Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rok zbierania plonów z wcześniej posianych ziaren. Rektor Strózik otworzył nowy rok akademicki w ANS Racibórz

To piękny i ważny dzień - mówił rektor Paweł Strózik o inauguracji roku akademickiego w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Wskazał, że to początek nowej drogi. - Nie wiemy czy otwierają się nowe szanse, możliwości, bo żyjemy w czasach ciągłej zmiany, a jedyne co przewidywalne to nieprzewidywalność - stwierdził najważniejszy pracownik uczelni.

Rok zbierania plonów z wcześniej posianych ziaren. Rektor Strózik otworzył nowy rok akademicki w ANS Racibórzma.w
Uroczysta immatrykulacja w ANS Racibórz - nowi studenci otrzymali indeksy na scenie raciborskiego domu kultury

Materiał wideo:

Strózik opowiadał o zjawisku “czarnego łabędzia” - niemożliwego wydarzenia, które ma kolosalne znaczenie kiedy się pojawia. - Są nim: pandemia, wojna, inflacja, kryzys migracyjny, kolejna wojna, ale także stopień zaawansowania digitalizacji. Kolejne czarne łabędzie są schowane za horyzontem ale na pewno nadlatują - przewiduje rektor. Uważa, że uczelnia wie jak odpowiedzieć na świat o takiej zmienności. Tu przywołał słowa M. L. Kinga o kluczu do przyszłości, którym jest edukacja. - Nie traci aktualności, bo to jedyna odpowiedź na zmienność. Chodzi o uczenie się w sposób ciągły, a jeśli edukacja, to uczelnia, która powinna uczyć myśleć - podkreślił. 

W marcu 2023 roku doszło do zmiany nazwy uczelni z PWSZ na ANS. Akademia zyskała nowy sztandar. Rektor ocenił proces dydaktyki jako stabilny. Rekrutacja zakończyła się przyjęciem 539 studentów na 13 kierunków. Strózik podkreślił, że w dobie depopulacji to dobry wynik. - Największą popularnością cieszą się pielęgniarstwo, filologia, kierunki inżynierskie, bezpieczeństwo państwa oraz pedagogika - zaznaczył rektor Strózik.

- Uczelnia to ludzie, bez ich zaangażowania i kreatywności funkcjonowanie akademii nie byłoby możliwe. Życzę owocnego roku, pełnego nowych odkryć, sukcesów i rozwoju, niech spełniają się tu nasze marzenia - życzył kadrze uczelni. 

Biskup Jan Kopiec zwrócił się do “radosnej wspólnoty studentów”, aby pobyt na uczelni traktowała odpowiedzialnie. - 21 lat wam towarzyszę. Ciepło, empatia dla człowieka są tu obecne. Przyszłość rozwija się nie zawsze tak, jak chcemy, ale uczelnia to zawsze wspaniały przylądek. Cieszę się, że w Raciborzu tak pięknie się rozwija, a Racibórz to miejsce, gdzie się wiele dobrego dzieje. Uczelnia jest tu siedzibą tego, co najlepsze - oznajmił Kopiec. 

Posłanka Gabriela Lenartowicz  mówiła, że przed obawami chronią nas prawdy podstawowe, a poznanie to droga ku światłu, a nie w mroki niepewności. - Kroczmy tam z uśmiechem, z radością, wszyscy razem na tej drodze kierujmy się prawdą, a nie kłamstwem, szacunkiem, a nie pogardą i miłością, a nie nienawiścią. Niezależnie od poglądów, rasy, religii - stwierdziła.

Mówi starosta Grzegorz Swoboda.mp3

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy oznajmił, że nawiedziła go osobista refleksja. - Można nawiązać do łabędzia, do kroczenia drogą ku poznaniu, ale główny przekaz kierujemy do tych, co zaczynają drogę ku dorosłości. Niedawno odwiedziłem Opole, miasto gdzie studiowałem. Odwiedziłem uczelnię, akademik, przypominałem sobie wykładowców, kolegów, koleżanki. Z częścią tych osób jest kontakt, to co się tam zaczęło, trwa. Bo nieważne co się studiuje, ważne z kim i tak jest w życiu. To był wspaniały czas, zazdroszczę wam, że to nie ja zaczynam rok akademicki. Te kontakty studenckie są nie do przecenienia. Macie możliwość chwytać ten dzień i móc to wykorzystać - przekazał studentom włodarz miasta. 

Prorektor Beata Fedyn przedstawiła najważniejsze zasady studiowania, wśród których pojawiły się m.in.: nie poddawaj się, nie zapominaj, że nie ma windy do sukcesu, musisz iść do niego schodami, ale na szczycie nie ma tłoku. - Trzeba ciężko pracować, dać z siebie wszystko. Mało czasu? Tyle samo mieli np. Michał Anioł, Albert Einstein czy Maria Skłodowska-Curie. Pamiętajcie, że każde rozwiązanie było kiedyś problemem - powiedziała pani doktor.

Zuzanna Mucha z samorządu studenckiego mówiła, że żacy muszą być  odpowiedzialni za kształtowanie otoczenia i rozwój swego potencjału. Zwróciła się także do kadry akademickiej. -Wasza pasja jest kluczowa dla naszego wykształcenia - oznajmiła. Podziękowała też za pierwsze juwenalia ANS.

Paweł Jabłoński przedstawił się jako naoczny świadek “tego wspaniałego przedsięwzięcia” jakim jest według niego rozwój raciborskiej uczelni. - Staram się w to włączać, osiągnięcia ANS są powodem dumy nas wszystkich - zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Przypomniał, że dużo było kiedyś głosów sceptycznych czy w Raciborzu jest miejsce na szkolnictwo wyższe? - Uczelnia jest motorem napędowym rozwoju naszego miasta. Inne miasta nam tego zazdroszczą. Nowe kierunki, nowi studenci. Uczą się tego czego wymaga rynek pracy. Dajecie nadzieję, że w czasach burz i wichrów niepewnych, mamy ostoję, przyszłość Raciborza. Rozwijamy miasto, region, państwo wysiłkiem wspólnym. Możemy być optymistyczni, że przyszłość choć trudna, będzie dzięki uczelni trochę bezpieczniejsza. Rząd chce pomagać uczelni. Łączyć uczelnię z biznesem. Oby wysiłek realizował się każdego dnia. Wszystkiego dobrego na ten nowy rok akademicki - podsumował kandydat PiS w wyborach.

- Kiedy 4 lata temu pierwszy raz spotkałam się z zarządem uczelni to była jeszcze PWSZ, dziś już ANS. Obserwowałam jej dynamiczny rozwój, a dziś można spytać z kim uczelnia jeszcze nie współpracuje? Tak szerokie to grono. Z mojego doświadczenia to współpraca wzorowa. Czuję się tu swojsko, to wizytówka naszego okręgu, ogromne ogniwo napędowe dla Raciborza. Przez 4 lata miasto odnotowało równie dynamiczny rozwój. Dziękuję prezydentowi za dobrą współpracę na linii Miasto - ANS - powiedziała na uroczystości Ewa Gawęda.

Ludzie

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wtf (46.223. * .74) 11.10.2023 10:55

Boże, coś Polskę... O czym ci ludzie gaworzą??? Jakiś łabędzie śpiew.

~Gaudeamus (91.192. * .123) 11.10.2023 09:43

Czyżby Pan Rektor się z nami żegnał? Bo tak obrazowo opowiadał o tych "czarnych łabędziach " jakby się czegoś poważnie obawiał.