. * .94) 22.02.2024 11:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

John Dira mu skasować i dać Wladimirca niech brusi po polu Burak jeden.

~Jaaaaa (45.158. * .248) 21.02.2024 21:43

A niech jedzie do rasiji jak taki mu bliski, wzywa na pomoc zbrodniarza, gość musi mieć sieczkę pod kopułą. Mam nadzieję że najwyższy wymiar kary, żadnych zawiasów 2 lata , za wzywanie bandyty, zbrodniarza, terrorysty, mordercy, kara powinna być najwyższa. Chce żeby ten zwyrol napadł na Polskę, na inne państwa europejskie ? Do tego zachęca ... Popiera agresję zbrojna na ua ?;To mówi o jego poziomie intelektualnym. Poza więzieniem powinni zarekwirować ciągnik, jako narzędzie służące do popełnienia przestępstwa .
Większość protestuje z klasą i szacunkiem dla innych i mają poparcie społeczeństwa, więc powinni dbać żeby do takich sytuacji nie dochodziło. W mediach również powinni się wypowiedzieć w ostrych słowach o tym ludziku propagującym związek radziecki, tak żeby każdy usłyszał głos potępienia tego inteligenta i wroga polski, popierającego zło .
Wszystko w rękach sądu zobaczymy jak się sprawą potoczy .

~Samsam (185.241. * .140) 21.02.2024 18:22
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Rolnik z flaga ZSRR i zaproszeniem dla Putina powinien ponieść srogie konsekwecje trzeba być naprawdę tumanem niedouczonym dzbanem wypisując takie hasła
Popieram strajk ale te hasło i flaga świadczy o tym że i w waszych szeregach są takie czarne owce jak w polityce

elektryk 21.02.2024 17:08
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Jjjj (83.30. * .176) 21.02.2024 15:28
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

W amerykańskim traktorze kupionym częściowo za pieniądze z Brukseli. Naprawdę MOCNE. Robienie porządku przez wojska Putina zaczęłoby się od zgwałcenia żony i córek na oczach tego genialnego TRAKTORZYSTY. Poniekąd żal mi Pana, Panie G z R.

~bobo1 (5.173. * .23) 21.02.2024 13:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Temu rolnikowi za jego słowa dużo grozi a co grozi za 5 rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzia /noż/ nic bo to syn naszego ministra pochodzącego z ukrainy

~ira (93.179. * .79) 21.02.2024 13:04
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

europejska demokracja i wolność słowa to jeden wielki reżim.jeżeli wolni mają być tylko ludzie spod tęczowej flagi to długo ta unia nie pociągnie

jankretek55 21.02.2024 11:56
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

To się porobiło, rolnicy u kresu wytrzymałości, piszą złe rzeczy, ze zwyczajnej ludzkiej bezradności, w walce o swój zagrożony byt. A tu odzywa się o łamaniu prawa ten, który jest współodpowiedzialny za ten stan i za wszechobecne jego łamanie.
Panie Kerwiński, uderz w stół a nożyce się odezwą.

~Zielony_Ludzik (78.31. * .32) 21.02.2024 10:57
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Warto protestującym rolnikom przypomnieć, że to rząd Morawieckiego zatwierdził unijny Zielony Ład, a unijnym komisarzem ds rolnictwa jest Janusz Wojciechowski z PiS, który odmówił prezesowi Kaczyńskiemu rezygnacji z tej funkcji. Dzisiejsze problemy są skutkiem wczorajszych decyzji. Takie są fakty.

~KampaniaUpiorna (178.36. * .3) 21.02.2024 10:21
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ja tylko przypominam, że to mógł być niemądry rolnik, ale mógł to też być bardzo sprytny RAŚiowiec - wyznawca Kohuta i Gorzelika. Po drugie on się tu nie przytula do zbrodniarza Putina, ani nie łasi do dzieci zbrodniarzy hitlerowskich, jak pewien, może głupi, a może bardzo sprytny, Donald z Kaszub. Zawiesił na traktorze kompromitującą szmatę, ale szm**iarzy nie obejmował czule.

~Hmm (80.238. * .76) 21.02.2024 09:40
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Dobijak (46.204. * .175) 21.02.2024 09:29
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Brawo rolnicy!
POLACY są z wami. Rozwalmy ten komunistyczny rząd i wyjdźmy z UE.
Trzeba doprowadzić do referendum w sprawie wyjścia Pokski z eurokołchozu.

~SolidaruchŚmierdzący (188.146. * .30) 21.02.2024 09:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

pajdiosz kretynie do sovhoza i nawet baby będą wspólne , a jeść dostaniesz raz na dzień - a tak na marginesie nie podoba się to won do rosji i na front

~WojnaPolskoRuska (79.184. * .190) 21.02.2024 08:59
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Nawet w 1920 zdarzali się tacy zdrajcy wśród chłopów( na szczęście większość z tym walczyła), dołączali do bandyckiej armii czerwonej. Tylko kiedyś zdrajców inaczej rozliczało prawo...

~WojciechWojciech (89.200. * .31) 21.02.2024 08:45
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~sikyra (188.137. * .64) 21.02.2024 05:41
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Tak dla przypomnienia najważniejszego Polskiego prawa, czyli Konstytucji RP, artykuł 54 " Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane." Czyli rozumiem że paragraf ważniejszy od Konstytucji i tylko jeden pogląd polityczny jest dopuszczalny?

~Komunowroc (91.192. * .96) 21.02.2024 01:53
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Podobno wolność słowa jest...

~Darjar (85.202. * .230) 21.02.2024 00:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Rolnicy słuchajcie Tuska bo większość go wybrała inaczej nie dostaniecie nic.

~Hmmmm (159.205. * .35) 20.02.2024 21:50
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Kilka dni temu Ukrainiec dostał zawiasy za przestępstwo znieważenia polskiej flagi. Zrobił to świadomie, publicznie i w skandaliczny sposób. Dominujące na naszym rynku polskojęzyczne media w niewielkim stopniu informowały o tym bandyckim zachowaniu. Za to o haśle rolnika trąbią jak opętani.
Z chęcią się dowiem czy zostanie potraktowany z równą wyrozumiałością.
Jak myślicie?

~Rolniksamwdolinie (83.30. * .97) 20.02.2024 21:36
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Jak to kiedyś powiedział jeden z polityków, duży dźwig i usunąć te traktory z drogi, na polu nie ma co robić bo zima to się chłopakom nudzi. Ciekawe czy jakby Putin zaatakował nasz kraj to byli by tacy krzepcy żeby go bronić, pisać głupoty na prześcieradle każdy mięczak potrafi.

~ObywatelRP (159.205. * .35) 20.02.2024 21:24
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Trochę naciągane oskarżenie z tego KK, no bo jaką religię obraził? Unijną? Rozumiem, że chodzi o "system totalitarny". To nowość, bo do tej pory lewactwo swobodnie, publicznie i bezkarnie wychwalało zbrodniczy komunizm. Nie pamiętam skazań ani nawet procesów.
A z którego paragrafu ścigani są ukraińscy politycy za wychwalanie zbrodniarza Bandery?
Z chęcią usłyszę jakie zarzuty im przedstawiła prokuratura.

~Polo_ (31.11. * .42) 20.02.2024 21:07
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Szkoda slow.... wstyd. Byle doplaty brac...

~Antykomuna (87.207. * .86) 20.02.2024 20:35
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

co za trep, rosyjskiego zbrodniarza i ludobójcę wziął na autorytet dla polskich rolników, tego jeszcze nie grali. w roku 1920 bolszewikom nie udało się przekonać polskich chłopów na dołączenie do rewolucji komunistycznej i miejmy nadzieję, że dzisiaj będzie podobnie.

~kokoloko (91.146. * .208) 20.02.2024 20:17
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

glosowaliscie na po to macie poz tym ta unia taka super jest:):)