Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Które miejscowości przyciągają najwięcej pracowników z zewnątrz? Rybnik, Jastrzębie, Racibórz, a może Kornice?

Główny Urząd Statystyczny opublikował ciekawe dane dotyczące dojazdów do pracy w świetle wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Sprawdziliśmy, jak wyglądają kwestie przepływu pracowników w największych miastach naszego regionu. Okazuje się, że prężnie rozwijające się strefy ekonomiczne nie zawsze powstrzymują mieszkańców przed poszukiwaniem pracy w innych gminach.

Które miejscowości przyciągają najwięcej pracowników z zewnątrz? Rybnik, Jastrzębie, Racibórz, a może Kornice?arch. Nowiny.pl
Eko-Okna generują więcej miejsc pracy niż wynosi liczba mieszkańców gminy Pietrowice Wielkie.

Najwięcej mieszkańców naszego regionu dojeżdża do pracy w Rybniku

W liczbach bezwzględnych najwięcej osób przyjeżdżało do pracy w Rybniku (17125), Jastrzębiu-Zdroju (13278) oraz Żorach (8253). Jednak te liczby nie dają pełnego obrazu sytuacji, albowiem dla określenia siły gospodarczej oraz atrakcyjności danego ośrodka istotna jest nie tylko liczba osób przyjeżdżających do pracy, ale również liczba mieszkańców danego miasta, którzy wyjeżdżają z niego do pracy w innych miejscowościach. Dopiero zestawienie tych dwóch danych daje nam obraz tego, czy dana gmina jest atrakcyjna pod względem zarobkowym.

Eko-Okna, czyli wielki magnes na pracowników w małej gminie

W 2021 r. największą w regionie przewagę liczby przyjeżdżających do pracy nad liczbą wyjeżdżających do pracy miały Pietrowice Wielkie w powiecie raciborskim. To właśnie w tej niewielkiej, liczącej 6485 mieszkańców gminie, zlokalizowane są ogromne zakłady Eko-Okien.

W 2021 r. do pracy w Pietrowicach Wielkich (Kornicach) przyjeżdżało aż 6426 osób, podczas gdy z gminy wyjeżdżało do pracy 885 osób (najczęściej do Raciborza - 608 osób). Saldo ruchu pracowników wyniosło więc imponujące +5541 osób.

Co ciekawe, przewaga osób przyjeżdżających do pracy w gminie Pietrowice Wielkie nad wyjeżdżającymi była największa w całym województwie śląskim i wynosiła 6,86. Tym samym Pietrowice Wielkie przegoniły Katowice (3,94) i Bielsko-Białą (3,82). W skali kraju Pietrowice Wielkie zajęły 8. miejsce (!).

Jastrzębie, Rybnik, Racibórz i Wodzisław na plusie, Żory na minusie

A jak wygląda sytuacja w pozostałych, głównych ośrodkach gospodarczych naszego regionu?

Jastrzębie-Zdrój - saldo: +5214

Do pracy w Jastrzębiu-Zdroju dojeżdżało aż 13278 osób. Jednocześnie 8064 mieszkańców Jastrzębia-Zdroju pracowało poza miastem, najszczęściej w:

 • Pawłowicach - 1576
 • Żorach - 1542
 • Rybniku - 725
 • Katowicach - 516
 • Wodzisławiu Śląskim - 500

Rybnik - saldo: +3120

Do pracy w Rybniku przyjeżdżało 17125 osób, a do pracy w innych miastach wyjeżdżało 14005 rybniczan, najczęściej do:

 • Żor - 1672
 • Gliwic - 1381
 • Jastrzębia-Zdroju - 1128
 • Knurowa - 754
 • Wodzisławia Śląskiego - 721
 • Radlina - 709
 • Rydułtów - 624
 • Świerklan - 497

Racibórz - saldo: +2932

Do pracy w Raciborzu dojeżdżało 7477 osób. Poza Raciborzem pracowało 4545 mieszkańców tego miasta. Najczęściej w:

 • gminie Pietrowice Wielkie - 1949
 • Rybniku - 302
 • Krzyżanowicach - 175
 • Kuźni Raciborskiej - 151
 • Gliwicach - 142

Wodzisław Śląski - saldo: +170

Do pracy w Wodzisławiu Śląskim dojeżdżało 7386 osób. 7556 wodzisławian pracowało poza miastem, najczęściej w:

 • Rybniku - 1273
 • Jastrzębiu-Zdroju - 1078
 • Radlinie - 973
 • Gorzycach - 586

Żory - saldo: -503

Żory przyciągały do pracy 8253 osoby. To dużo, jednakże jednocześnie aż 8756 mieszkańców Żor pracowało poza miastem, najczęściej w:

 • Jastrzębiu-Zdroju - 1730
 • Rybniku - 1707
 • Pawłowicach - 1100

Okna, kopalnie, a co z pracą za granicą? (komentarz)

Za liczbami powyżej kryją się konkretne zakłady pracy, do których każdego dnia dojeżdżają tysiące mieszkańców naszego regionu. Nie trudno domyślić się, że Eko-Okna są dla Pietrowic Wielkich tym, czym JSW jest dla Jastrzębia-Zdroju i Pawłowic.

Do pracy w Rybniku mieszkańców regionu przyciągają nie tylko kopalnie, ale też Elektrownia Rybnik, branża kolejowa oraz szereg innych zakładów przemysłowych, jak np. Purmo.

W Raciborzu przez wiele lat największym pracodawcą pozostało Rafako, jednak od kilku lat firma znajduje się w trudnej sytaucji. Już w 2020 r. rozpoczęły się tam zwolnienia grupowe. Niemniej jednak Racibórz, choć stracił Rafako, wciąż posiada dużych pracodawców, jak chociażby Henkel czy Tokai Cobex.

W przypadku Wodzisławia Śl. warto wziąć pod uwagę, że powyższe dane są już w dużej mierze nieaktualne, abowiem Eko-Okna uruchomiły tu fabrykę, w której zatrudnienie znalazło już ponad tysiąc osób.

Warto również pamiętać o sferze budżetowej - pracownikach samorządowych, rozmaitych służbach, ochronie zdrowia, które również są dużymi pracodawcami (szpitale, zakłady karne, w przypadku Raciborza Śląski Oddział Straży Granicznej).

Z powyższego zestawienia nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Zwróćmy uwagę, że dane dotyczą przepływu pracowników pomiędzy gminami w Polsce. W regionie takim jak nasz, który należy do pogranicza, wiele osób pracuje poza granicami kraju - przede wszystkim mowa o pracownikach transgranicznych, którzy znajdują zatrudnienie w Czechach, ale też osobach, które pracują w Austrii czy w Niemczech. Tych danych zestawienie przygotowane przez GUS nie uwzględnia, a dopiero przy ich uwzględnieniu dałoby się ustalić ostateczne rozmiary i kierunku przepływu pracowników.

Kompletne dane dotyczące przepływu pracowników ze wszystkich gmin dostępne w źródłach:

Pobierz dojazdy_do_pracy_w_swietle_wynikow_nsp_2021.pdf (format pdf, rozmiar ~66.19 M)

Pobierz macierz_przeplywow_ludnosci_zwiazanych_z_zatrudnieniem.xlsx (format xlsx, rozmiar ~2.93 M)

35 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_Arka (46.204. * .188) 09.02.2024 22:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Do_dumny (46.204. * .121) 09.02.2024 16:04
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 09.02.2024 12:24

@luxvariat media robią szum wokół Rybnika bo tylko tam się coś stale dzieje! Najwięcej rewitalizacji, najwięcej mieszkań, najwięcej inwestycji, największe inwestycje, najwięcej środków na kulturę i sport, najlepsze szkoły w regionie, najnowocześniejsza komunikacja miejska, najwięcej dojeżdżających do pracy, najlepszy budżet w regionie, najnowocześniejsza porodówka. A okolica? Niestety w marazmie...

~luxverit (91.224. * .43) 09.02.2024 08:57

Arteks robi wiielki szum wokół Rybnika, a tu co chwilę wyskakują artykóły i bańka mydlana pęka. Ale nasz dzielny Arek zamiena to w sukces pisząc o kanalizacji w Rybniku i o drodze która nie ma połączenia z A1, a jej drugi koniec jest w szczerym polu.

~Do_dumnego (46.204. * .34) 08.02.2024 10:14

Arteks, odnieś się samotniku do liczb, ktore ci tu przedstawiono. Ostatnie artykuły na tym portalu obalają wszystkie megalomańskie mity o Rybniku.
Okazuje się że w większosci dziedzin Rybnik jest zwykłą pustynią, a sasiednie miasta wdeptują was w ziemie w wielu dziedzinach.
Skończ się ośmieszać, bo nawet w Rybniku się z ciebie śmjeją.

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 08.02.2024 09:54

@Ja11 nabijać to się można z Jastrzębia które ma podobno 90 tys. mieszkańców, a realizuje inwestycje godne upadłych kurorcików... np. skwerki. Jaką można mieć satysfakcję z tak nudnego miejsca jak Jastrzębie?

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 08.02.2024 06:32

Co byście nie pisali, kogo byście spoza Jastrzębia za jego poglądy nie obrażali, to i tak rzeczywistość jest taka, że ta upadająca osada górnicza stacza się z każdym kolejnym rokiem panowania carycy z bunkra. Pod hasłem, że to miasto młodości zazwyczaj są zdjęcia z lokalnych "imprez", gdzie brylują emeryci. Eh... 90% pracowników UM jak i JSW to mieszkańcy innych miast i gmin, więc jak tutaj może być coś dobrze?

~Ja11 (84.234. * .121) 07.02.2024 17:18

Ponosi cię mocno, nabijają się z Ciebie na każdym możliwym portalu. Jesteś tylko z Rybnika, dziury na Śląsku.

~Do_Arteks (46.204. * .232) 07.02.2024 15:14
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 07.02.2024 14:47

@Ja11 mów za swoje Jastrzębie które zatrzymało się na epoce PRL a w niektórych dziedzinach zaliczyło regres (np. odcięcie od kolei czy zburzenie dworca lub Diamentu). W Rybniku mamy np. rozwój mieszkalnictwa, przemysłu, usług. Mamy stały rozwój Śródmieścia i rozwój instytucjonalny czy transportowy - a u was w ogóle takie procesy nie zachodzą. Bez problemu wymienię ci szereg inwestycji z TERAZ czy z zeszłego roku. A co ty mi wymienisz? Skwerek?! Hehehe
@Skórka Rybnik się pozytywnie wyróżnia nie tylko w naszym okręgu. Ma duże marki przemysłowe i co raz więcej małych firm! Wspomniałeś o Bielsku - właśnie znika z Bielska marka którą to miasto się chwaliło przez kilkadziesiąt lat - FIAT. Likwidują zakład który w najlepszych czasach zatrudniał ponad 5 tysięcy ludzi.

Normalni ludzie mieszkają tam gdzie chcą i tam gdzie czerpią z tego satysfakcję, a nie w mieścinach które powodują frustracje i kompleksy wobec bogatego Rybnika który się rozwija jak przystało na miasto. :)

~Skórka (46.204. * .54) 07.02.2024 13:50

Od kilkunastu lat, jeden jedyny rybnicki fanatyk klepie na wszystkich mozliwych forach o jakiejś urojonej potędze Rybnika.
Jest w tym oczywiscie osamotniony, bo zaden normalny rybniczanin nie będzie klepał takich farmazonów.
Ostatnie artykóły pojawiajace sie na temat regionu, dobitnie świadczą o tym że Rybnik NICZYM szczegolnym nie wyróznia się na tle miast regionu.
A ten rybnicki desperat stawiał Rybnik nawet obok Gliwic Bielska czy Zabrza!!!
Normalni ludzie, ktorzy mają przyjaciól i rodzinę, tak się nie zachowują.

~Ja11 (31.0. * .116) 07.02.2024 13:26

Co ty pleciesz, za głupoty, żadnego rozwoju nie ma. Jeżeli już ktokolwiek wiąże się ze Śląskiem to wybiera Katowice a i tak przeważnie Wrocław, Kraków, Warszawę, Trójmiasto. Jaki rozwój Rybnika, takie gadanie jedynie utwierdza co niektórych w myśleniu że jest dobrze i super. Rybnik i rejon się zwija a tempo przyśpiesza.

~Stympel (188.137. * .55) 07.02.2024 13:14

Miało być karetki

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 07.02.2024 12:20

No ale jednak największe miasto okręgu zawsze oferuje najwięcej. Rybnik: najwięcej miejsc pracy, najwięcej dojeżdżających, najwięcej obcokrajowców, najwięcej spółek handlowych, najwięcej małych firm, największy budżet miejski, najwięcej urzędów państwowych, najwięcej dużych zakładów zatrudniających powyżej 500 osób, najwięcej inwestycji miejskich, najwięcej inwestycji mieszkaniowych... To jest potencjał i to są perspektywy.

~Badyl (46.204. * .130) 07.02.2024 10:00

Bardzo ciekawe dane przedstawił luxverit:
Do Jastrzębia dojeżdza 16 pracownikow na 100 mieszkanców
Do Żor 15 , a do Rybnika tylko 13 pracownikow.
Widać bardzo słabą pozycję Rybnika względem Żor i Jastrzębia.

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 07.02.2024 06:31

A teraz kilka gorzkich słów prawdy, jak wypada Jastrzębie-Zdrój w relacji kontra reszta świata:
- dla innych u nas praca w JSW, a dla nas hałdy i szkody górnicze
- dla innych u nas imprezy dla seniorów, a dla nas wyjeżdżająca z miasta do szkół wyższych młodzież,
- dla innych u nas żelazny szlak rowerowy , a dla nas brak połączenia kolejowego, bo tory rozebrane
Czy jest sens wymieniać dalej?

~Ja11 (84.234. * .121) 07.02.2024 06:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dane są jednoznaczne, brak w regionie miasta głównego do które jest centrum dla wszystkich. Słabością dużą jest brak zintegrowanej komunikacji. Dziesiątki tysięcy ludzi codziennie krąży między miastami we własnych samochodach, nie mając alternatywy. Zresztą tak jak wcześniej mówiłem jest to mocno widoczne rano, sznury samochodów zjeżdżające się z każdej strony do zakładów w miastach. Ktoś tu się chwali dużą liczbą obcokrajowców, co pokazuje jedynie że są w danej miejscowości nisko płatne prace których nikt miejscowy nie chcę wykonywać. Czy to powód do dumy? Jednocześnie tysiące mieszkańców wyjeżdża codziennie z miasta do lepszej pracy. Aktualnie Gliwice znacząco obniżyły ilość połączeń z Rybnikiem i nie są zainteresowane ich wznowieniem, odsyłają do GZM mimo że nasz region nie jest w nim. Wszystkim włodarzom naszego regionu należy się wielka czerwona kartka za brak zintegrowanej komunikacji. U nas każda wiocha w swoją stronę ciągnie. Koszmar.

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 07.02.2024 06:24

do MGol
"W Jastrzębiu nie długo otwarcie Karuzeli, więc też te dane się zmienią."
Tak, tak.
Wkroczy Przemysł 4.0, turystyka i informatyczna dolina krzemowa. Wszak rynek już jest. Taka sytuacja.

MGol 07.02.2024 00:13

Przepraszam za pomyłkę w komentarzu poniżej, miało być 3 tysiące osób.
Do ~30mln: W tekście jest odniesienie do dojazdów do pracy, a nie o tym gdzie są spółki zarejestrowane. Osoby pracujące na
KWK Chwałowice dojeżdżają do Rybnika a nie Katowic tak jak ci dojeżdżający do Eko Okien do Wodzisławia itp. Odnośnie podatku to firmy płacą jedynie podatek CIT na terenie miejscowości gdzie są zarejestrowane, wszystkie inne podatki płacą, na terenie gdzie funkcjonują, chyba że są z niego zwolnione poprzez ulgę na inwestycję, która to zwalnia je na okres kilku lat. Akurat tu Kieca ani nikt inny się nie dał wyrolować bo Eko będą płaciły te podatki za kilka lat a to oznacza kilka milionów złotych do budżetu. Wszystkie strefy teraz tak działają, mało tego, zapraszam do przeczytania ile Polska musi dołożyć do budowy Intela w Polsce. Nie mniej takie inwestycje są potrzebne.

MGol 06.02.2024 23:16

Ten ranking jest już sporo nieaktualny o czym sami wspominacie.
Eko Okna zatrudniają już około 13 tysięcy, z tego na pewno koło 11 tysięcy w Kornicach, więc w gminie Pietrowice znacząco wzrosła ilość miejsc pracy tak jak i w Wodzisławiu, gdzie Eko Okna już informowały, że zatrudniają tam 1500 osób a docelowe zatrudnienie na wynieść 3000 tysiące. W Jastrzębiu nie długo otwarcie Karuzeli, więc też te dane się zmienią.

~Kszyształa (104.28. * .119) 06.02.2024 21:52

Pszowa nie ma w ogóle w rankingu bo tu wszyscy pracujący to kilka sklepów i najwiekszy pracodawca urzad miasta i jego przyszywki do zatrudniania kolesiostwa Kowola biblioteki dom kultury mops i komunalka. Reszta jezdzi do roboty do Kornic i do kopalni PGG xD

~30mln (89.200. * .30) 06.02.2024 21:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jest tu pewne zakłamanie wyników każdy górnik pracujący w PGG w rzeczywistości pracuje w Katowicach a nie w Rybniku czy Radlinie tak samo Eko Okna jest zarejestrowana w Kornicach i tam te firmy płacą podatki . Kieca dał się wyrolować i z Eko okien nie jest wpłacana nawet złotówka do budżetu miasta . Ale czego się spodziewać PO Kiecy

~RudyWrednyPies (188.146. * .74) 06.02.2024 19:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Anna Hetman musi odejść.
A dlaczego POnieważ tworzy miasto dla starców z emeryturami i rentami.
Nic dla młodych i troszkę starszych tj do 60lat ...:⁠,⁠-⁠)

~Komisarz (46.134. * .121) 06.02.2024 18:40

Najgorszy bilans mają Żory bo wszyscy wiedzą że na strefie zarabia sie place minimalną. Do pracy na taśmie ściąga tam tylko element po podstawówce.

~S1 (46.204. * .231) 06.02.2024 18:03

Arteks w amoku. Heh a to stare dane a tendencje dla rybniczka są coraz gorsze. Podobno Chwałowice będą do kilku lat stały przed unijnym zamknięciem.
A na zakupy to już mija ten trend że do rybniczka .

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 06.02.2024 17:42

@46.204. * .6 to hehehe to dobra wiadomość, że JZR wykończyła Ryfamę bo wkrótce w jej miejscu ma ruszyć budowa... osiedla które może ściągnąć trochę ludzi z okolicy bo będzie naprawdę nietypowe. :DDD A maszyny dla górnictwa to jednak był hit... dawniejszej epoki. Super, że jesteś dumny z Prymatu bo to chyba największy po kopalni wasz zakład ale to jednak... tylko pakowalnia przypraw. W Rybniku są firmy które budują skomplikowane maszyny, są laboratoria w których testuje się nowe wynalazki dla koncernów motoryzacyjnych, produkuje się wagony, można być maszynistą lokomotywy albo dyspozytorem. W Rybniku są znane firmy teleinformatyczne czy projektowe. Produkuje się prąd(!), gazy medyczne, barwniki. Rozwinięta jest branża usług... robi się programy, grafiki a nawet barwniki... W Rybniku jest największa w Polsce firma która handluje dronami... :D U nas w ZUS pracuje 800 osób - to więcej niż w Hadze i Elplast razem wziętych. Czy w Jastrzębiu jest odpowiednik ZUS? Albo czy produkuje się coś skomplikowanego? Macie jakiś zakład chemiczny albo stację towarową? No niestety nie. I tym właśnie się różnimy. W Jastrzębiu jest to co jest w Rybniku. W Rybniku jest to czego nie ma w Jastrzębiu. W Jastrzębiu nie możecie mieć tego co oferują duże miasta bo jesteście tylko osadą górniczą z dość krótkim bytem.

~Do_dumnyzmiasta (46.204. * .6) 06.02.2024 17:26

@Arteks
Ja bym się nie martwił o Jastrzębie i jego mieszkańców. W JSW pracuje TYLKO 3800 mieszkańców Jastrzębia, czyli wiecej rybniczan pracuje w JSW niż jastrzębian. Bo jak do jastrzębskich kopalń doliczysz rybnikersów pracujących na Pniowku Szczyglowicach Knurowie i Budryku to wyjdzie ok. 5 tys rybnikersow w JSW.
Jezeli mowisz o monokulturze to jesteś zwyklym ignorantem który celowo pominął najwiekszą w Polsce firmę Prymat zatrudniajacą 1300 osób, zakłady mięsne Haga 500 osób. Elplast ok 200 osob. U was zamknęli Ryfamę, bo konkurencja czyli JZR wykonczyła ją. JZR zatrudniają już 700 osob.
A co do liczb, kokega luxverit wyprostował cie znakomicie. Matematyki nie oszukasz
Jesteś tylko z Rybnika!

~AnnaPanna (217.138. * .226) 06.02.2024 17:21

nie piszcie o górnictwie bo to rak który nas zżera więc lepiej żeby tego nie było
Polecam artykuł na wysokim napięciu pl
wysokienapiecie.pl/97066-jak-gornicze-lobby-zabilo-polskie-gornictwo/

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 06.02.2024 17:12

@Ja11 a ja nie uważam, że to jest słaby wynik. Jeszcze 10 lat temu mieliśmy bezrobocie. Teraz jesteśmy na plus jeśli chodzi o emigracje pracowniczą na ok. 3 tys. Bezrobocia nie ma, a oprócz tego w mieście przybyło ok. 10 tysięcy pracowników - obcokrajowców. W Rybniku przybywa miejsc pracy, a czy JSW generuje nowe miejsca pracy? NIE. Co najwyżej jeden pracownik zastępuje odchodzącego górnika. Proces w tej branży jest szybszy bo górnicy odchodzą bardzo wcześnie na emerytury.

Rybnik zawsze miał duży potencjał i ma. Popatrz np. na branżę budowlaną. Tylko obecnie w Rybniku prowadzone są prace przy: budowie elektrowni gazowej - jak twierdzi spółka jest to największa inwestycja w Polsce w tej branży!, obwodnicy dwujezdniowej, osiedla TBS na Sztolniowej, ogromnego budynku mieszkaniowego na Hallera, osiedla na Łącznej, osiedla Parkowa, powstaje osiedle Sosnowa, powstaje osiedle osiedle Zielony Horyzont. Nie wspomnę o inwestycjach w szeregowce bo tego nie jestem w stanie zliczyć! Właśnie zakończono prace przy budowie nowej sali gimnastycznej w I LO i już prezydent ogłasza przetarg na nową salę w II LO. Buduje się kilka nowych kamienic w Śródmieściu. Budowany jest duży skate-park. Budowany jest nowy biurowiec koło K1. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę hospicjum.

Porównaj sobie to z marazmem Jastrzębia... Przypuszczam, że jeśli w Jastrzębiu są jakieś firmy budowlane to żyją dzięki... inwestycjom w innych miastach w tym w Rybniku. JSW daje stabilizację górnikom albo nie daje rozwoju miastu!

~Ja11 (84.234. * .121) 06.02.2024 16:32

Jest tak jak myślałem tłumy rybniczan w Jastrzębiu i JSW, to samo dotyczy wodzisławian i żożan. Liczby nie kłamią. Rybnik jak na taką"metropolie" bardzo słaby wynik. Cóż gdy to się połączy że znikomą liczbą rodzących się dzieci, to perspektywy są okrutne. A teraz propagandzistów trolluj.

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 06.02.2024 16:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@bobo1 bardziej bym się obawiał o Rydułtowy, Radlin i Jastrzębie czyli miasta z tzw. monokulturą zawodową. Tam zamknięcie zakładu spowodowałoby tzw. strukturalne bezrobocie. W Rybniku kopalnie są jednymi z wielu pracodawców.

~luxverit (91.224. * .43) 06.02.2024 15:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pobawmy się trochę w liczby. Bardzo to lubię.
Obliczając miejsca pracy dla przyjezdnych w stosunku do liczby mieszkańców:
Jastrzebie-16 pracujacych spoza Jastrzębia na 100 mieszkańców
Żory-15 pracujacych spoza Żor na 100 mieszk.
Rybnik-13 pracujacych spoza Rybnika na 100 mieszkanców.
Tak wiec liczby nie kłamią. Rybnik jest słabiutkim miasteczkiem jezeli chodzi o miejsca pracy. Rybnik bez Żor i Jastrzębia leży i kwiczy z biedy.

~bobo1 (155.133. * .231) 06.02.2024 14:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do poniżej gdyby niekwk Chwałowice i Jankowice to Rybnik by się wyludnił ale pomału zamkną to i Rybnik się zamknie

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 06.02.2024 14:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Najwięcej pracowników dojeżdża do Rybnika, najwięcej obcokrajowców zarejestrowanych jest w Rybniku, najwięcej małych firm i biznesów oraz spółek handlowych jest w Rybniku. Dlatego w naszym regionie to jest jedyne miasto z potencjałem. Zresztą to się przekłada na budżet miasta. Silny może więcej! Warto o tym pamiętać planując np. zakup mieszkania, działki, domu.

~VanGraf (46.204. * .232) 06.02.2024 14:11

Rybnik, jak na 120 tys miasto to bardzo słabiutki bilans.
W porównaniu do Żor(58 tys mjeszk) czy Jastrzębia(88 tys mieszk) Rybnik jest pustynią.