Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przemoc wobec kobiet to nie tylko wymierzony cios. Masz gdzie szukać pomocy.

Osoba doświadczająca przemocy (niezależnie od jej formy) to zazwyczaj kobieta. I często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest krzywdzona. Na szczęście wraz z wzrastającą świadomością społeczną rośnie też liczba kobiet, które z jednej strony aktywnie szukają pomocy, a z drugiej – skutecznie tej pomocy udzielają. Nie jesteś sama – zawsze możesz liczyć na wsparcie.

Przemoc wobec kobiet to nie tylko wymierzony cios. Masz gdzie szukać pomocy.

Różne oblicza przemocy

Przemoc nie musi się wiązać z użyciem siły. To celowe zachowania, przez które druga osoba doświadcza cierpienia i doznaje szkód psychicznych lub fizycznych. Nie zawsze są oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka – nie znaczy to jednak, że ich nie ma! Możemy wyróżnić następujące rodzaje przemocy:

  • fizyczną,
  • psychiczną,
  • seksualną,
  • ekonomiczną,
  • cyfrową,
  • wobec mniejszości,
  • związaną z zaniedbaniem.

Przemoc nie zawsze jest widoczna, a sprawcy potrafią manipulować ofiarami tak, by to one czuły się winne. Pamiętaj – winny jest sprawca. Jeżeli czujesz, że zachowania, których doświadczasz, nie powinny mieć miejsca – masz prawo szukać pomocy!

Kim są sprawcy przemocy?

Sprawcy zazwyczaj opierają swoją tożsamość na dominacji i potrzebie podporządkowania innych. Często cechują się brakiem empatii. Są agresywni, choć nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka – agresja może przybrać różne wymiary i wcale nie musi być fizyczna!

Sprawcy przemocy mogą sprawiać wrażenie ułożonych, łagodnych osób i budować narrację, według której to osoba doświadczająca przemocy jest winna, a szukanie pomocy nie ma sensu. To nieprawda – winny zawsze jest sprawca, a szukanie pomocy to właściwe rozwiązanie.

Niestety również same kobiety mogą być sprawczyniami przemocy wobec innych wykorzystując pozycję siły w pracy, rodzinie czy dowolnej relacji.

Jeżeli po nasileniu działań przemocowych sprawca obiecuje zmianę – zachowaj ostrożność! To powszechna taktyka, a poprzednie zachowania mogą wkrótce powrócić. Nie daj się nabrać na usprawiedliwienia czy żal.

Nie jesteś sama – są miejsca, w których możesz szukać pomocy!

Jeżeli czujesz, że doświadczasz przemocy – niezależnie od jej rodzaju (nawet, jeżeli nie jesteś tego pewna) – masz prawo szukać pomocy. Pamiętaj – wina zawsze leży po stronie sprawcy. Nigdy nie ma podstaw do godzenia się na przemoc.

Pomocy możesz szukać m.in. pod jednym z poniższych numerów:

  • niebieska linia: 800 12 00 02 (całodobowo),
  • telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (całodobowo).

Możesz też zawiadomić policję pod numerem 112 lub 997, a także zwrócić się o pomoc do instytucji pomocy społecznej (np. do ośrodka interwencji kryzysowej działającego przy ośrodku pomocy społecznej).

Zapamiętaj też międzynarodowy znak “POMÓŻ MI”. To dyskretny sposób komunikacji dla ofiar przemocy, które w obawie przed swoim oprawcą często nie mogą głośno prosić o pomoc.

Jeżeli zobaczysz, że ktoś wykonuje taki znak – zachowaj spokój. Nie dawaj oznak, że coś jest nie tak. Jak najszybciej dyskretnie zadzwoń pod numer 112 lub 987 i poinformuj o zdarzeniu.

Jeśli sama znajdziesz się w sytuacji, w której potrzebujesz pomocy z uwagi na doświadczanie przemocy i nie będziesz miała możliwości powiedzieć o tym wprost - użyj znaku „POMÓŻ MI”.

Artykuł publikowany w ramach inicjatywy „Śląskie. Dla Kobiety” realizowanej przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Ogłoszenie płatne