Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Już w najbliższą sobotę Kopalnia Ignacy zaprasza na rodzinne warsztaty i demonstracje chemiczne

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza w sobotę 17 lutego (godz. 14.00 – 17.00) na Dzień Nauki Polskiej, święto państwowe poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców.

Już w najbliższą sobotę Kopalnia Ignacy zaprasza na rodzinne warsztaty i demonstracje chemiczne

Jego data jest związana z rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, który był bohaterem zeszłorocznej, pierwszej edycji naszego dedykowanego festiwalu naukowego. W 2024 roku postanowiono uhonorować postać Ignacego Mościckiego, prezydenta II RP, chemika i wynalazcy, a także patrona rybnickiego zabytku techniki.

W programie znajdziemy liczne atrakcje dla całych rodzin: dla wszystkich warsztaty chemiczne, eksperymenty i demonstracje. Dla nieco starszych prelekcję na temat postaci Ignacego Mościckiego wygłosi Małgorzata Płoszaj, badaczka historii, regionalistka, autorka książki "Piękni i młodzi. Opowieść o rybnickich Żydach". Po terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy przechadzać się będzie Ignacy Mościcki we własnej osobie! Będzie zatem możliwość zrobienia sobie selfie z patronem naszej Kopalni.

Wstęp: 5 zł (dzieci), 10 zł (dorośli)

Bilety online https://bilety.kopalniaignacy.pl/ 

lub w kasie Zabytkowej Kopalni Ignacy

Tego dnia bilet łączony na zwiedzanie wszystkich atrakcji Kopalni w promocyjnej cenie -50%.

Wystawa "Wiek pary" czynna w godz. 11.00 - 14.00.

Harmonogram:

  • Sprężarkownia 

Na rozpoczęcie imprezy (14.00) oraz na zakończenie (17.00) pokaz chemiczny, w którym główną rolę odgrywa ciekły azot. Będzie dużo dymu!

Godz. 15.00 prezentacja Małgorzaty Płoszaj „Tyle znacy co Ignacy” – opowieść o Ignacym Mościckim. „Tyle znacy co Ignacy, a Ignacy g… znacy” to słowa premiera Bartela o prezydencie Ignacym Mościckim. Małgorzata Płoszaj przybliży osobę trzeciego prezydenta RP, a zarazem wybitnego chemika, którego imieniem nazwano dawną kopalnię Hoym. Państwo sami będziecie mogli ocenić, czy opinia pięciokrotnego premiera o Mościckim była słuszna, jakie były jego osiągnięcia w dziedzinie chemii oraz jaką rolę w jego życiu odgrywały żony.

  • Nadszybie Kościuszko 

14.00 – 17.00 Stanowiska warsztatowe nawiązujące do metody Mościckiego wytwarzania kwasu azotowego za pomocą energii elektrycznej i powietrza (Laboratorium Pana Korka)

– Brr… bardzo zimno – właściwości azotu ciekłego

– Naładujmy się – elektryczność, wysokie napięcia

– Odlotowe powietrze – właściwości powietrza

  • Sala konferencyjna – stolarnia Głowacki 

14.00 – 17.00 Stanowiska pokazowo – warsztatowe (Chemical World)

– eksperymenty z suchym lodem – wytworzenie białego dymu w kolorowych zlewkach oraz

rosnącej, szalonej piany (chemiczne węże)

– sztuczny śnieg – eksperyment ukazujący proces zwiększania się objętości

– chemia molekularna – kolorowe robaczki do samodzielnego wytworzenia

– budowanie związków chemicznych przy wykorzystaniu profesjonalnych zestawów edukacyjnych dla dzieci

– wytworzenie samodzielnie glutków SLIME i zabranie ich w pudełeczkach do domu – doskonała pamiątka!

  • Pracownia robotów – stolarnia Głowacki 

14.00 – 17.00 Warsztaty 3xW czyli węgiel, woda, wodór. Demonstracja właściwości,  budowamodeli cząstek.

źródło: Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].