Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

AKTUALIZACJA "Nam umieralnia nie jest potrzebna". Pacjent gorzko o pobycie na rybnickim SOR-ze. Szpital wydał komunikat

Raper z Czerwionki-Leszczyny nagrał relację z pobytu na rybnickim SOR-ze, a później wideo zamieścił w mediach społecznościowych. – Mam nadzieję, że ktoś ten szpital ogarnie, bo to jest niemożliwe – mówi. Nagranie jest o tym, ile czekał na przyjęcie on i inni chorzy, których tam spotkał.

"Nam umieralnia nie jest potrzebna". Pacjent gorzko o pobycie na rybnickim SOR-ze. Szpital wydał komunikatnowiny.pl
Emilo na rybnickim SOR-ze spędził 8 godzin, jeszcze więcej czekali inni pacjenci. Relację opublikwał w mediach społecznościowych. Głos w sprawie zabrała rzecznik szpitala Karolina Wałowska, zapowiadając, że po dogłębnym rozpoznaniu tematu, odbędzie się konferencja prasowa z udziałem dyrektora Madowicza.

SOR w Rybniku

Emilo, bo pod takim pseudonimem działa raper z Czerwionki-Leszczyn, zamieścił w mediach społecznościowych filmik z pobytu na rybnickim SOR-ze. Trafił tam 26 września, bo miał podwyższone ciśnienie, którego nie dało się obniżyć. – Spędziłem tam 8 godzin – wylicza, tłumacząc, że zdecydował się na udostępnienie nagrania, ponieważ zachęcali go do tego jego obserwujący w mediach społecznościowych, gdzie wcześniej zamieszczał informacje o swojej wizycie w rybnickim szpitalu. Tym wideo, jak tłumaczy, chce, aby „zmieniło się coś w tym szpitalu”, albo, aby „coś ruszyło”.

A co się wydarzyło? Raper w wideo opowiada o około 70-letnim mężczyźnie, który wyznał mu, że na pomoc czeka 26 godzin [osoba z rodziny mężczyzny pod filmem odniosła się do sprawy, przekazując, iż znajdował się on na SORze łącznie 28 godzin - przyp. red.]. – SOR, korytarz. Leży na łóżku z dużą butlą powietrza, w pampersie, z cewnikiem. Leży, czeka na pomoc i jej dalej nie otrzymuje – relacjonuje. I w dalszej części Emilo publikuje nagranie z ukrycia, w którym mężczyzna, o którym opowiadał wcześniej, wyznaje to, co przed chwilą mówił muzyk.

Później opowiada o tym, jak on trafił do szpitala w Rybniku. Na początku pochwalił ratowników, którzy zajęli się nim jeszcze w Czerwionce i zawieźli do szpitala. Problemy zaczęły się po tym jak pobrali mu krew i podłączyli kroplówkę. Po pewnym czasie został po niej tylko pusty worek. Po sześciu godzinach, jak relacjonuje, postanowił porozmawiać z panią doktor, pytając, czy zostanie przyjęty. Usłyszał „proszę czekać”. – Powiedziała, że ona dopiero siądzie do kartotek nocnych. Nocnych? A jak czekam od 7.00 - opisuje mężczyzna. Po dwóch godzinach znów podejmuje próbę, słyszy, że zostanie przyjęty niebawem, a kiedy upomina się o innych pacjentów, dowiaduje się, że są tacy, którzy czekają nawet po 30 godzin, bo „to jest SOR i się czeka”. – Traktujecie ludzi jak śmieci – obrusza się mężczyzna, kiedy zamyka drzwi od gabinetu pani doktor. Nagranie z tej rozmowy również zamieścił w swoim wideo.

– Mam nadzieję, że ktoś ten szpital ogarnie, bo to jest niemożliwe, co tam się dzieje, aż łzy się cisną do oczu, że tak można traktować ludzi. To jest straszne, boli mnie to i mówię o tym, bo o tym trzeba mówić. Ktoś musi za to wziąć odpowiedzialność – podkreśla raper z Czerwionki-Leszczyn, dodając, że był tam zaledwie 8 godzin, a tak wiele zobaczył. Dodaje, że po tym, jak poinformował o swoim pobycie na rybnickim SORze, od obserwujących go fanów zaczął otrzymywać wiadomości, w których opisują podobne historie. – Niech to Polska cała widzi, niech to widzi Śląsk – tak swoich fanów zachęca, aby pod jego filmikiem wpisywali kolejne historie z tej placówki. – Nam umieralnia nie jest potrzebna – nie szczędzi gorzkich słów pod adresem rybnickiego WSS nr 3.

Szpital na 29 września, na godzinę 13.00 zapowiedział konferencję prasową, na której placówka miała odnieść się do zarzutów. Na miejscu nie było jednak dyrektora szpitala, Jarosława Madowicza, który bierze udział w konferencji poza Śląskiem. W imieniu szpitala głos zabrała rzecznik Karolina Wałowska.

Komunikat WSS 3 w Rybniku ws. sytuacji na SORze

W piątek (29.09.) o 13:00 rzecznik Karolina Wałowska spotkała się z dziennikarzami ws. sytuacji, której dotyczyło zamieszczone w mediach wideo.

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczna nr 3 w Rybniku nie otrzymała żadnej oficjalnej skargi od pacjenta, który wrzucił w media społecznościowe filmik pokazujący sytuacje, która miała miejsce na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Sytuacja miała miejsce 26 września, to było we wtorek. Jestem przekonana, że Dyrekcja dogłębnie zweryfikuje wydarzenia, które opisuje pacjent. Jeśli doszło do jakichkolwiek uchybień czy nieprawidłowości, zostaną wyciągnięte konsekwencje - brzmiał komunikat.

Rzecznik odpowiedziała także na kilka pytań dziennikarzy. Przekazała, iż "dyrektor będzie rozmawiał z lekarzami i na pewno nie zostawimy tej sprawy". Na razie jednak szpital nie potwierdza sprawy co najmniej 26-godzinnego pobytu jednego z pacjentów na tym oddziale, bo to świeży temat i wymaga weryfikacji.

W odpowiedzi na pytanie Polsatu, czy wcześniej dochodziło do sytuacji, by pacjenci czekali długo na SORze, Karolina Wałowska wyjaśniła, iż "czasami zdarza się taka sytuacja, ze względu na ilość osób, która przyjeżdża na SOR, natomiast jeśli ktoś spędza, tak jak pan na filmiku, 26 godzin, to on już był podłączony pod tlen, przyjmował leki. To nie jest tak, że on czekał, on już był w trakcie leczenia".

My pytaliśmy z kolei o średni czas oczekiwania pacjentów na SORze. Na co rzecznik odpowiedziała, iż to zależy od konkretnego przypadku. Jednak na razie nie uzyskaliśmy informacji, ile czasu przeciętnie pacjenci spędzają na oddziale.

Szpital zapowiedział, iż w sprawie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem dyrektora Madowicza.

Szpital ma wyjaśnić sprawę

Sytuacje przedstawione na nagraniu nie przeszły bez echa również jeśli chodzi o instytucje. Pismo o wyjaśnienie zdarzenia skierowały do dyrekcji placówki: Urząd Marszałkowski, a także Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Rzecznik Praw Pacjenta. Analizowany będzie sposób działania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Rybniku.

Z kolei rzecznik WSS3 Karolina Wałowska zaznaczyła w rozmowie z Nowinami, iż prowadzone są intensywne działania w kierunku ustalenia i wyjaśnienia sytuacji.

47 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~pytanie3 (188.137. * .64) 13.10.2023 23:49

@luxveritatis a jest coś takiego w ogóle jak żorski szpital? Kiedyś pisano, że go rozebrano... i od tego czasu słuch o nim zaginął.

~luxveritatis (188.146. * .62) 13.10.2023 21:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Rybnicki szpital wojewódzkim jest tylko z nazwy. Zorski szpital, mimo że powiatowy to bije na łeb na szyje rybnicką umieralnie. Przenieść WSS nr3 z Rybnika do Żor i będzie git.

~Pacjyntka (3.38. * .254) 07.10.2023 10:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dać im pinindzy dać im pinindzy, biedne lekarze ni majom siły by leczyć. Im tylko pinindzy dawać!
Pracują jak nasza policja, domagać się podwyżek płac i zero pracy.

~PeOwiec1 (155.133. * .231) 05.10.2023 21:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do poniżej myślałem że w Jastrzębiu jest izba przyjęć a nie sor

~mmm11 (188.137. * .64) 05.10.2023 21:45
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@GrubeLolo z ostatniej chwili: Chyba Wodzisławska Wólka a nie Tarnowska czyż nie? Bo to w Wodzisławiu też jest... zwykła izba przyjęć i już od lat nie przywozi się tam ludzi z wypadków czy po udarze. SOR rybnicki na ostatniej aferze tylko zyska bo okazało się, że rybnicki szpital jest najbardziej OBLEGANYM w regionie. A skoro tak jest to musi dostać większe dofinansowanie i potrzebuje więcej kadry! :D Jastrzębski SOR nie jest oblężony bo tam szpital nie cieszy się renomą i chorzy wolą Rybnik albo Katowice.

~GrubeLolo (46.204. * .158) 05.10.2023 18:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Z ostatniej chwili!
Rybnicki SOR został zdegradowany do rangi zwykłej Izby Przyjęć.
Takiej jak jest w Pilchowicach, Zawrębowie i Tarnowskiej Wólce.
Jaka "metropolia" taka izba przyjęć
Co na to, naczelny megaloman rybnicki?

~PeOwiec1 (155.133. * .231) 01.10.2023 19:02
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do poniżej ale jesteś gl..i gdyby tak było to tam nie ma ludzi i nie czekało by się tak długo tylko by ci witali koloczem a ten jakiś muzyk od siedmiu boleści dlaczego najpierw nie poszedł do poz tylko od razu wzywał karetkę powinien za to zapłacić bo ktoś inny mógł w tym czasie bardziej potrzebować lub nie daj Boże mu się zjechało z tego powodu

~Znajomek (31.179. * .1) 01.10.2023 18:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Z tego co wiem, to nawet bezdomni nie chcą się leczyć w Rybniku, a Arteks pieprzy tu takie kocopoły, że śmiech na sali.

~PeOwiec1 (5.173. * .188) 01.10.2023 17:45

Do Luizy pamiętaj że w Rybniku nie ma interny dlatego niektórzy chorzy leżą na sorze bardzo długo i tam są leczeni może dlatego tam lezalas i cię wyleczyli a tu taki lament

~mmm11 (188.137. * .64) 01.10.2023 17:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Don C. po upadku szpitali w powiecie wodzisławskim chciałbyś upadku kolejnych? Skąd u ciebie taka bezduszność wobec chorujących ludzi? Ten raper który w Rybniku czekał 8 godzin na SOR jest być może w twoim wieku a też potrzebował pomocy. Pamiętaj, że w szpitalach nie tylko leczy się starsze osoby. Każdy z nas może potrzebować pomocy. Jeśli ktoś potrzebuje prawidłowej diagnostyki potrzebuje drogiego sprzętu i specjalistycznej kadry a to gwarantuje szpital wojewódzki w Rybniku. Co z tego, że 8 godzin czekał na SOR. Niektórzy czekają aby się dostać do poradni kardiologicznej w Rybniku pół roku!

~DoArteks (46.204. * .73) 01.10.2023 16:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks, ile ci płacą za pisanie tych głupot o Rybniku??? Ja ci daje tysiąc i przestań kompromitować normalnych mieszkańców Rybnika.

~luizakop (91.192. * .144) 01.10.2023 15:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W sierpniu byłam pacjetka SOR-u..szok!!!..lekarz który był akurat na dyzurze chyba pomylił zawód ..szorstki i chamski do granic wytrzymałosci..na pytanie mojego ziecia o nazwisko nie podał go..pacjenci traktowani jako 'zło konieczne'..od 14 do 16 po południu dnia nastepnego lezałam na kotytarzu..Wiecej szczegółów nie ujawnie w trosce o bezpieczeństwo..Rybnicki SOR to mordownia..

~mmm11 (188.137. * .64) 01.10.2023 14:34

@Gracjan szpital w Rybniku był projektowany jako kompleks leczniczy dla całego regionu i dlatego swoim rozmachem i różnymi nowoczesnymi rozwiązaniami budzi ogromny szacunek. Szpital w Jastrzębiu był... szpitalem górniczym zaprojektowany tylko z myślą o leczeniu górników po wypadkach. W Rybniku był pierwszy rezonans, to pierwsze aparaty dializujące, to w Rybniku pierwszy raz pacjent otrzymał pokoje 2-3 osobowe - jak w szpitalach amerykańskich. W Jastrzębiu nadal są sale dla 5-8 osób (wiem bo byłem na odwiedzinach). Owszem szpital w Jastrzębiu jako wojewódzki tak jak w Rybniku ma nieco więcej oddziałów i większy prestiż czy lepszych lekarzy niż... szpitale powiatowe. Ale to w Rybniku szpital jest większy i nowocześniejszy. To Rybnik przejął np. leczenie chemią pacjentów chorych na raka od Instytutu w Gliwicach - jedyny taki oddział w naszym regionie, a przecież rak to jedna z najpowszechniejszych chorób! Tylko w Rybniku rehabilituje się chorych po udarze. Tylko w Rybniku (poza Katowicami i Zabrzem) dokonuje się na kardiologii specjalistycznych zabiegów elektrofizjologii i ablacji. Tylko w Rybniku są oddziały dermatologii, endokrynologii czy chirurgii dziecięcej. Warto również podkreślić, że Rybnik jak przystało na duże śląskie miasto ma dwa specjalistyczne szpitale wojewódzkie! Kiedyś się śmiano ze "szpitala wariatów", a teraz leczą się tam... menadżerewie korpo, dziennikarze, księża, politycy np. chorujący na depresję. Czy to przypadek, że Rybnik ma największy kubaturowo szpital wojewódzki w województwie z największą ilością różnych oddziałów i największy obszarowo szpital wojewódzki w Polsce?

Don_C 01.10.2023 14:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szpitale w Rybniku powinny zostać zlikwidowane bo mają złą renomę. W zamian pieniądze przeznaczyć na doposażenie wszystkich szpitali w okolicy i będzie ok.

~Gracjan (46.204. * .60) 01.10.2023 13:40
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@mmm11
Arteks, wasz rybnicki kołchoz jest wojewódzkim tylko z nazwy.
Nie porównuj go z renomowanym, prestiżowym, jastrzebskim szpitalem.
Zresztą opinie pacjentów, jak i zakres specjalizacji mówią same za siebie.
Przepaść kosmiczna

~mmm11 (188.137. * .64) 01.10.2023 13:11
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@gracjan - szpital w Rybniku jest młodszy od jastrzębskiego o jakieś 25 lat, a nie ma roku aby nie przeprowadzono by jakiegoś remontu. Teraz np. cała ginekologia i położnictwo, wcześniej pediatria. Przepaść w wyglądzie i wyposażeniu rzeczywiście jest i będzie ale na korzyść szpitala w Rybniku. Jastrzębie to epoka Gierka... W obu odwiedziłem chorych w ostatnich 5 latach i różnice są diametralne w wyglądzie i wygodzie chorych.

~PeOwiec1 (155.133. * .231) 01.10.2023 12:50
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do bruder a te osoby zarabiają po 10 k miesięcznie i jeszcze im mało za tą robotę

~Gracjan (46.204. * .130) 01.10.2023 11:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Niestety, ale przepaść między wojewódzkim szpitalem w Jastrzębiu a Rybniku powiększa się z każdym rokiem, oczywiscie na niekorzyść Rybnika. Szpital w Jastrzębiu to już jest 21 wiek. Szpitał w Rybniku to 19 wiek.

~Bruder (87.79. * .244) 30.09.2023 22:31
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Teraz jo sie tysz odezwia moja siostra dostała się do tego szpitala w rybniku orzepowicach po wylewie jak byłech jom odwiedzić chciało mi się płakać warunki były katastrofalne pielęgniarki siedziały grały się komórkami hihotały odwiedzających opierda…. Dzwonki żeby o pomoc zadzwonić wisiały na ścianie żeby go niy mogli użyć dobre 1,5 m za łóżkiem kolacja jak dostała to mie zaciekawiło 3 kromki chleba mało porcja margaryny i trochę quarku do tego zmazano woda nazywano herbatom. Pielęgniarki się nawet nie spytały czy majom jej to posmarować siostra nie mogła słowa powiedziec prawo strona mo do dziś sparaliżowano i niy sprawno bez ruchu. Tak jak te pielęgniarki na odziele neurologicznym pracujom to wom szczerze powiem niy powinny ani połowy wynagrodzenia dostac to niy jest opieka medyczno. Zwierzęta w szpitalach weterynaryjnych maja się lepiej jak pacjenci ludzie w Rybniku Orzepowocach. Poniżanie godności człowieka.

~OlafF (146.70. * .202) 30.09.2023 11:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przecież głosowaliście na pis mimo,że wszyscy ostrzegali
wcale mi was ludzie nie żal,macie co na co zasłużiliście, sami się przecież nie wybrali

na szczęscie koniec pisu jest bliko i skonczy się finansowanie rydzyka i tvp kosztem szpitali i naszego zdrowia

~Znajomek (31.179. * .1) 30.09.2023 11:02

Najlepszym rozwiązaniem było by przeniesienie SORu z Rybnika do Żor, tam są wspaniałe warunki. No i czas dojazdu z A1 do zorskiego szpitala to ok 5 min, a do Rybnika 25 min.

~OW_1922 (46.204. * .32) 30.09.2023 10:39

Rybnicki szpital zawsze był najsłabszym szpitalem wojewódzkim na Śląsku, pod każdym względem. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się tam pchał.

~Lilli96 (77.222. * .83) 30.09.2023 10:31

Od zawsze było tak że się tam czeka dosyć długo. 12 lat temu byłam w Rybniku na izbie przyjęć, czekałam 7 godzin na przyjęcie po czym lekarz wyszedł i powiedziała że nie widział że czekają pacjenci. 4 lata temu ta sama sytuacja. Byłam z synem i czekałam 5 godzin aż nas przyjmą. Traktują człowieka jak śmiecia, zawsze mają czas, a to że ludzie cierpią ich nie obchodzi. Nigdy więcej się tam nie pokaże.

~op (91.192. * .86) 30.09.2023 10:11

Konfederacja proponuje bon zdrowotny ktory wymusi konkurencyjnosc i wzrost uslug zdrowotnych Wy wybierzecie partie ktore zostawia obecny system pod szyldem NFZ i dalej bedziecie czekac dobe na SORze Nie zal mi was

~PeOwiec1 (5.173. * .73) 30.09.2023 10:01

Mgol dalej nic nie wiesz na temat funkcjonowania służby zdrowia wklejasz tylko jakieś newsy dennych dziennikarzy którzy piszą aby coś napisać bo ich szef zwolni

~Humberto (77.222. * .123) 30.09.2023 09:54

Na konferencji WSS 3 w Rybniku ,nie widziałem mikrofonu TVP info ani TRWAM ?

~Kartoflik (31.179. * .1) 30.09.2023 00:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kto normalny jedzie do upadajacego szpitala w Rybniku. Przecież ten szpital juz funkcjonuje jako powiatowy, a nie wojewódzki.

~_XD (5.184. * .146) 29.09.2023 23:28
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Arteks 29.09.2023 23:19
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@MGol - a co powiesz na to? W ROW mamy aż trzy SORy (Rybnik, Racibórz i Jastrzębie), a i tak są w nich czasami kolejki do przyjęcia na wiele godzin. A np. na Gliwice, powiat gliwicki z Knurowem i Pyskowicami oraz Zabrze jest tylko 1 SOR w Zabrzu... W Częstochowie jest 1 SOR na cały subregion częstochowski.

Arteks 29.09.2023 23:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@MGol - czy zawsze musisz używać jakieś przytyki do sąsiedniego miasta lub do mnie? Mam prawo do swoich opinii tak jak ty do swoich. Nie stosuję mitów w przeciwieństwie np. do Dona_C który ci jakoś nie przeszkadza. W tym przypadku masz dużo racji, że szpitalnictwo za PiS działa fatalnie. Lepiej mieć wojewódzkie szpitale specjalistyczne bo prędzej czy później sytuacja ulegnie zmianie, a one są po prostu lepiej wyposażone i w kadrę i w sprzęt. Szpitale powiatowe są niestety przekształcane bardziej w ambulatoria-przychodnie w całej Polsce. I pytanie do ciebie czy to problem regionu? Na Śląsku zlikwidowano 13 oddziałów szpitalnych w tym w Cieszynie, Jastrzębiu, Bytomiu, Rybniku, Wodzisławiu, Dąbrowie Górniczej, Katowicach. We Wrocławiu zamknięto ortopedię dziecięcą, w Warszawie ginekologię w jednym ze szpitali, a w Rzeszowie (bastion PiS) neurologię. Głosujmy głową 15 X to może się coś zmieni.

MGol 29.09.2023 22:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteksie co ty piszesz? To cytat z dziś z portalu informacyjnego z Rybnika. Skończ tą mitomanię przynajmniej odnośnie szpitala w Rybniku. Naprawdę wolałbym, żeby w całym subregionie służba zdrowia się rozwijała i działała jak kiedyś ale niestety wszędzie jest źle albo bardzo źle, więc pora zejść na scenę i obudzić tych co mają ten region w głębokim poważaniu.

~ArtefaksusIdiotikus (46.204. * .71) 29.09.2023 22:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Facet z Czerwionki swoje a Artefaks swoje że najlepszy szpital w województwie. Dobre jaja xD

Arteks 29.09.2023 21:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@MGol - ten cytat jaki ściągnąłeś z jakichś archiwaliów dotyczy hipotetycznej sytuacji do której na szczęście nie doszło. Oddział chirurgiczny w Rybniku nie został ani zmniejszony, ani nie ma na nim mniejszej obsady pielęgniarskiej czy lekarskiej. Kilku chirurgów nawet preszło do WSS z Wodzisławia - bo... lepsze zarobki i lepszy sprzęt. Poza tym SOR to co innego bo większość osób na SOR ma udzielaną pomoc przez chirurgów którzy mają dyżur na SOR, a nie przez oddział chirurgiczny. Obecnie cały oddział położniczo-neontologiczny jest objęty kapitalnym remontem finansowanym przez miasto - bo PiS nie chce dawać środków na remonty szpitali. Wolą remontować kościoły...

Arteks 29.09.2023 21:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Don_C - a jednak większy zawsze sobie lepiej poradzi. Są też dobre wieści. Na jedynym oddziale kardiologicznym w regionie - w rybnickim WSS uruchomiono niedawno sprzęt do wykonywania zabiegów termoablacji i krioablacji. Poza Rybnikiem w naszym województwie zabiegi te wykonuje się tylko w Zabrzu i w Katowicach. Sprzęt kosztował 400 tys. zł. Co do SOR - to wszędzie w Polsce się czeka po kilka godzin. Tak samo jest w Jastrzębiu. Dobrze wyposażone szpitale wojewódzkie są OBLĘŻONE pacjentami.

MGol 29.09.2023 20:16

To co powyżej wkleiłem to wiadomość z dziś. PeOwiec Rozumiem, że jesteś partyjniakiem, być może przy korycie i bronisz sitwy ale ludzie mają dość tych wszystkich polityków od lewej do prawej bo nie robią nic dla tego regionu. Szpitale ledwo zipią i są zwijane, niedoinwestowane, oddziały pozamykane. Na przyjęcie czekasz 26 godzin. Jak nie masz kasy to czekasz, jak masz to bulisz. Region jest dojony z każdej strony i się zwija a ty mi tu piszesz, że g... wiem. Pewnie jeździsz i kołocz wcinasz z nimi. G mnie obchodzi Trzaskowski i reszta. Płace składkę zdrowotną jak każdy pracujący i zapewnienie opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie jest obowiązkiem państwa nie moim.

MGol 29.09.2023 20:06

Taka redukcja łóżek, czyli w praktyce rezygnacja z dwóch sal, to dramat. Na dzień dzisiejszy mamy na chirurgii 78 pacjentów i są dostawki. Ludzie leżą na korytarzu, a my mamy zmniejszać ilość łóżek??? JA rozumiem, że wydatki trzeba racjonalizować, ale szpital to nie jest fabryka gwoździ, pacjentem nie można obracać jak się chce. Może zamknijmy ten szpital na rok i wtedy dopiero będą oszczędności! A straty skąd się wzięły??? Przecież u nas nie było żadnego nadzoru właścicielskiego, nie było kontroli z Regionalnej Izby Obrachunkowej, czy z NFZ. W każdym razie dla nas, dla personelu likwidacja łóżek – szczególnie na chirurgii – to kuriozum. Jesteśmy tym w najwyższym stopniu zaniepokojeni.

Gdzie zatem będą wożeni pacjenci np. z Knurowa? Do Raciborza? Do Jastrzębia? I kiedy nastąpi redukcja personelu? Chcieliśmy dziś zapytać o to Dyrektora, ale był – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – nieuchwytny.

MGol 29.09.2023 20:05

Wczoraj do naszej redakcji dotarły informacje o planowanym ograniczeniu liczby łózek na oddziale chirurgicznym w rybnickim szpitalu. Oczywiście chodzi o oszczędności i oczywiście nie chodzi tylko o łóżka. Z automatu bowiem zmniejszy się ilość personelu pielęgniarskiego. Sprawdziliśmy: zamiary te zostały wpisane w plan ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Lektura dokumentu nie pozostawia złudzeńSzpital planuje ograniczenie liczby łóżek na chirurgii ogólnej, ginekologii oraz neonatologii. Ma tam zniknąć odpowiednio 9, 6 i 4 miejsc, czyli w sumie spadek o 19. Jednocześnie nastąpi redukcja zatrudnienia o 21,5 etatu, co jest – zdaniem personelu – katastrofą.

Nas już teraz jest za mało – słyszymy od pielęgniarek -Kolejne redukcje zatrudnienia to wyrok dla chorych pacjentów. Nimi po prostu nie będzie miał kto się zajmować.

Jak to wpłynie na jakość i dostępność leczenia w całym Rybnickim Okręgu Węglowym? Wątpliwości nie mają pracownicy szpitala w Jastrzębiu, którzy nie zostawiają na tym rozwiązaniu suchej nitki.

Już teraz nasz jastrzębski oddział chirurgii jest w zasadzie jedynym w pełni działającym w ROW – słyszymy -Wodzisław zawieszony, Rybnik z ograniczeniami, podobnie Racibórz i Knurów. Tak się nie da pracować, wszystkich pacjentów nie przyjmiemy. Nie ma na to siły. Ktoś zostanie bez opieki, bez leczenia, a konsekwencje będą opłakane – dodaje jeden z lekarzy


Jednoznacznie negatywnie wypowiada się też Piotr Rajman – Przewodniczący MOZ NSZZ Solidarność WSS nr 3 w Rybniku:

Don_C 29.09.2023 19:51

Rybnik będzie upadać z każdym rokiem. Jak nie artykuł o tym że śmierdzi w całym Rybniku to że szpital to umieralnia. Dziwię się tylko że @Arteks nie pisze o SRBowcach atakujących prężną lecznicę.

~ZamknąćSzujnie (46.22. * .178) 29.09.2023 19:04
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

a w tvpis mówili,że niemcy nam wszystkiego zadroszą a tu taki klops?
w naszym kochanym prawicowym i katolickim kraju gdzie rządzi najlepsza partia na świecie takie rzeczy???
w głowie się nie mieści
Pewnie to wina Tuska

~PeOwiec1 (5.173. * .161) 29.09.2023 18:27
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Mgol widsc rzeczywiście że go..o wiesz na temat tych szpitali i ich zarządzania dociekawego a ile czaskowdki i jego inni kumple do na LGBT i innyh lewaków sam Tusk przewali ukradzione 200 mld emerytom na swoje wojaże zamiast dać na służbę zdrowia to byłby zastrzyk gotówki dla szpitali