Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz bierze przykład z Rybnika. Zwiększy liczbę kontroli w kotłowniach

- Zeszły rok potraktowaliśmy ulgowo, bo była trudna sytuacja energetyczna, mieszkańcy bali się przechodzić na gaz, Miasto dofinansowało zakup węgla , bo wybuchła wojna. Dlatego nie nękaliśmy mieszkańców kontrolami pieców, ale już nie będziemy tolerować sytuacji, że kopciuchy podtruwają sąsiadów. Zwiększamy liczbę kontroli i nie chodzi tu o wywieranie presji na wymianę pieca poprzez straszenie - oznajmił na ostatniej sesji wiceprezydent.

Racibórz bierze przykład z Rybnika. Zwiększy liczbę kontroli w kotłowniachma.w
Wiceprezydent Raciborza Dawid Wacawczyk i radni miejscy - siedzą Mirosław Lenk, Zygmunt Kobylak i odwrócony Eugeniusz Wyglenda

Zastój z ociepleniem kamienic

Dyskusja w temacie zaczęła się od uwagi szefa rady miasta o braku termomodernizacji kamienic miejskich w 2023 roku. Marian Czerner usłyszał od szefowej MZB - Ewy Hac, że nie było na to pieniędzy. Bo Miasto ociepla kamienice, jeśli Unia Europejska, albo rząd dają na to środki. 9 termomodernizacji jest przewidywanych od 2024 roku. Dotacje na ten cel pozyskano latem obecnego roku. Czerner uznał to za dużą bezwładność w procedowaniu.

Ruszył też rządowy program “Ciepłe mieszkanie”. Mogą zeń korzystać najemcy lokali z zasobu MZB. Radny Marcin Fica oświadczył, że kogo pytał o ten program, to nikt o nim nie wie. - Rozdaliśmy mieszkańcom 2000 ulotek 0 - oponował wiceprezydent Dawid Wacławczyk. Zaapelował do radnych, żeby włączyli się do promocji programu. Urzędnik podał, że zainteresowanie jest na razie umiarkowane, bo zgłosiło się 20. chętnych, a miejsc jest 50.

Program jest adresowany do lokali, które ogrzewane są piecami na węgiel, często tzw. kaflokami. Wcześniej trudno było namówić lokatorów na inwestycje w system grzewczy, bo choć Miasto dotowało wymianę kwotą ok. 13 tys. zł z dwóch źródeł, to przy nakładzie 35 tys. zł było to za mało dla zainteresowanych.

Ludzie nie mają, żeby wyłożyć

- Osoby nie chcą zmieniać pieców, bo wpierw muszą wyłożyć własne pieniądze, żeby uzyskać dotacje. Z reguły nie mają tyle oszczędności - wyjaśniała dyrektor Hac. Wspomniała, że Miasto - wskutek wymogów uchwały antysmogowej musi odejść od pieców kaflowych w swoich lokalach. Ratuje się tu instalacją promienników cieplnych na prąd. Przykład bierze z Bielska-Białej. Tam już ponad połowa zasobu komunalnego ma takie promienniki. Nie wiadomo jeszcze jakie koszty poniosą lokatorzy za używanie takiego systemu grzewczego. Promienniki są łatwe w instalacji i bezpieczne. - Nie wiemy tylko, czy to bardziej bielski MZB jest zadowolony, czy mieszkańcy, a przecież zarządzamy dla ludzi - skwitowała Ewa Hac.

Marian Czerner zauważył, by nie wrzucać biednym luksusu, a później lokator i tak nie zapłaci, bo go nie stać. - Domniemujemy, że skoro w Bielsku się sprawdziło, nie było protestów, to znaczy, że system się przyjął - powiedział.

Ludmiła Nowacka uznała, że wymiana pieca będzie problemem społecznym póki Miasto nie będzie miało możliwości wesprzeć finansowo najuboższych lokatorów. Spytała, ilu z nich zalega z czynszem? Dyrektor Hac podała, że to 5-6% osób mieszkających w zasobie MZB.

U nas zero, w Rybniku 350

Henryk Mainusz spytał, ile pieców wymieniono w pierwszym naborze Ciepłego mieszkania? - Nie przystąpiliśmy tam, bo nie było zainteresowania. 

My to robimy w imieniu mieszkańców, ale oni nie akcentują, że chcą - tłumaczył wiceprezydent. Mainusz zauważył, że w Rybniku wymieniono 350 pieców.

Wacławczyk tłumaczył, że to rybnicka specyfika pozwala na tak duży wynik. Dotacje trafiły do wysiedlonych kamienic, gdzie zgody mieszkańców niejako wymuszono. Dodał, że Rybnik stosuje restrykcyjną politykę kar, ma 1600 kontroli rocznie. - Mnie to inspiruje. My też musimy stosować nacisk. Jak jest marchewka, to będzie kij - zapowiedział Wacławczyk. Mainusz skwitował, że na razie kijek Miasta jest krótki i nikt się go nie boi.

- Bez kija się nie da. Jeszcze do niedawna to my byliśmy liderem w wymianie kopciuchów, a Rybnik był w tyle - mówił Mirosław Lenk. Dodał, że w Rybniku  przymuszają do takich zachowań, bo samymi apelami i dotacjami nie uda się wpłynąć na społeczność. Lenk ostatnie 5 lat przepracował w Rybniku i widzi, że Miasto stosuje zasadę zero tolerancji, choć ludzie protestują. 

Kopciucha znajdziesz gołym okiem

- Ci, którzy wymienią piece, niekoniecznie będą z tego powodu szczęśliwi, bo to będzie kosztowne, ale inni też nie są zadowoleni z rachunków za ciepło i naciskają innych na wymianę - stwierdził radny z Razem dla Raciborza. Wspomniał, że gdy wprowadził się do domu w Ocicach, to na jego ulicy gazowe ogrzewanie miał on i sąsiad. Dziś większość mieszkańców ma takie piece, a węglowe należą do mniejszości. - Gołym okiem widać skąd kopci - skomentował. Wiceprezydent go poparł. W jego miejscy zamieszkania jest podobnie, ale wystarczą 3 kopciuchy i całe podwórko jest zatruwane.

Jeszcze Henryk Mainusz podzielił się swoimi obawami co do promienników ciepła na prąd. - Znam się na tym, kilka chałup widziałem i to nie jest tak, że każdy włączy i się zagrzeje. Stan techniczny instalacji elektrycznych tu  decyduje. To niemożliwe, żeby tak dużo urządzeń zainstalować w starym budownictwie. Musi przyjść potężna grupa elektryków i przygotować instalacje. To nie będzie tanie, prąd drożeje - przestrzegał Mainusz. 

Wacławczyk uspokajał, że Miasto ma fachowców, robi badania i wdraża  zmiany stopniowo. Stosuje promienniki tam, gdzie nie dochodzą PEC i gaz.

- Rachunki nie zabiją, ale komfort zamieszkiwania spadnie. Przy promiennikach człowiek się zagrzeje, ale mury już nie. Będzie mniej przyjemnie jak się wejdzie do łazieneczki - podsumował.


Jak długa jest kolejka po mieszkanie w Raciborzu? 

232 osoby oczekują na mieszkanie komunalne i 133 na socjalne (dane z końca października). Zdaniem Dawida Wacławczyka to stan niższy od tego notowanego w ubiegłych latach, gdy kolejka sięgała 300 oczekujących. W ciągu roku zwalnia się od 5 do 12 lokali komunalnych i 1-3 lokale socjalne.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ira (195.254. * .166) 27.12.2023 19:49

A co z Gminą Krzyżanowice?????