Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisław: Sławomir Kulpa odwołany z funkcji dyrektora... i powołany na nowych warunkach

Z dniem 30 listopada prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca odwołał z funkcji dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomira Kulpę. Został powołany ponownie na stanowisko od 2 grudnia, na kontrakcie menadżerskim. 

Wodzisław: Sławomir Kulpa odwołany z funkcji dyrektora... i powołany na nowych warunkach
Dyrektor Sławomir Kulpa oraz prezydent Mieczysław Kieca porozumieli się co do celów i zmian organizacyjnych w muzeum.

Wodzisław: Sławomir Kulpa odwołany z funkcji dyrektora... i powołany na nowych warunkach

- Musieliśmy z dyrektorem dojść do porozumienia co do istoty misji i zarządzania obiektem. Do tego porozumienia doszliśmy. 30 listopada odwołałem dyrektora ze stanowiska, a powołałem go dzień później i od 2 grudnia pan dyrektor przeszedł z umowy o pracę na 3-letni kontrakt menadżerski - wyjaśnia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego, potwierdzając, że pod względem organizacji pracy w muzeum istniał konflikt pomiędzy nim, a dyrektorem placówki. 

- Przyjąłem pewne argumenty, wycofałem się z procedury odwołania, która była gotowa. Co więcej, wysłałem pismo do stowarzyszeń związkowych o opinie i te nie były jednoznaczne. Uznałem, że musimy dać sobie jeszcze jedną szansę i przechodzimy na kontrakt menadżerski, zgodnie z ustawą - podkreśla prezydent. 

Warto dodać, że w oparciu o kontrakty menadżerskie pracują już dyrektorzy pozostałych instytucji kultury w Wodzisławiu Śląskim - biblioteki oraz Wodzisławskiego Centrum Kultury. 

Według ustaleń, Pałac Dietrichsteinów ma być nie tylko muzeum, ale instytucją kultury, która w sobie będzie skupiać rozwój kultury, pracę twórczą różnych środowisk, a także stanie się miejscem, gdzie lokalni i regionalni twórcy znajdą opiekę i miejsce do swojej pracy. W pałacu ma być dobrze zakorzeniony regionalizm, skupiający cały powiat. Zostanie także uporządkowana struktura organizacyjna, a pion historyczny i archeologiczny zostanie wzmocniony, co prezydent zapowiedział już na spotkaniu autorskim z Piotrem Hojką 30 listopada. 

Do końca stycznia dyrektor muzeum jest zobowiązany do przygotowania nowego schematu organizacyjnego i wprowadzenia porządku w organizacji prac obiektu. Jak podkreśla prezydent, ostatnie miesiące (kiedy dyrektor przebywał na zwolnieniu lekarskim) pokazały, że zarządzanie obiektem jest bardzo rozproszone, ale wymaga wprowadzenia odpowiedniej hierarchii i uzupełnienia wakatów na stanowiskach kierowniczych. 

Wśród celów strategicznych, ujętych w programie działania Muzeum w Wodzisławiu Śląskim znalazły się m.in. prowadzenie działalności służącej zapewnieniu obsługi historycznej i archeologicznej wspólnoty mieszkańców miasta i powiatu; realizacja wskaźników projektu i ich kwartalne raportowanie, podobnie jak też raportowanie napotkanych problemów i ścisłe przestrzeganie instrukcji użytkowania obiektu. Ponadto celem będzie tworzenie ośrodka kultury w pałacu, z założeniem organizacji co najmniej 6 koncertów lub widowisk teatralnych, 6 warsztatów tematycznych, 4 wystaw malarstwa lub rzeźby lub fotografii rocznie, z uwzględnieniem działalności twórców lokalnych. Muzeum ma także na celu przygotowanie co najmniej jednej publikacji historycznej rocznie, prowadzenie badań historycznych i archeologicznych, a także pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację działań. 

Z kolei wśród działań programowych ujęto m.in. stałe podnoszenie kompetencji pracowników, wspomnianą organizację struktury placówki, utworzenie pracowni, stworzenie nowej strony internetowej. 

Jak zaznacza w rozmowie z naszym dziennikarzem dyrektor Sławomir Kulpa, przyjął przedstawione założenia oraz wymagania. Cele działalności Pałacu Dietrichsteinów będą jednak wymagały odpowiednich nakładów finansowych, aby można było je zrealizować. 

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
mhl999 05.12.2023 04:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

przecież budżet wodzisławskiego muzeum jest tak marny, że trudno cokolwiek zorganizować na większą skalę. bardziej to przechowywalnia etatów bo na resztę po prostu brakuje kasy. oczekiwania kosmiczne, ale za tym nie idzie na ogół kasa.