Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koło Pszczelarzy z Żor świętuje piękny jubileusz. "100 lat to kawał czasu" [ZDJĘCIA]

Obchody Stulecia Koła Pszczelarzy w Żorach były wyjątkowym wydarzeniem, które nie tylko uczciło historię pszczelarstwa w regionie, ale także podkreśliło znaczenie tej społeczności dla lokalnej kultury i tradycji.

Koło Pszczelarzy z Żor świętuje piękny jubileusz. "100 lat to kawał czasu" [ZDJĘCIA]Justyna Koniszewska
Wspólne świętowanie, wręczanie odznaczeń oraz wzruszające wspomnienia z pewnością na długo pozostaną w sercach uczestników obchodów 100-lecia Koła Pszczelarzy w Żorach.

2023 rok to rok jubileuszowy dla kół pszczelarskich z naszego regionu. Te nie ominęły także Żor. Tamtejsze Koło Pszczelarzy w ostatnią niedzielę listopada zamknęło uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia.

Wspólne świętowanie

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Apostołów Filipa i Jakuba. Następnie uczestnicy udali się do sali bankietowej na część oficjalną. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Kół Pszczelarzy z Czernicy, Gorzyc, Suszca, Czerwionki-Leszczyny, Mikołowa, Zgonia oraz vice prezes Koła Pszczelarzy Moraw i Śląska Karel Ostarek. Uroczystość uświetnili swoją obecnością liczni pasjonaci pszczół oraz lokalni liderzy społeczności.

Odznaczenia i medale

Jacek Świerkocki, radny województwa, miał zaszczyt wręczyć kołu Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego. - 100 lat to kawał czasu. Ta odznaka ma docenić waszą pracę, wasze zaangażowanie i pasję - mówił. - Dziękuję za to, co robicie dla przyrody - dodał. 

Prezes Śląskiego Koła Pszczelarzy Zbigniew Binko wręczył brązowe, srebrne i złote odznaki i medale zasłużonym pszczelarzom. - 100 lat, które obchodzicie jest jubileuszem jednym z najwyższych, jakie w naszym województwie występuje. Jest zaledwie kilka kół, które 100 lat już przekroczyły - mówił. - Życzę dalszych sukcesów - dodał. Wręczył także specjalną tabliczkę z grawerem na pamiątkę obchodzonych uroczystości. 

Trochę historii

Obecny prezes Koła Pszczelarzy Andrzej Gajda przedstawił historię koła, podkreślając jego znaczenie i wkład w rozwój pszczelarstwa na Śląsku. Przypomniał, że w Żorach oraz w kilku innych miejscowościach wszystko zaczęło się w 1923 r. Zamieszczono wówczas odezwę skierowaną do pszczelarzy, nawołującą do zrzeszania się. W wyniku tej właśnie odezwy oraz inicjatywy Emanuela Biskupa zwołano pierwsze zebranie pszczelarzy w Rybniku, na które przybyli właściciele pasiek z różnych stron regionu. Utworzono cztery koła: Żory, Czernica, Brzezie, Sumina. Organizatorem Koła Polskiego Związku Pszczelarzy w Żorach był Józef Jośko, który skupił wokół siebie pszczelarzy z okolic miasta. - Przez cały okres funkcjonowania koła wszyscy członkowie dbali o rozwój, zdobywanie wiedzy, nasadzenia roślin, organizowanie warsztatów dla dzieci, współpracę ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy - mówił.

Pamiętali o początkach

W czasie obchodów uczczono również pamięć Wiktorii Krasa, która odeszła w tym roku w wieku niemal stu lat. Była ona jednym z filarów Koła Pszczelarzy w Żorach, a jej zasługi zostały w szczególny sposób podkreślone w trakcie wydarzenia. Wspomniano również nieżyjącego Józefa Wróbla, który był pierwszym hodowcą matek pszczelich na Śląsku. Jan Poleć, który pełnił funkcję prezesa przez ponad dwadzieścia lat, został również wspomniany jako zasłużony pszczelarz, a jego wkład w rozwój Koła Pszczelarzy został uhonorowany dzierżoniem, najwyższym laurem dla pszczelarzy. Jego starania doprowadziły do uszycia sztandaru i specjalnego stroju żorskich pszczelarzy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].