Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strażacy z Pszowa podsumowali rok działalności [ZDJĘCIA]

W niedzielę (4.01) w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie odbyło się zebranie sprawozdawcze. 

Strażacy z Pszowa podsumowali rok działalności [ZDJĘCIA]Fryderyk Kamczyk
Od lewej: prezes powiatowy Zbigniew Radecki, pełniący obowiązki komendanta PSP Rafał Adamczyk i prezes OSP Pszów Edward Cyran.

Tradycyjnie w ochotniczych strażach pożarnych odbywają się zebrania sprawozdawcze. Druhowie z Pszowa podsumowali rok i przedstawili plan działalności. W porównaniu do lat ubiegłych, ostatni rok dla strażaków był spokojny.

- Po kilku emocjonujących ostatnich latach, patrząc na rok 2023 można by powiedzieć,  że powiało w naszej straży nudą. Żadnych wielkich remontów, emocjonujących działań w obliczu nieznanej pandemii, bez napływu uchodźców wojennych, którym trzeba poświęcić cały swój czas - rozpoczął zebranie prezes Edward Cyran.

Smutne wydarzenie w pszowskiej jednostce

Smutnym wydarzeniem ostatniego roku była śmierć druha Błażeja Kisiela.

- Jedynym zaskoczeniem, na które nikt z nas nie był przygotowany i które spowodowało u nas wszystkich niesamowity żal i smutek oraz w niektórych z nas pewnie wzbudziło refleksje na temat kruchości ludzkiego życia, była nagła śmierć naszego przyjaciela Błażeja Kisiela. Nikt z nas nie był przygotowany na słowa, które padły w słuchawkach naszych telefonów: "Buła nie żyje”. Jedyną rzeczą, którą mogliśmy zrobić, było oddanie mu ostatniego honoru, uczestnicząc w uroczystościach pogrzebowych i towarzysząc mu w jego ostatniej drodze. Serdecznie dziękuję wszystkim którzy wzięli udział w tej uroczystości i godnie pożegnali strażaka, który ratowanie miał we krwi - mówił prezes.

Zawody, OTWP oraz wiele innych działań

Jak powiedział prezes Cyran, ostatni rok dla strażaków był udany. 

- Bez przeszkód realizowaliśmy podstawowe działania statutowe jakimi są udział w akcjach ratowniczych oraz podnoszenie wyszkolenia na ćwiczeniach. MDP czyli nasza nadzieja na rozwój i przetrwanie jednostki OSP, w coraz trudniejszych czasach społecznego zobojętnienia i niechęci do działalności społecznej również radziła sobie coraz lepiej. Czas spędzony na zbiórkach nie poszedł na marne i na pierwszych zawodach, w których ta drużyna uczestniczyła, w cuglach wywalczyła tytuł mistrza powiatu wodzisławskiego. Cały rok prowadziliśmy działania związane z promocją naszej jednostki OSP wśród mieszkańców Pszowa i okolic. W marcu zorganizowaliśmy miejskie eliminacje OTWP wśród uczniów pszowskich szkół. Uczniowie szkół i przedszkoli odwiedzali nas też w remizie w maju. Mieli okazję zapoznać się ze strażackim rzemiosłem oraz utrwalić sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Tradycyjnie, jak co roku na początku maja odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wtedy to członkowie naszej MDP złożyli uroczyste ślubowanie. Po części oficjalnej, którą niestety przerwały ulewne opady deszczu, nastąpiła wspólna biesiada w garażu, gdzie również rodzice naszych młodych adeptów mogli poznać naszą straż i druhów. W lipcu na pszowskim rynku wraz z druhami z OSP Krzyżkowice oraz MOK-iem w Pszowie zorganizowaliśmy już po raz drugi imprezę dla mieszkańców pod nazwą „Wakacje ze Strażakami”. Pogoda oraz frekwencja dopisała, zainteresowanie grami oraz zabawami strażackimi przerosło najśmielsze oczekiwania. Prawdziwą furorę zrobił nasz namiot dymowy, w którym w prawdziwym bezpiecznym zadymieniu, pod okiem opiekunów z naszej OSP, nawet najmłodsi mogli uratować misia z pożaru. W październiku zorganizowaliśmy dla naszych członków imprezę integracyjną przy ognisku z kiełbaskami i napojami chłodzącymi - relacjonował prezes OSP Pszów.

Druhowie prowadzili również działania promocyjne, między innymi w mediach społecznościowych.

Dotacje, które pozyskali strażacy

- Z urzędu miasta na utrzymanie gotowości bojowej otrzymaliśmy 25 000 zł. Wydatkując te środki w sposób zrównoważony i oszczędny udało nam się na koniec roku zakupić z nich dwie radiostacje nasobne Hytera oraz mocowanie pachołków ostrzegawczych na samochód GCBA wraz ze wspomnianymi pachołkami. Z WFOŚiGW otrzymaliśmy dotację w wysokości 10 000 złotych, za które z niewielkim wkładem własnym zakupiliśmy 2 ubrania specjalne, 4 pary rękawic bojowych oraz 5 kominiarek. Z MSWiA otrzymaliśmy dotację na działalność MDP w wysokości 3 000 zł. za które zakupiliśmy 10 hełmów dla MDP, 20 czapek oraz 7 młodzieżowych ubrań koszarowych - mówił Cyran.

Podziękowania, życzenia i gratulacje

Prezes podziękował zarządowi, władzom miasta, radnym, kierownictwu i strażakom KP PSP w Wodzisławiu Śląskim oraz JRG Rydułtowy, zarządowi powiatowemu ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskim oraz wszystkim strażakom OSP Pszów i mieszkańcom.

Życzenia i gratulacje złożyli również obecni na zebraniu zaproszeni goście. Obecni byli między innymi burmistrz Czesław Krzystała, wiceburmistrz Piotr Kowol, senator X kadencji Ewa Gawęda, która podziękowała z ostatnie cztery lata owocnej współpracy, pełniący obowiązki komendanta powiatowego Rafał Adamczyk, prezes ZOSP RP Zbigniew Radecki oraz goście z Czech.

Walne zebranie podjęło uchwałę o powołaniu dwóch nowych członków honorowych. Tytuł ten otrzymali: Eugeniusz Danielczyk i Piotr Mikołajczyk.

Działania ratowniczo-gaśnicze i ćwiczenia

W 2023 roku strażacy uczestniczyli 67 razy w różnego rodzaju działaniach. Na terenie gminy Pszów było ich 60,  10 razy jednostka była dysponowana do pożarów, 20 razy do miejscowych zagrożeń, 15 razy zabezpieczali rejon powiatu, 2 razy brali udział w ćwiczeniach. Jednostka posiada trzy samochody (ciężki, lekki oraz mikrobus).

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].