Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Donald Tusk premierem. PiS i Konfederacja przeciw

W związku z nieudzieleniem przez Sejm wotum zaufania rządowi premiera Morawieckiego inicjatywa wyboru nowego rządu przeszła na Sejm. 

Donald Tusk w Sejmie. Poseł Budka przedstawia kandydaturę na premiera.

Kandydaturę Donalda Tuska w imieniu grupy 248 posłów zgłosił Borys Budka - A po nocy przychodzi dzień a po burzy spokój - rozpoczął Budka

- To jest wniosek ponad 11 milionów Polek i Polaków, którzy 15 października wybrali zmianę, prawdziwie dobrą zmianę - mówił w wystąpieniu poseł PO.

Borys Budka przedstawiając Tuska mówił między innymi o tym, że najdłużej sprawował urząd premiera od 1989 roku. Przypomniał, że Donald Tusk pracował fizycznie poświęcając się działalności opozycyjnej.

- Charakter człowieka kształtuje jego dzieciństwo, jego młodość - mówił Budka.

Poseł zaznaczył, że Donald Tusk zawsze pozostał wierny zasadom a te zasady to przede wszystkim zawsze przedkładanie dobra wspólnego nad interes osobisty. - Donald Tusk jest miłośnikiem muzyki, malarstwa -mówił dalej.

Według posła Koalicji Obywatelskiej powrót Donalda Tuska jest po to by walczyć o miejsce  Polski w Unii Europejskiej i walczyć o wartości, które opozycja miała w stanie wojennym, by znowu był fundamentami polskiej polityki. - Mam do Was jedną prośbę, po prostu nie przeszkadzajcie - zwrócił się do Zjednoczonej Prawicy Borys Budka. - Na szczęście nie udało wam się ani zniszczyć ani pokonać Donalda Tuska - zakończył poseł.

Błaszczak: Zabieram dziś głos w mieniu partii, która wygrała wybory

Pierwszy głos zabrał Mariusz Błaszczak z imieniu Klubu PiS. 

- Zabieram dziś głos w mieniu partii, która wygrała wybory - rozpoczął Błaszczak prosząc o oklaski dla wyborców PiS

- Donald Tusk to kuglarz emocji, aktor, który potrafi manipulować ludźmi - mówił Błaszczak, podając przykłady przekazu KO, między innymi twierdzeniu, że w Polsce jest dyktatura.

Większość obietnic z PO nie zostanie dotrzymania, Tusk będzie osłabiał bezpieczeństwo, mówił też o programie PO. Wspomniał likwidację OFE i podniesienie wieku emerytalnego. Stwierdził, że Donald Tusk eliminuje swoich partnerów i tak też się stanie z liderami partii, które współpracują z KO. Błaszczak stwierdził, że Zjednoczona Prawica będzie merytoryczną opozycją.

Koalicja za Donaldem Tuskiem

Pierwszy głos zabrał Bartłomiej Sienkiewicz, który mówił o działalności młodego Tuska, jego zaangażowaniu w działalność opozycyjną. Mówił o funkcji premiera i działalności w UE.

Następnie głos zabrali Mirosław Suchoń i Barbara Oliwiecka z Trzeciej Drogi, którzy poparli kandydaturę Donalda Tuska. Oliwiecka mówiła o skłóceniu, niszczeniu ludzi i wykorzystaniu do tego TVP, podajac przykład osób LGBT. Posłanka stwierdziła, że jedno z pierwszych spotkań jej środowiska po zwycięztwie było spotkanie z tym właśnie środowiskiem. W imieniu PSL głos zabrał Władysław Kosiniak- Kamysz. 

- Chcę podziękować tym wszystkim, którzy na nas nie zagłosowali, zagłosowali na PiS i Konfederację - zwracając uwagę, że rząd będzie rządem wszystkich Polaków a nie tylko tych, którzy zagłosowali na obecną koalicję. Kosiniak- Kamysz wymienił pięć obszarów tj.: bezpieczeństwo, wspólnota, braterstwo, samorządność, przedsiębiorczość.

- Porzucił wygodne życie (...) i wrócił walczyć o to żeby demokracja i sprawiedliwość zwyciężyła- mówił Kosiniak-Kamysz o Tusku. Kosiniak - Kamysz odniósł się również do wypowiedzi Błaszczaka dotyczącej eliminacji partnerów a konkretnie Szymona Hołowni. Jak stwierdził, za dwa lata nie będzie już szefem partii bo może być Prezydentem RP. 

W imieniu Lewicy głos zabrał Włodzimierz Czarzasty

- Miło pana widzieć, polski Sejm pana pozdrawia- mówił na początku do Lecha Wałęsy.

- Nie będę mówił o historii Donalda Tuska bo jej nie znam- powiedział Czarzasty, stwierdzając, że opozycja wygrała wybory nie na Węgrzech,  nie w Turcji, tylko w Polsce stwierdzając, że wszyscy się bali kolejnej kadencji PiS. Czarzasty mówił o cechach Tuska: determinacji i pracowitości. 

Grzegorz Braun: PiS, PO, jedno zło

- Szczęść Boże i ratuj się kto może kiedy Wysoka Izba przystępuje do leczenia dżumy cholerą- zaczął swoje wystąpienie Braun. - Dlaczego mielibyśmy powoływać człowieka, który wybrał sobie Morawieckiego na doradcę - pytał poseł. 

Grzegorz Braun mówił o zamordyzmie covidowym i terroryzmie sanitarnym, o blokadzie systemu lecznictwa. Działania te jak stwierdził, popierała i lewica z lewej strony i lewica z prawej strony. Nawiązał również do wojny na Ukrainie.

- Zbyt mało się różnicie, PiS, PO jedno zło. I to niezależnie z przystawkami z jakimi idziecie - mówił Braun stwierdzając,  że Konfederacja nie może poprzeć kandydatury. - My jednak nie będziemy leczyć dżumy cholerą - skończył Braun.

Kukiz chce zmiany ordynacji wyborczej

 - Wiedziałem, że pan wróci bo trzeba wprowadzić euro - mówił Kukiz, który mówił między innymi o wspólnych postulatach, które kiedyś miał  z PO, o pomyśle referendum "4 razy Tak", które miało dotyczyć między innymi jednomandatowych okręgów do Sejmu czy likwidacji Senatu.

Sejm powołał Donalda Tuska na premiera

W głosowaniu wzięło udział 449 posłów, większość bezwzględna wynosiła 225 posłów, za Donaldem Tuskiem głos oddało 248 posłów, przeciw było 201, nikt się nie wstrzymał.

- Stwierdzam, że Sejm bezwzględną większością głosów wybrał pana Donalda Tuska na prezesa rady ministrów - stwierdził marszałek Hołownia.

Donald Tusk podziękował Polkom i Polakom, tym wszystkim, którzy mu zaufali. Premier podziękował Lechowi Wałęsie przypominając o wydarzeniach z czasów PRL kiedy przygotowywał 44 lata temu nielegalną manifestację. 

- Miałem to szczęście poznać takich ludzi jak Lecha Wałęsa i Bogdan Borusewicz -mówił Tusk.

Przeprosił również żonę, dzieci i swoją rodzinę, że polityka wdarła się kolejny raz w ich życie. Powiedział, że to tak naprawdę PiS-owi udało się zmobilizować miliony ludzi, którzy się obudzili i postanowili zagłosować przeciw PiS. Premier mówił też o swoich dziadkach, o nagonce ze strony PiS-u i pogardzie.

Obrady zakończyły się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Po czym na mównicę sejmową niespodziewanie wszedł Jarosław Kaczyński, który stwierdził, że Tusk jest niemieckim agentem.

- Ja nie wiem kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno, pan jest niemieckim agentem! - powiedział Jarosław Kaczyński. 

98 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~hameln (188.137. * .142) 20.12.2023 17:50
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~nara_pisowcy (5.184. * .248) 17.12.2023 15:33
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

ElżbietaBieńkowska (89.77. * .44)
za talerz zupy mogłaś tak zrobić
jak pis rządziło
tera inne czasy

~ElżbietaBieńkowska (89.77. * .44) 17.12.2023 15:18
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_niżej (193.169. * .48) 16.12.2023 09:50
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

I przez pół roku mu nie wypłacili
A Tusk dostał to po tygodniu
Patrz panie co za pech
Morawiecki nie dostał kasy
Nie stworzył nowego rządu

~Włodek (188.147. * .79) 16.12.2023 08:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

POjechał rudy kłamca do Brukseli i łże o 5 miliardach euro, które faktycznie załatwił Morawiecki już w czerwcu br.
Kazde rude to fałszywe.

~MartynaNL (93.179. * .78) 16.12.2023 07:42
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Wreszcie mamy normalny różnorodny rząd na z najbardziej doświadczony politykiem na czele.
Poprzednie miernoty o wszystko musiały się pytać kaczynskiego,nawet śmiać się nie mogli bez pytania o czym nie wszyscy wiedzą,
żenada ten pis

~Romualdw (31.0. * .95) 16.12.2023 01:16
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Coraz więcej Polaków bo aż 70 % chce rozbioru Polski za większe wynagrodzenia.
Cóż pieniądz rządzi.
Nawet udało się zatrzymać KPO by naród widział nieudolność PIS.
Teraz zostaje tylko modlitwa.
Modlitwa za Polskę i za emigracja tych 70 % ludzi z Polski które głosowały na obecną władze.
Niech żyje PIS.

~solo (89.70. * .44) 14.12.2023 13:26
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

PO-płynie pieśń współczesności. „Pasmo samych sukcesów, zero porażek, spektakularne inwestycje, robiące niecodzienne wrażenie dywidendy” – będą przekrzykiwać jeden drugiego. I tylko ich oczy będą jakieś takie puste, bez refleksji, a twarze napięte w oczekiwaniu, co przyniesie przyszłość. Ale to już zupełnie inna historia""Mówię ci, żenada z tą gospodarką, po prostu takie zaniedbania… Prawda jest taka, że właściciel, czyli Ministerstwo Gospodarki, generalnie w d*** miało Polaków przez całe siedem lat. Były pieniądze, a oni, wiesz, pili, lulki palili, swoich ludzi poobstawiali, sam wiesz, ile zarabiali i nagle pierdyknęło - miała powiedzieć Bieńkowska". (minister w rządzie tuska}

~Gaśnica (188.147. * .2) 14.12.2023 12:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wczoraj sługus niemiec, poleciał do Brukseli dokonywać rozbioru Polski.

~Pył (89.25. * .86) 14.12.2023 09:20
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Dzień dobry, wpadłem tutaj bo słychać niesamowite wycie xD

~KoniecPisuNastąpiłWreszcie (45.128. * .170) 13.12.2023 22:41
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

też mnie bawi ten pisowski skowyt
8 lat niszczenia Polski wystarczy,żeby skończyli na smietniku historii
teraz powoli zaczynają kombinować,chorować,uciekać,zeby ich sprawiedliwosc nie dosięgła ale trafili na mocnego zawodnika,który ich rozliczy za wszystkie niegodziwosci,których w imię patriotyzmu się dopuścili

Tatuś 13.12.2023 20:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Pisu wściekłe słychać wycie?
Mój ty Boże -znakomicie!

~hameln (188.137. * .142) 13.12.2023 20:14
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Trzynastego grudnia roku pamiętnego,
Wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego.

Potem tu na miejscu, w Polsce się znajdował,
Jedną dłoń wyciągał, drugą cios szykował.

I działając podle na rozkaz sowiecki,
Zrobił okupację na sposób niemiecki.

Sejm, co niby polski, przez Naród wybrany,
Na swą hańbę wieczną zatwierdza kajdany.

Krótka była wolność, pod pałkami kona,
Szarpie Naród polski bolszewicka WRONa.

~Wojtek2345 (31.0. * .26) 13.12.2023 19:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zlikwidować zwiazki zawodowe na kop marcel górnicy otwórzcie oczy

~Donek (79.187. * .53) 13.12.2023 14:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

władzę przejęła TARGOWICA 13 GRUDNIA

~Do_Pył (46.204. * .33) 13.12.2023 12:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Pył
Wsadź sobie ten art.257 w twóją pustą przestrzeń pod włosami.
Z tego samego artykułu miała być ukarana twoja posłanka Szejring-Wielgus twoja idolka LemParchi wielu innych, którzy dewastowali kościoły i zakłucali msze Św. ,i co?
"Niezawisłe sondy" uznały to za niegroźny wybryk.

~To_sem_ja (37.248. * .82) 13.12.2023 11:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Głupich nie sieją...
Więc mamy "mondrości" pyłowe...
Ani wulgaryzmów, ani obrażania. Wystarczy nazywać rzeczy po imieniu. Ale przy wpływie na rządzenie jednostek zbo..onych nazywanie sodomii grzechem będzie "mową nienawiści" (tak faszyzująca mniejszość narzuca swoje herezje większości, będzie za to karać i jeszcze nazwią to przejawem miłości, tolerancji i demokracji...).
I powtórzę, w sumie bez nadziei na rozsądek pyłowców: nie jestem panem T.

~Aga91 (46.204. * .59) 13.12.2023 09:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zima wasza, wiosna nasza.

~PeOwiec (5.173. * .147) 13.12.2023 09:18
oceniono 6 razy
-4
Zgłoś

Czy fir dojczland był już złożyć wieniec na grobie swojego idola czerwonego Jaruzelskiego przed slubowaniem

~Perfektmen (46.134. * .110) 13.12.2023 08:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wszystko w myśl zasady, teraz k.... My!

~Kuuuuus (85.202. * .83) 13.12.2023 08:26
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

do Ryl...ty w ogole w wielkiej grze All Risik live uczestniczysz. Oderwij się juz od tego zioła i zejdź na ziemie .

~Taki (46.204. * .103) 13.12.2023 08:06
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Pył (89.25. * .86) 13.12.2023 07:58
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

się nie dziwię, jak twoje wypociny zarówno w aucie jak i tutaj są podobne do bredni antysemity brauna no to sorry antysemityzm jest KARALNY... a skoro braun jest twoim mentorem to sam zapewne jesteś antysemitą.


(art. 257) Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

~To_sem_ja (37.248. * .2) 13.12.2023 07:03
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Oj człowieczku, nawet nie wiesz ile moich komentarzy tu się nie ukazało, nawet bez info, że "niezgodne z regulaminem"...
Więc nie produkuj się, jeśli nie masz wiedzy w temacie.

~Normalny1 (91.204. * .132) 12.12.2023 23:58
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Cenzura?czy taki sam stopień choroby jak u grzegorza,jarka,zbyszka i Janusza k...?

~Jagna (79.184. * .48) 12.12.2023 23:26
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wreszcie normalnosć

~To_sem_ja (37.248. * .8) 12.12.2023 22:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Lokalnym szowinistom nie mogę odpisać, co myślę o ich wynurzeniach.
Braun mógł to zrobić w poprzednich latach. Zrobił teraz. Przypadek?
Jakie będą konsekwencje? Kto zyska kto straci? Komu się przysłużył...?
Nie mogę napisać wprost. Cenzura.

~Ryl (46.134. * .32) 12.12.2023 22:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Kuuuuuubus I ten dzban normalny1. Ryl, to gra Risk Your Life. Mam tyle wspólnego z górnictwem, co wy z inteligencją. Zdrówka wam życzę, tytani intelektu.

~Normalny1 (91.204. * .132) 12.12.2023 22:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Sam o sobie piszesz żeś ryl..nic dodać...a furmankę gdzie zaparkowales po przyjeździe do Jastrzębia?...

~Kuuuuuubus (85.202. * .83) 12.12.2023 22:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Rylu nie tylko wskutek swojej głupoty obrazasz tak wielu innych to jeszcze swoim pseudo obrażasz górników gdyż nawet samemu o sobie nie powinno sie tak pisac "Ryl", ze wzgledu na godnosc reprezentowanego przez siebie zawodu i innych kolegow.Wystarczajaco wiec sam przez siebie tym pseudo wykazujesz Kto tu ma problem umyslowy. Zmien pseudo na Górnik

~Issac (89.200. * .30) 12.12.2023 21:22

Dziwne czasy katolika możesz obrażać publicznie bez jakichkolwiek konsekwencji przerywać mszy niedzielne tak jak to zrobiła Joanna Scheuring-Wielgus, ale jak już obrazisz żyda to afera na cały świat. taka fałszywa wolność i demokracja . Nie popieram tego co się dzisiaj wydarzyło lecz widzę podwójne standardy w obecnej koalicji PO.

~Ryl (46.134. * .32) 12.12.2023 21:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~Normalny1
Weź zmień nick, na dzban.

~Normalny1 (91.204. * .132) 12.12.2023 20:42
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Widać wychowanków ksenofoba ,rasisty brauna,i dziadka z Żoliborza,jesteście żałośni,ale czego można się spodziewać po ....

~Ryl (46.134. * .32) 12.12.2023 20:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Raz wam przeszkadza Kościół i "państwo wyznaniowe", które wyssaliście z palca, a teraz płaczecie nad zgaszonymi
świeczkami? Żałośni jesteście.

~Ryl (46.134. * .32) 12.12.2023 20:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~ElżbietaPO
Elżbieto, za Tuska byś jeszcze dymała...

~Pejs (46.204. * .33) 12.12.2023 19:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dziękujemy Grzegorzowi Braunowi, że ugasił pożar w sejmie. Uzył gaśnicy w odpowiednim momencie i nie doszło do pożaru. Brawo panie pośle.

~Jastrzomb (91.204. * .132) 12.12.2023 18:35
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To sem ja tak od paru miesięcy czytam ,i dochodzę do wniosku że tak odbijasz się między piS a braunem,między szacunkiem dla Polaków, a nienawiścią dla innych,Slazakow,Ukraincow,i innych nacji i dochodzę do wniosku że miałeś trudne dzieciństwo,rodzice mieli wokoło samych wrogów,a ciebie utwierdzili że mieszkasz w oblężonej twierdzy,której nadali nazwę Polska,a sąsiedzi to wrogowie,a na Śląsk przyjechali w celu nawrócenia nas na polonizm...

~Kuuuuuuubus (46.204. * .107) 12.12.2023 18:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Jestem wierną wyborczynią PO emerytowaną nauczycielką ",a ja żądam wyrownania wieku emeryt kobiet i mężczyzn wg wyroku SN ze obie płcie powinny miec jednakowy wiek.I co Ty na taka równość.

~Raperka_klasztorna (89.64. * .16) 12.12.2023 18:21

nie karmcie tomka, on i tak pewnie próbuje się dodzwonić teraz do Grzegorza B. z gratulacjami

~Normalny1 (91.204. * .132) 12.12.2023 17:36

Twój drogi idol Braun pokazał przed chwilą typowa twoją chamska postawę wobec drugiego człowieka...medialnie formowali cię w tvpis twoi funkcjonariusze ,którzy między innymi tu przyjechali i udowadniają nam waszą wyższość nad innymi,nie musisz mi udowadniać że masz szacunek do innych,od lat 70udawadniacie ...nie wszyscy,tych szanuję ,ale tacy jak ty macie pogardę do innych