Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Pompy ciepła typu powietrze-woda to jedne z najpopularniejszych rodzajów pomp do ogrzewania domów. Co warto wiedzieć o sposobie ich działania oraz rodzajach?

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła powietrze woda – co to takiego?

Pompa ciepła powietrze woda pobiera energię cieplną z powietrza. Energia ta jest następnie wykorzystywana do zwiększenia temperatury ciepłej wody użytkowej lub wody grzewczej w ogrzewaniu centralnym. Decydując się na inwestycję w pompę ciepła, można skorzystać z rządowych dotacji na zakup urządzenia z programów Moje Ciepło, Mój prąd lub Czyste Powietrze. Co więcej, w przypadku urządzenia typu powietrze-woda – bez względu na rodzaj – należy pamiętać o systematycznym serwisowaniu.

 

Zasada działania pompy ciepła powietrze woda


Zasada działania pompy ciepła typu powietrze/woda jest podobna do działania lodówki. Różnica polega na tym, że pompa ciepła przekazuje ciepło z zewnętrznego środowiska do wnętrza budynku, a nie na zewnątrz z jego wnętrza. Proces w przypadku pompy ciepła rozpoczyna się od przepuszczenia zewnętrznego powietrza przez parownik za pomocą wentylatora. Powietrze to ogrzewa przepływający przez parownik czynnik chłodniczy, który zmienia stan skupienia na gazowy. Następnie gaz ten jest sprężany w sprężarce, co powoduje wzrost jego ciśnienia i temperatury. Gorący gaz przekazywany jest do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do wody użytkowej lub systemu ogrzewania. Po oddaniu ciepła czynnik chłodniczy przepływa przez zawór rozprężny, gdzie jego temperatura i ciśnienie ulegają obniżeniu, a on sam kondensuje, zmieniając się z powrotem w stan ciekły. W ten sposób czynnik chłodniczy powraca do parownika, gdzie cykl się powtarza.

Sprawdź!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat działania pomp ciepła typu powietrze-woda, zajrzyj do artykułu jednego z ich producentów: https://www.immergas.pl/blog/jak-dziala-pompa-ciepla-powietrze-woda/b2c/.  

Czym różnią się pompy ciepła powietrze woda split i monoblok?
Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła powietrze woda – split oraz monoblok. Występują między nimi pewne różnice, jednak parametry obydwu rodzajów urządzeń są zbliżone. Już same ich nazwy wskazują na różną liczbę jednostek. Na pompy typu split (z ang. Podzielić) składają się bowiem dwie jednostki – wewnętrzna i zewnętrzna, z kolei w przypadku monobloków – jedna. Wszystkie elementy znajdują się wówczas na zewnątrz budynku w jednym module. W pompach ciepła typu split w module wewnętrznym umieszczone są elementy układu hydraulicznego, m.in.:

  • naczynie przeponowe;
  • pompa cyrkulacyjna;
  • wymiennik płytowy.

W zewnętrznym module znajdują się natomiast elementy układu chłodniczego, np.:

  • parownik;
  • sprężarka;
  • zawór rozprężny.

Części urządzenia połączone są za pomocą wymiennika którego nazywamy skraplaczem.Działanie pomp ciepła powietrze-woda jest takie samo zarówno w przypadku pomp typu split, jak i w przypadku monobloków. Montaż urządzeń typu monoblok jest łatwiejszy, a one same nie zajmują wiele miejsca, co dla wielu osób jest dużą zaletą. Co więcej, do montażu monobloku instalator nie musi posiadać uprawień- f-gazy – w przeciwieństwie do pomp ciepła typu split, które wymagają od montera zarówno uprawnień, jak i wykonania pewnej części instalacji. Natomiast ogromną zaletą pomp typu split jest brak konieczności zabezpieczenia instalacji zewnętrznej przed zamarzaniem oraz możliwość oddalenia jednostki zewnętrznej od budynku nawet o kilkadziesiąt metrów. Instalacja hydrauliczna w przypadku monobloków powinna być jak najkrótsza oraz pompa powinna być odpowiednio zabezpieczona przed zamarzaniem.

Poszukując sprawdzonej pompy ciepła powietrze-woda na długie lata, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Immergas. Obejmuje ona zarówno urządzenia typu split, jak i monobloki – również te w wersji hybrydowej. Sprawdź, które z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i zainwestuj w komfort swój oraz innych domowników.

Tekst sponsorowany