Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ulica Chełmońskiego w Zawadzie jest w fatalnym stanie. Rada dzielnicy apeluje do prezydenta

Do naszej redakcji zwrócili się przedstawiciele rady dzielnicy, którzy poprosili o nagłośnienie braku remontu ulicy Chełmońskiego, który powinien dawno już być wykonany. Dodatkowym problemem jest przepust nad ciekiem wodnym niedaleko skrzyżowania z ulicą Siarkową, którego stan bezpieczeństwa zagraża użytkownikom drogi. Co ciekawe, po wysłaniu pytań do urzędników, mostek został zabezpieczony i oznakowany.

Ulica Chełmońskiego w Zawadzie jest w fatalnym stanie. Rada dzielnicy apeluje do prezydentaFK
Radny miejski Jakub Elsner oraz radna dzielnicy Izabela Sankala-Ciuberek wskazują, że dziura oraz ogólny stan przepustu na ul. Chełmońskiego stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych i kierowców

Ulica Chełmońskiego w Zawadzie jest w fatalnym stanie. Rada dzielnicy apeluje do prezydenta

Decyzji miasta nie rozumieją mieszkańcy Zawady. Rada dzielnicy wskazuje na wieloletnie zaniedbania w zakresie remontów w tej dzielnicy. - Ulica Chełmońskiego od trzech lat jest w budżecie miasta ujęta, jako ulica przeznaczona do remontu. Rada miejska zabezpiecza środki finansowe na tę inwestycję, a prezydent nie wykonuje tego zadania. Były tutaj możliwości zrobienia kanalizacji ale źle oszacowano koszty wykonania pakietu inwestycji kanalizacyjnych, zgłoszonych do dofinansowania i ulica Chełmońskiego musiała zostać z niego wykreślona. Z tego co wiem, projekt na wykonanie tej drogi jest już gotowy od siedmiu lat, dwa lata temu trzeba go było aktualizować, aby nie stracił ważności. Pieniądze zabezpieczone na tę ulicę nie wykorzystano na jej remont. W tym roku również zgłaszaliśmy tę ulicę i znowu jest ta sama sytuacja. Prezydent stwierdził, że to zadanie nie mieści się w budżecie gdyż rada miasta według prezydenta nie podała dobrego uzasadnienia, skąd wziąć pieniądze – mówi Jakub Elsner, radny miejski.

Najbardziej zaniedbania ulica w Wodzisławiu Śląskim. - Nie rozumiem decyzji miasta. Tym sposobem ulica Chełmońskiego jest najbardziej zaniedbaną ulicą w Wodzisławiu Śląskim. Trzeba również zwrócić uwagę, że miasto poniosło dodatkowe środki na wspomnianą wcześniej aktualizację projektu, więc to jest niegospodarność i niepotrzebne wydawanie środków finansowych z naszych podatków. Nie rozumiem dlaczego jest taki opór. Projekt nie dotyczy tylko zmiany nawierzchni, ale kompleksowej przebudowy ulicy Chełmońskiego. Był na to zabezpieczony niecały milion złotych – mówi Elsner.

- Mamy grudzień, a dziury w Zawadzie nie są łatane od zeszłej zimy. Brakuje terminowo wykonywanych na wiosnę pozimowych remontów dróg. Nie dbamy o to w mieście. Bez sensu jest wykonywać remonty pozimowe późną jesienią, bo za chwilę znowu przyjdą mrozy i wszystko na nowo popęka. Jest to marnowanie pieniędzy – dodaje radny.

Mostek stwarza zagrożenie

Kolejną sprawą jest mostek położony niedaleko ulicy Siarkowej, który zdaniem mieszkańców stwarza zagrożenie dla użytkowników drogi, szczególnie dzieci.

- Jadąc w kierunku ulicy Oraczy po prawej stronie mamy dziurę, do której można wpaść. Z dziury tej widać, że asfalt jest tam zabezpieczony szmatami. Kiedyś w ten sposób zostało to wykonane. Dziura porośnięta jest pokrzywami, które paradoksalnie chronią pieszego przed wpadnięciem do niej, gdyż człowiek w naturalny sposób się odsuwa. Mieszkańcy, którzy użytkują drogę są mocno zdenerwowani na tę sytuację. Zgłaszają to do nas, publikują w mediach społecznościowych, wskazując na zagrożenie. Każdego roku po nieustających wnioskach mieszkańców składam kilka interpelacji w tej sprawie na ręce pana prezydenta – zwraca uwagę pan Jakub. - Komentarze idą w bardzo negatywnym dla miasta kierunku. Ludzie twierdzą, że się tu nic nie dzieje w naszej Zawadzie i że jesteśmy pomijani. Ja się mieszkańcom nie dziwię, gdyż w pełni się zgadzam z tą opinią. Jakość dróg we wszystkich innych dzielnicach w Wodzisławiu jest sto razy lepsza, zaś w Zawadzie wszystko jest ciągle zaniedbane. Gdybyśmy my, jako radni, nie wyrwali tych inwestycji, to tu by nic nie było zrobione, o wszystko musimy nieustannie walczyć – kończy Jakub Elsner

Takie dziury na ul. Chełmońskiego to norma. Kiedy nawierzchnia zostanie wyremontowana?

Miasto odpowiada i… zabezpiecza

Kiedy mieszkańcy dzielnicy spotkali się z dziennikarzem Nowin, zarówno dziury w jezdni, jak i mostek były jeszcze dobrze widoczne, bo nie spadł pierwszy śnieg. Dzisiaj wszystko to jest przykryte grubą warstwą białego puchu. Warto jednak podkreślić, że kiedy sprawą zainteresowała się nasza redakcja, wysyłając do miasta szereg pytań o ul. Chełmońskiego, nagle przepust został zabezpieczony i oznakowany. Urzędnicy również odpowiedzieli na nasze pytania w tej sprawie.

- Jak potwierdził dyrektor ZDM Grzegorz Połomski, w przyszłorocznym budżecie nie ma zabezpieczonych środków na remont ul. Chełmońskiego. Remont drogi zgłosiliśmy w pakiecie dróg do 8. edycji Polskiego Ładu. Wstępną promesę przyznano – informuje Klaudia Bartkowiak, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Czy w przypadku niemożliwego do realizowania remontu miasto zakłada zamknięcie przepustu drogowego w dolnej części ulicy Chełmońskiego, który to przepust stwarza obecnie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu pojazdów?

- Dyrektor ZDM Grzegorz Połomski odpowiedział, że zgodnie z przeglądem technicznym wykonanym na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śląskim, wykonanym przez osobę z uprawnieniami budowlanymi, stan przepustu nie zagraża bezpieczeństwu użytkowania. Równocześnie poinformował, że w planie robót utrzymaniowych uwzględniony został remont przepustu – zapowiada Klaudia Bartkowiak.

Mieszkańcy i kierowcy czekają więc na remont, mając nadzieję, że pieniądze z Polskiego Ładu trafią do miasta, a uciążliwy stan drogi, a tym samym bezpieczeństwo w tym miejscu znacząco się poprawi.

20 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Takiklimat (5.184. * .81) 09.12.2023 16:54

W naszym klimacie to drogi zawsze będą tematem do narzekań. Ważne, żeby zajmowali się nimi pracownicy chcąy coś zmienić.

~Donizej (5.184. * .81) 09.12.2023 14:22

Ale to dwa różne tematy drogi miejskie a powiatowe to inny świat.

~anonimous (188.137. * .185) 09.12.2023 12:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do Doniżej - chodzi o to że urzędnicy podszywają się pod "zwykłych" urzędników tego forum i bronią swoich decyzji, zaniedbać i niekompetencji, no czego tu nie rozumieć ? zresztą polecam dyskusje o drogach powiatowych - tam to dopiero jest "Obrona Częstochowy"

~Doniżej (46.134. * .72) 08.12.2023 20:08
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~anonimous (188.137. * .185) 08.12.2023 19:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

doniżej - prawda jest taka że ten most wygląda jak po wojnie w byłej Jugosławii, ale urzędasy na forum będą dziękować "radnym" którzy rzekomo walczą o nasze sprawy

~doniżej (188.137. * .237) 08.12.2023 13:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

anonimus jak prawda ci przeszkadza to załóż sobie własne forum kłamstwa i hejtu i będziesz sobie mógł kłamać i hejtować do woli

~anonimous (188.137. * .95) 08.12.2023 10:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

doanonimous - a ja proszę szanownych urzędasów żeby stworzyli sobie własne forum na stronie np. urzędu miasta i tam mogą wypisywać swoje peany jak to jest super i jak to dobrze nam się żyje pod ich rządami

~Zoro (89.200. * .123) 07.12.2023 23:28

Oraczy wyremontowana dlaczego bo mieszka tam pani Agnieszka P pod Kokoszycami a babcia zadziałała ha ha

~Proszęopodpowiedz (46.134. * .156) 07.12.2023 14:01

Nie ma nic za darmo władze miejskie totalnie olały drogi lokalne. Z naszych oplat i podatków sfinansowano Trzy Wzgórza, Dworzec PKP, wyremontowano Pałac obok parku. Wszystko to inwestycje w centrum obok urzędu. Nic nie widzę co zostałoby w ciągu ostatnich kilku latach zrobione w Kokoszycach i Zawadzie bo Młodzieżowa to droga wojewódzka I załatwiona przez mieszkańców, Oraczy powiatowa i zrobił powiat. Kanalizacja robią wodociągi. Może ktoś mi wyjaśni co zrobiło miasto .

~doanonimous (5.184. * .27) 06.12.2023 12:25

anonimous. Żaba kałużę znajdzie tam gdzie ty widzisz beczenie , ja widzę troskę radnych o bezpieczeństwo mieszkańców. Bardzo dobrze , że Zawada ma radnych potrafiących zawalczyć o sprawy mieszkańców.

~anonimous (188.137. * .95) 06.12.2023 09:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niebeczeć - i to są najmądrzejsze słowa jakie kiedykolwiek na tym forum usłyszałem

~DoDonC (5.184. * .27) 06.12.2023 08:06
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Don_C żebyśmy drogi miejskie mieli takie jak powiatowe to myślę że nie byłoby interwencji w redakcji. Chełmońskiego i Oraczy są to drogi obok siebie jedna miejska druga powiatowa . Zapraszam p. dyrektora żeby je porównał, Dlaczego powiat mógł wyremontować a miasto nie.

~Siarkowa (5.184. * .175) 05.12.2023 23:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Jeszcze jedno Pan Zemło teraz zajmuje się drogami powiatowymi w powiecie, popatrzcie jak wyglądała ul Oraczy a jak wygląda teraz. Na Oraczy mostek też był podmyty pooglądajcie jak wygląda teraz mostki w linii prostej są 100 - 150m od siebie wystarczy je porównać.

~Siarkowa (5.184. * .175) 05.12.2023 23:30
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Dyrektor służb miejskich twierdzi , że ekspert z uprawnieniami zakwalifikował mostek jako bezpieczny to dlaczego połowę mostu odgrodzono, że nawet przejechać nie można, gdyby nie radni i ich interwencja do prasy to byłoby to dalej nie ruszone. Te podmycie jest od powodzi ponad dwa lata temu. Za co my płacimy podatki.

Don_C 05.12.2023 22:48
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ciekawe czy radny miejski i radny powiatowy (obaj z Zawady) objaśnili miejscowym dlaczego nie ma pieniędzy na inwestycje? Zarówno na miejskie jak i powiatowe.Pewnie nie bo temat trudny a by głosy potracili jakby powiedzieli że wszystko nawet z rezerw idzie na oświatę.

~doniżej (188.137. * .10) 05.12.2023 21:02
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nie pieprz tylko porównaj drogi powiatowe w mieście a drogi miejskie, Ponad metrowe pokrzywy pełnią rolę barierek. a ty wyjeżdżasz z takimi tekstami. Ogarnij się

~Niebeczeć (46.204. * .20) 05.12.2023 20:28
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Do zawadzikòw- 17 lat wybieracie tego samego na prezia.Przez tyle lat tego samego do powiatu itd. To czego oczekujecie?Nie beczeć.

~basta (46.134. * .203) 05.12.2023 20:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Na co idą podatki jeżeli drogi miejskie nie są przez służby miejskie naprawiane. Młodzieżowa droga wojewódzka po remoncie, drogi powiatowe po remoncie a miejskie nawet dziury pozimowe nie zalepione. Tak samo z odśnieżaniem powiatowe zrobione a miejskie tragedia.

~Julia45 (188.117. * .105) 05.12.2023 18:46
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Może trzeba w końcu inaczej wybierać

~Edek35 (188.137. * .183) 05.12.2023 16:30
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

27lat mieszkam przy tej ulicy i nic nie remontowane po interwencji nowin przyjechali z palnikiem topili śnieg i zaklejali dziury asfaltem to porażka ale mnie to nie dziwi bo przez ten czas wladze skupione tylko na tych kupach gruzu tzw.park rozrywki i tam pompowane milionowe kwoty, władze Wodzisław śląski to jedna wielka porażka