Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uwaga, Bery! W Sławikowie, Lasakach i Łubowicach wodzono niedźwiedzia [ZDJĘCIA]

10 lutego, w ostatnią sobotę karnawału do drzwi mieszkańców Sławikowa, Lasak i Łubowic zastukał niedźwiedź, który przemierzał sołectwa wraz ze swoją umuzykalnioną świtą. Wodzenie Bera to symbol ostatków, a taniec z niedźwiedziem ma przynieść szczęście i dostatek na cały rok.

Uwaga, Bery! W Sławikowie, Lasakach i Łubowicach wodzono niedźwiedzia [ZDJĘCIA]bart
Wodzenie Bera w Sławikowie przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. W tym roku w akcję zaangażowało się 17 osób

Jedną z pierwszych osób, którzy wspominali o wodzeniu niedźwiedzia był XIX-wieczny poeta i działacz Józef Lompa. Według niego zwyczaj ten sięga XIV bądź XV w., kiedy to na Śląsku można było spotkać niedźwiedzie siejące spustoszenia w chłopskich zagrodach. Dziś, kiedy sytuacje tego typu nie mają już miejsca, a prawdziwego niedźwiedzia zastąpił człowiek w jego przebraniu, przyjęcie w swoje progi barwnego korowodu ma symbolizować wyłącznie powodzenie.

Udział w wydarzeniu wzięło łącznie 17 osób. W skład wędrowników odwiedzających mieszkańców wchodził m.in. diabeł, ksiądz, milicjant, lekarz, strażak, śmierć, złodziejka i cyganka. Maszerującego pomiędzy nimi niedźwiedzia zagrzewała grupa muzykantów, którzy wesołym przygrywaniem i głośnymi okrzykami zachęcali gospodarzy do wyjścia z domu i zatańczenia z "berem".

Idący w korowodzie lekarz sprawdzał stan zdrowia odwiedzanych sławikowian

Zwyczaj wodzenia niedźwiedzia kultywowany jest w Sławikowie od lat. Początkowo korowód przemierzał ulice tej wsi oraz Lasak, jednak z biegiem czasu do grupy zaczęły dołączać osoby z Grzegorzowic i Łubowic, co sprawiło, że powiększony zespół dodał do odwiedzonych gospodarstw również Łubowice. - Tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Mamy bardzo fajną ekipę, co jest godne podziwu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy młodych trudno zmobilizować do wyjścia z domu. Myśmy też kiedyś chodzili, ale wtedy nie było internetu, więc dla nas był to relaks. Dlatego dobrze, że obyczaj ten nie zaniknął - mówi organizator wydarzenia Piotr Morawin.

Z misiem tańczyli zarówno dorośli, jak i dzieci

Podobnego zdania jest sołtys Aniela Grabowska, która przez "bera" odwiedzana jest każdego roku. - Kiedyś po wsi chodzili starsi, dziś tę pałeczkę przejęli młodzi. Cieszy więc, że ta tradycja jest podtrzymana - powiedziała nam szefowa sołectwa Sławików.

Odwiedzanie gospodarstw zakończy ostatkowa zabawa, która odbędzie się w domu kultury w Ligocie Książęcej.

Bartosz Kozina

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].