Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy ulica Radlińskie Chałupki będzie remontowana? Mieszkańcy mają już dość

Mieszkańcy ulic Radlińskie Chałupki oraz Osiedle Przyjaźni zwrócili się do naszej redakcji z prośbą o interwencję dotyczącą remontu nawierzchni drogi, do którego od trzech lat próbują przekonać wodzisławskich urzędników. Problem jest poważny, gdyż dotyczy bezpieczeństwa.

Czy ulica Radlińskie Chałupki będzie remontowana? Mieszkańcy mają już dość
Mieszkańcy ulicy Radlińskie Chałupki zebrali podpisy 114 osób pod petycją odnośnie remontu.

Czy ulica Radlińskie Chałupki będzie remontowana? Mieszkańcy mają już dość

Wskazany odcinek jest bardzo specyficzny, gdyż położona jest pomiędzy dwoma ulicami. Z jednej strony jest to Osiedle Przyjaźni, zaś z drugiej Radlińskie Chałupki. Z jednej strony ulicy nawierzchnia jest dość dobra, druga strona znajduje się w bardzo złym stanie.

- Nawierzchnia na tej drodze nadaje się do remontu od wielu lat. Podczas wykonywania kanalizacji w 2013 roku droga została podzielona na dwie części. Na jednej z nich, od strony ulicy Radlińskie Chałupki został wylany asfalt, zaś druga strona pozostała bez remontu. Obecnie właśnie ta druga strona jest bardzo zniszczona. Chcemy jednak, aby remont dotyczył całej drogi, inaczej będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Oczekujemy, aby zostały zabezpieczone środki finansowe i podana konkretna informacji o dacie remontu. Zarówno mieszkańcy oraz rada dzielnicy Nowe Miasto zwracali się na piśmie do urzędu z prośbą o remont, ale dostajemy odpowiedzi negatywne – mówi Agnieszka Tkocz, mieszkająca przy ulicy Radlińskie Chałupki.

Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców

Mieszkańcy zwracają uwagę na bezpieczeństwo. Po drodze poruszają się pojazdy wielokrotnie łamiąc zasady ruchu drogowego. - Niestety na tej drodze wiele osób łamie przepisy ruchu drogowej. Wszyscy musimy zwracać szczególną uwagę, aby nie doszło do tragedii. Sprawę wielokrotnie poruszaliśmy również na policji – wskazuje pani Tkocz.

Jak wskazują mieszkańcy, jest to związane również z dziurami w jezdni. Kierowcy nie są w stanie ich ominąć dlatego w naturalny sposób jada lewym pasem, co jest łamaniem prawa i zagrożeniem dla osób i kierowców poruszających się w prawidłowy sposób. Po drodze poruszają się dzieci i młodzież z pobliskiej szkoły. Jest to również droga połączona poprzez ulicę Bojowników z ulicą Radlińską.

- Cała sprawa zaczęła się właśnie od bezpieczeństwa. Poprosiliśmy o zainstalowanie progów zwalniających i poinstruowano mnie w urzędzie, że najpierw konieczne jest wyremontowanie drogi, dlatego od trzech lat próbujemy, razem z innymi mieszkańcami przekonać urząd, aby podjął takie działania. Petycję w tej sprawie podpisało 114 osób. Dotychczas jednak nie doczekaliśmy się działań w tej sprawie. Osobiście byłam też na sesji rady miejskiej, która odbyła się 26 stycznia 2023 roku, gdzie przedstawiałam ten problem. Informacje przekazałam również indywidualne niektórym radnym. Jedynym radnym, który się interesuje sprawą jest Łukasz Chrząszcz. Interweniowałam też u dyrektora Połomskiego. Wszyscy sprawę znają – dodaje pani Tkocz.

- Stan omawianej ulicy zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu, dlatego Rada dzielnicy Nowe Miasto sfinansowała projekt modernizacji tego odcinka drogi. Trudno mi zrozumieć, dlaczego Prezydent nie zgłosił ulicy Radlińskie Chałupki/ os. Przyjaźni do 8 edycji Polskiego Ładu lub do modernizacji ze środków rządowych, które niedawno otrzymało miasto. Czy Prezydent postanowił na zakończenie kadencji zrobić na złość mieszkańcom? Przypomnę, że o remont tej drogi apelowali radni bez względu na przynależność – komentuje radny Łukasz Chrząszcz.

Mimo, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, na ulicy Radlińskie Chałupki kierowcy jeżdżą lewą stroną, bo prawa jest w katastrofalnym stanie.

Projekt w urzędzie wojewódzkim odrzucony. Przyznano zaledwie 13 punktów na 60

- Prezydent twierdzi, że nie ma pieniędzy, ale może pozyskać takie środki. W lutym miasto złożyło projekt do urzędu wojewódzkiego, który dotyczył tej drogi. Na 60 punktów Wodzisław otrzymał 13. Czy nie ma w urzędzie ludzi kompetentnych? Czy naprawę nie dało rady uzyskać więcej punktów? Niektóre zadania nie zostały zaznaczone w projekcie, a naszym zdaniem mogły być np. nie zaznaczono, że po drodze poruszają się rowerzyści, że przy ulicy prowadzone są działalności gospodarcze. Takie "głupie" błędy dają nam prawo do negatywnej oceny pracy osób, które przygotowały ten dokument - dodaje pani Agnieszka.

Lokalna droga i wielka polityka

Niektórzy mieszkańcy odnoszą się wprost do decyzji prezydenta Kiecy o kandydowaniu do Sejmu i pomocy jaką ewentualnie mogliby udzielić parlamentarzyści. - Prezydent nie ma pieniędzy tylko i wyłącznie ze względów politycznych. Szkoda, że my jesteśmy poszkodowani. Może pan prezydent Kieca powinien poprosić o pomoc senator Ewę Gawędę, bo jak wiadomo potrafi pomóc różne rzeczy "załatwić". Odnoszę jednak wrażenie, że prezydent nie chce się zwrócić o taką pomoc ze względów politycznych, gdyż sam startuje z konkurencyjnej listy Koalicji Obywatelskiej i jest wielkim przeciwnikiem obecnie rządzącej opcji. Nas jednak nie obchodzi wielka polityka i barwy polityczne. Chcemy tylko bezpiecznie poruszać się po ulicy, przy której mieszkamy, która jest częścią miasta, które pobiera od nas podatki. Nas nie obchodzi co dzieje się w Warszawie, nas obchodzi co dzieje się w Wodzisławiu – mówi Tomasz Kwak, mieszkaniec Radlińskich Chałupek.

- Do 16 sierpnia był termin złożenia kolejnego wniosku z Polskiego Ładu, dowiedziałam się, że pan prezydent złożył taki wniosek, gdzie zgłosił 12 ulic ale o ulicy Radlińskie Chałupki i Osiedlu Przyjaźni zapomniał. Jak tak może być, że kolejne już trzecie dofinansowanie przeszło nam koło nosa. Z tego co wiem, wszyscy okoliczni wójtowie czy burmistrzowie zwracają się o pomoc do wodzisławskich parlamentarzystów m.in. pani senator Ewy Gawędy. Rozumiem, że pan prezydent Kieca ze względu na swój start w wyborach może o taką pomoc nie prosić, ale może warto na chwilę usunąć barwy polityczne i poprosić o wsparcie. Tym bardziej, że koszt takiego remontu drogi można szacować obecnie na ok. 1 400 000 zł – dodaje Agnieszka Tkocz.

Mieszkańcy podsumowując sytuację, wskazują na konieczność całkowitej zmiany polityki w tym zakresie. - Nie ma ani bieżącej polityki dotyczącej naprawy jezdni, ani szerszej polityki, ale konkretnej polityki całości remontów dróg. Rada Dzielnicy Nowe Miasto przeznaczyła ponad 100 tysięcy złotych na wykonanie dokumentacji projektowej i jest gotowy projekt dotyczący wymiany nawierzchni na tej drodze. Projekt już rok czeka na realizację i zdaje się, że jest ważny trzy lata, więc te pieniądze mogą przepaść – kończy Agnieszka Tkocz.

Roboty cząstkowe w październiku

Pytania mieszkańców odnośnie remontu ulicy Radlińskie Chałupki zadaliśmy urzędnikom. Spytaliśmy również o wnioskowanie o środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Zarząd Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śląskim poinformował, że na bieżąco monitoruje stan dróg w mieście. Wykonywane są również coroczne przeglądy okresowe.

- Roboty naprawcze jezdni wykonywane są w ramach posiadanych środków na utrzymanie dróg. Liczne i znaczące uszkodzenia jezdni na ul. Radlińskie Chałupki w ocenie ZDM wymagają większej ingerencji, stąd pomysł projektu remontu sfinansowany przez Radę Dzielnicy. Koszt projektu wyniósł 7995 zł. Ze względu na wysoki koszt remontu, wynikający z kosztorysu inwestorskiego dołączonego do projektu, Miasto złożyło zadanie przebudowy ul. Radlińskie Chałupki do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - Zadania remontowe; ze względu na brak rozstrzygnięć z RFRD zadanie to nie zostało złożone do Polskiego Ładu – wyjaśnia Grzegorz Połomski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śląskim.

Zadanie zostało zgłoszone przez Zarząd Dróg Miejskich w projekcie budżetu na rok 2024 jako zadanie, o które staramy się o dofinansowanie. - Z uwagi na obecnie prowadzoną procedurę mającą na celu wyłonienie dostawcy kolejnej partii masy asfaltowej, informujemy że roboty cząstkowe na ulicy Radlińskie Chałupki w dzielnicy Nowe Miasto zostaną wykonane do końca października br. w ramach prac bieżącego utrzymania dróg – zapowiada Grzegorz Połomski.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wtf (188.137. * .55) 28.09.2023 22:29

A na Bolesława Chrobrego by się Kamerki przydały przy słynnym lokalu ---czasem karetki tam bywają ostatnio koleś w poprzek drogi pijany sb leżął .czysta sprawa( a tak to Car ze srebnej zgnitej bmki nie musi bajek wymyślać}

expert 28.09.2023 09:39

Kto następny? Jakiś że wspólnoty? Oni wszyscy (prawie wszyscy) radni bezradni nadają się do wymiany. 90% tak w mieście jak i w powiecie.

~PijanySkrzat (167.86. * .212) 28.09.2023 08:31
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

. Teraz sobie przypomnieli o dziurach. Może niech mieszkańcy sobie przypomną ile lat rządzi kicza, na którego sami głosowali.
Musicie wiedzieć jedno, rządzi PO, to dziury będą coraz większe. "Pinindzy ni ma i nie bydzie"

~Koniecpisuwreszcie (217.138. * .226) 27.09.2023 21:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

na Racibórz wszytko poszło na złość Kiecy
Racibórz cały oplakatowany a w wodziu pisiory się nie wieszają bo nie mają najmniejszych szans za 30mln które nam zabrali

Don_C 27.09.2023 21:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pomódlcie się żeby 15.10 administrator zamienił się w posła to może następny to ogarnie.

~takiedrogi (188.137. * .10) 27.09.2023 20:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mimo, że zdjęcie to fotomontaż to prawdą jest, że miejskie drogi są skandaliczne a mówienie o remontach w pażdzierniku zakrawa na żart.

luk 27.09.2023 20:08
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Zachęcam do zwiedzania innych miast w regionie tam są w budowie albo już są ukończone obwodnice , drogi i inne remonty lokalnych dróg a w Wodzisławiu jest Kieca i nic się nie robi teraz po wielkim krzyku jest przetarg na 150 m ul.Wałowej jaki Kieca takie remonty

aus 27.09.2023 20:08
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Smutne jest to, że od 2006 r. rządzi Kieca i w tym czasie zamiast o budowie nowych obwodnic i dróg mówi sie o remontach starych. Zdegradowali ambicje miasta do remontu niewiele znaczących dróg i chodników.

~Mamydosc (217.138. * .226) 27.09.2023 19:58
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

No to otwieram czipsy i czekam na pierwszego z plakatu pis-ora który im tą drogę obieca albo wręczy karton z kwotą :))))

luk 27.09.2023 19:57
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Kieca nie zgłosił drogi do remontu i nie ma proste . Jaki prezydent takie remonty ludzie dopiero teraz otwierają oczy jak przez tyle lat byli okłamywani przez Kiecę. Teraz kolejny raz chce was wykorzystać w drodze do sejmu .