Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zmarła Aleksandra Jańska - była dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu

W nocy z 9 na 10 lutego odeszła w wieku 85 lat członkini zarządu TMZR, była dyrektor MDK, poetka i koronkarka - Aleksandra Jańska. W ostatnich latach aktywna działaczka środowiska seniorów w Raciborzu. O jej śmierci poinformowała nas jej przyjaciółka - Grażyna Płonka, również działaczka TMZR.

Zmarła Aleksandra Jańska - była dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzumad
Aleksandra Jańska zmarła w nocy z 9 na 10 lutego 2024 roku

Wywodziła się z Beskidu Sądeckiego, mieszkała w Raciborzu od 1967 roku. - Wcześniej bywałam w mieście, bo małżonek Leon pochodził z wodzisławskiego Wielikątu. Do Raciborza jeździłam na zakupy, do rzeźnika, do domu towarowego Bolko, po biżuterię na Długą - mówiła regionalnym mediom w jednym z licznych wywiadów.

Ukończyła I LO, następnie Studium Nauczycielskie. Pracowała jako kierownik młodzieżowej świetlicy dworcowej. Przez osiem lat nauczała w SP15. Zorganizowała m.in. pierwszą w historii miasta zieloną szkołę - wyjazd do Rabki.

Od 1989 r. do 2000 r. była dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury. Wprowadziła tam m.in. zajęcia z regionalizmu i naukę gwary śląskiej. Pasjonowała się koronkarstwem i poezją. Jańska wprowadziła w placówce przy Stalmacha naukę języków obcych i zorganizowała pracownię komputerową, nawiązała też współpracę z młodzieżą z Białorusi, Anglii i Francji.

Była członkinią Uniwersytetu III Wieku, Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Tak jej sylwetkę opisała w Nowinach Ewa Osiecka:

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/111236-aleksandra-janska-raciborzanka-o-goralskiej-duszy.html