Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Premier Mateusz Morawiecki dla Nowin: póki rządzimy nie dopuścimy do upadku Rafako

Przy okazji raciborskiej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego udało nam się przeprowadzić z nim wywiad na wyłączność. W rozmowie z redaktorem naczelnym Mariuszem Weidnerem szef rządu mówi o wpisaniu obwodnicy Raciborza na listę obwodnic priorytetowych; o żeglowności Odry oraz elektrowni wodnej na Zbiorniku Racibórz; a także wypowiada się o politykach regionalnych, których bardzo szanuje, wymieniając w tym gronie Ewę Gawędę i Pawła Jabłońskiego.

Premier Mateusz Morawiecki dla Nowin: póki rządzimy nie dopuścimy do upadku Rafakoma.w
Premier rządu Zjednoczonej Prawicy - Mateusz Morawiecki w Raciborzu był w sobotę 23 września

- Przybywa pan do Raciborza obejrzeć budowę dworca kolejowego. Kolej raciborska ma bogate tradycje, kiedyś można było stąd podróżować do Wiednia. Dziś przemieszcza się do Kędzierzyna-Koźla czy Rybnika, a do Warszawy łatwiej się dostać z granicznych Chałupek. Co zrobić, by z takich miast jak Racibórz łatwiej można było komunikować się ze stolicą?

- Jedną z największych inwestycji, na którą się zdecydowaliśmy, jest właśnie inwestycja kolejowa. Połączona jest ona z utworzeniem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jedna ze "szprych" tej konstrukcji ma właśnie przebiegać koło Raciborza. Naszym planem, takim podstawowym założeniem jest to, aby z każdego miejsca Polski można było w ciągu dwóch i pół godziny dojechać do centrum Polski do stolicy, czy do Łodzi. Tutaj stworzenie tej nowej sieci komunikacyjnej kolejowej będzie wiązało się również z inwestycjami w te połączenia kolejowe pomiędzy mniejszymi ośrodkami. Jestem przekonany, że w okresie kolejnych czterech do ośmiu lat zobaczą mieszkańcy takie połączenia, tak jak zobaczyli je w przypadku inwestycji drogowych. To będzie ogromna różnica.

- Racibórz jest miastem nad rzeką, nad Odrą. Ona jest dla nas bardzo ważna, choć z jednej strony budzi zagrożenie, jak w 1997 roku, gdy była wielka powódź. Jest też naszą szansą rozwojową, jako rzeka żeglowna. Rzuca się pomysły o porcie w Raciborzu, mówi się o wielkim projekcie jak Kanał Odra-Łaba-Dunaj. Czy to są realne rzeczy do dyskusji?

- Transport wodny jest tani i ekologiczny. Dlatego jak najbardziej cały czas stawiamy rozwój tego rodzaju transportu i chcemy przywrócić pełną żeglowność Odry. Musimy to robić etapami. Niestety bardzo często w procesie realizacji projektów przywracających żeglowność Odry, mamy problemy z opiniami ekologicznymi, które płyną do nas ze strony rządu Niemiec lub władz niemieckich landów. To utrudnia postęp prac w tym zakresie, ale nasz rząd absolutnie nie poddaje się w tym temacie. Chcemy realizować ten projekt. W Raciborzu wybudowany został suchy, a w perspektywie, mam nadzieję, że już mokry, wielki zbiornik przeciwpowodziowy. Wspomniał pan o powodzi z 1997 roku, a ja jej akurat doświadczałem. Byłem wtedy we Wrocławiu, gdy Odra zalała miasto. Teraz Zbiornik Racibórz Dolny jest bardzo ważny dla całego dorzecza Odry, dla całego systemu przeciwpowodziowego. Gdyby taka powódź jak wówczas nawiedziła Polskę ponownie, to ten zbiornik zatrzymałby całą falę powodziową. Rola tego zbiornika jest przeogromna. Liczę również na to, że w ślad za podniesieniem statusu tego zbiornika do mokrego, można będzie również myśleć o kwestiach energetycznych.

- Tu nasuwa się pytanie nawiązujące do momentu, gdy był pan na otwarciu zapory głównej tego Zbiornika. Mówiono wówczas o koncepcji utworzenia na jego bazie elektrowni wodnej. Czy to rozwiązanie można wdrożyć?

- My się cały czas tej koncepcji trzymamy. Trzeba jednak najpierw poczekać na uzyskanie statusu zbiornika mokrego i wtedy można myśleć o kolejnych etapach zmian. Zgromadzenie tak potężnej ilości wody przy mądrze zaplanowanej inwestycji może dać tę ekologiczną energię, hydroenergię właśnie z tego Zbiornika.

- Do Raciborza podróżował pan drogami regionalnymi, ich sieć jest gęsta, ale Racibórz nie ma bezpośredniego dostępu do autostrady jak sąsiednie miasta. Brakuje nam infrastruktury drogowej, jest dużo korków. Od dawna postuluje się potrzebę budowy obwodnicy z prawdziwego zdarzenia. Ponadto wiceminister Paweł Jabłoński powiedział niedawno, że DK 45 mogłaby być w przyszłości tzw. "eską" czyli drogą ekspresową. Jak pan odnosi się do tych kwestii?

Droga krajowa nr 45 jest bardzo ważną drogą na polskiej mapie i rzeczywiście rozmawiałem o tym z Pawłem Jabłońskim, pochylając się nad mapą waszego regionu. To była rozmowa o kluczowych połączeniach komunikacyjnych i mogę powiedzieć, że właśnie po tej rozmowie z nim, po analizie natężenia ruchu, którą Paweł Jabłoński przedstawił mi jako argument, podjąłem decyzję o tym, aby nowa droga, obwodnica Raciborza w ciągu drogi krajowej nr 45 powstała. Wpiszemy ją na listę obwodnic priorytetowych, realizowanych w rządowym programie. Ta droga musi powstać.

Co do drugiej części pytania, czyli podniesienia statusu tej drogi, to ona biegnie od granicy przez Racibórz i dalej do Kędzierzyna-Koźla w stronę Opola. Na północy mogłaby nie tylko przecinać autostradę A4, ale również docelowo dochodzić do drogi S11, do tej drogi ekspresowej od Kołobrzegu przez Koszalin, Chodzież, Poznań do Tarnowskich Gór. Dodatkowo skomunikowałaby cały region i to znakomicie. Dlatego jest to inwestycja, o której myślimy.

Jest takie głośne nazwisko sportowe, które kojarzy się w ostatnich latach z Raciborzem - Justyna Święty-Ersetic. Multimedalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni Europy, znakomita sprinterka. Mamy w mieście świetną szkołę sportową, chcielibyśmy mieć więcej takich "złotych Justyn". Czy małe kluby sportowe, jak ten, który dał światu J. Święty-Ersetic, mogą liczyć na rządowe wsparcie, by talenty nie przepadały, bo nie ma środków na szkolenie?

Dokładnie taki program realizujemy razem z ministerstwem sportu, program takiej kuźni talentów olimpijskich. On będzie polegał na tym, że już w systemie szkół podstawowych wyławiane będą poszczególne talenty i przeznaczane dodatkowe środki finansowe dla klubów w mniejszych miastach, także średniej wielkości, czyli takich jak Racibórz. Rząd Prawa i Sprawiedliwości znany jest na pewno z tego, że chcemy rozwój kraju uczynić bardziej równomiernym, bardziej sprawiedliwym. To oznacza, że miasta takie jak Racibórz, zamieszkałe przez około 50-55 tysięcy mieszkańców powinny być takim magnesem dla subregionów. Racibórz jest starym piastowskim i bardzo ważnym miastem ze wspaniałymi tradycjami. Będę zabiegał o to - jeśli taka będzie decyzja Polaków oczywiście, aby nasz rząd w przyszłości kontynuował to, co już zrobiliśmy. My całą tę wajchę inwestycji centralnych przełożyliśmy z najbogatszych, największych miast na te średniej wielkości i jeszcze mniejsze, nawet takie od 10 do 15 tysięcy mieszkańców. Te inwestycje będą kontynuowane także w infrastrukturę sportową. Już tak wiele udało się zrobić w tej dziedzinie, bo ona jest bardzo ważna, aby te wielkie talenty miały gdzie trenować, żeby można było je wyławiać i podziwiać, gdy będą zdobywać medale olimpijskie dla Polski.

- Pan premier wspomniał o bogatych tradycjach historycznych Raciborza. Tak się składa, że aktualnie miejscowy samorząd - Powiat Raciborski - realizuje na Zamku Piastowskim takie swoiste Muzeum Piastów z multimedialną wystawą o pradziejach tej ziemi. Sama instytucja to jedno, ona musi żyć, przyciągać turystów. Czy z pozycji rządu, resortu kultury możliwe jest wsparcie działań, które umożliwią rozwój takiej placówki?

- Widać wyraźnie na przykładzie tego, co już zrobiliśmy, że przykładamy ogromną wagę właśnie do takich lokalnych, regionalnych muzeów, do lokalnej kultury i historii. Dlatego, że może być ona takim magnesem dla turystyki, ale także dla organizowania życia danej wspólnoty. Przykładem tych działań jest choćby wprowadzenie bonu turystycznego, który przekazaliśmy obywatelom i on został wykorzystany w wielu takich miejscach, w ośrodkach. Współczesne  programy edukacyjne, wsparcie ministerialne dla wycieczek szkolnych stanowią szansę do zapoznawania się młodzieży z całej Polski z tego typu placówkami. Jak potoczą się losy tego konkretnego muzeum, zobaczymy, ale zwracam uwagę na to, że w czasie naszych rządów ponad setka takich lokalnych instytucji muzealnych, zajmujących się krzewieniem kultury i historii otrzymała nie tylko dodatkowe wsparcie inwestycyjne, ale również została przejęta na współprowadzenie przez ministerstwo. Jeżeli taka będzie wola mieszkańców, wola władz lokalnych aby podjąć taką współpracę, żeby współdziałać jak najbliżej na tym polu, to ja będę zawsze bardzo przychylny takiemu podejściu. Ponieważ połączenie właśnie pewnej wiedzy na poziomie rządowym, centralnym, dotyczącej zarządzania tego typu instytucjami oraz linkowanie, sieciowanie pomiędzy nimi i jeszcze znajomość zagadnień regionalnych już na miejscu, gdzie te muzea powstają, jest najlepszym gwarantem sukcesu powodzenia. Przez to powodzenie rozumiem, żeby nie było to tylko puste miejsce z wystawą, tylko żeby to było miejsce żywe, ośrodek, który organizuje życie społeczne, przyciąga młodzież i umożliwia poznanie pięknej historii księstwa opolsko-raciborskiego. Ponadto jest to sposobność, żeby cudownie budować patriotyzm - ten lokalny jak i ogólnopolski. Takie miejsce może stać się ośrodkiem kultury w pełnym rozumieniu tego słowa. My robimy bardzo wiele konkretnych programów, które zwiększają atrakcyjność takich miejsc, które powodują, że coraz więcej dzieci i młodzieży, młodych Polaków podróżuje właśnie do tych nieodległych czy nawet odległych centrów kultury takich jak to powstające dla tego regionu.

- O Raciborzu na mapie Polski, zwłaszcza tej gospodarczej, nie sposób mówić bez wspomnienia o firmie Rafako. To w mieście wciąż największy pracodawca, duży zakład pracy o wielkich tradycjach i możliwościach. Teraz przechodzi bardzo trudne chwile. Walczy o przetrwanie. W kontekście tego, że mówi się o energetyce jądrowej, jako przyszłości dla polskiej energetyki, to jak rząd może pomóc Rafako?

- Muszę powiedzieć, że przede wszystkim udało nam się uratować Rafako przed bardzo trudną dla spółki sytuacją gospodarczą, w kontekście jej negocjacji z Tauronem. Te negocjacje, ze wsparciem rządowym, doprowadziły do tego, że w końcu zawarto, wiosną, odpowiednie zapisy umowy, które Rafako uratowały. Ta firma posiada ogromny potencjał inżynieryjny, projektowy i przemysłowy. Jako kraj stoimy u progu wielkiej epoki, mogę nawet powiedzieć ery inwestycji energetycznych. Byłoby wielką stratą, wielkim błędem, gdyby dopuścić do tego, żeby Rafako upadło. Tak długo jak nasz rząd będzie dzierżył stery kraju, nie dopuścimy do tego z całą pewnością. Myślę że Rafako może brać udział w wielkim programie atomowym, a to może oznaczać, że nie tylko wyjdzie swoich ze swoich kłopotów, ale będzie naprawdę jedną z przemysłowych pereł południa Polski i pereł Śląska.

- Skoro rozmawiamy o gospodarce, to ze strony rządu pojawiła się zapowiedź utworzenia w Raciborzu nowej strefy gospodarczej w oparciu o inwestora z branży nowych technologii. Towarzyszą temu głosy niedowierzania miejscowych sceptyków. Czy duży zagraniczny inwestor faktycznie jest w stanie zainteresować się Raciborzem jako miejscem pod swoją inwestycję?

- O tym też rozmawiałem z wiceministrem Pawłem Jabłońskim, ponieważ to on, od strony legislacyjnej pomagał mi przy tworzeniu tej słynnej koncepcji "Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną". Taka koncepcja zwiększa atrakcyjność regionów takich jak np. Racibórz. Z jednej strony rozwijamy infrastrukturę, inwestujemy w uzbrojenie terenu, a z drugiej strony tworzymy warunki do prowadzenia biznesu, te warunki dotyczące strony podatkowej. Możemy uczynić je bardzo atrakcyjnymi. I to jest tak naprawdę tajemnica tego, że aktualnie prawie nie mamy w Polsce bezrobocia, albo jest ono na poziomie strukturalnie jednym z najniższych w Europie, bo na poziomie 2,7%. Tak  przyciągamy kolejnych inwestorów. Jeżeli wyborcy tak postanowią i 15 października postawią na kontynuację rządów PiS, to mogę panu powiedzieć, że kolejną wielką naszą zmianą inwestycyjną będzie to, żeby uatrakcyjniać inwestycyjnie lokalizacje w miastach średniej wielkości takich jak Racibórz. Żeby to właśnie tam przybywali tacy inwestorzy jak LG, Intel czy Microsoft albo wielkie inwestycje motoryzacyjne. To jest możliwe, bo już w wielu miejscach udaje się to robić. Jako przykład podam Stalową Wolę czy miasto Jawor na Dolnym Śląsku. To są te mniejsze miejscowości, gdzie z powodzeniem przyciągnęliśmy potężnych inwestorów znanych na całym świecie. Dlatego wierzę, że ta nasza polityka sprawiedliwego, zrównoważonego rozwoju pomoże nam rozwinąć kolejne etapy tego programu i przyciągnąć wielkich inwestorów do Raciborza.

- Na koniec zapytam o osobę dobrze panu znaną - o senator Ewę Gawędę. W naszym regionie to bardzo popularna polityk, aktualnie bezpartyjna. Czy panu jako liderowi PiS nie żal, że nie znalazła się w drużynie Prawa i Sprawiedliwości na nadchodzące wybory?

- Oczywiście dobrze znam i cenię panią senator Gawędę. Nie ma jej na liście PiS-u, bo taki był jej wybór, taka była jej decyzja, żeby startować de facto ze swojego komitetu. Proszę jednak zauważyć, że nie wystawiliśmy w tym okręgu, nr 72 kandydata na senatora. Pani Ewa Gawęda jakkolwiek idzie swoją drogą, to ma wyborców w różnych grupach społecznych i w różnych grupach politycznych. Jest osobą o bardzo twardym, patriotycznym kręgosłupie, za co szczególnie ją szanuję. Życzę jej powodzenia w politycznej przyszłości.

Rozmawiał Mariusz Weidner

Wywiady Nowin z kandydatami w wyborach do Sejmu i Senatu 2023 21 wiadomości, 655 komentarzy w dyskusji

Ludzie

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

26 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
MichalGR 30.09.2023 16:49

@~JustysiaQ (146.70. * .202)
Dokladnie. Byle nie trzecia noga i wolni z Raciborza

~Glena (83.4. * .144) 30.09.2023 14:13

Justysiu, udajesz głupią czy nią jesteś? Trzecia droga? Czyli Tusk i jego przystawki?

~JustysiaQ (146.70. * .202) 30.09.2023 13:19

Mamy już naprawdę dość
Ludzie zmobilizujcie się
Jeżeli uważacie że jedni złodzieje i drudzy złodzieje to zagłosujcie na "trzecich" (byle nie konfederacja).
Najważniejsze by nie doprowadzić do psucia Polski przez pis, bo niedługo wszyscy obudzimy się z ręką w nocniku

MichalGR 30.09.2023 12:30
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec1 (5.173. * .153) 29.09.2023 15:31

Długi to były za lewaków musieli nawet okraść emerytów z 200mld

gen87 29.09.2023 13:30

Polska dzięki pis (małą literą) stała się bankrutem. Nie będzie w stanie spłacić ogromnych długów.
I tyle na temat geniuszu piskłamców którzy mają wszystkich wyborców głęboko w ...

~PeOwiec1 (155.133. * .231) 28.09.2023 14:23

Widzę że lewaki maja wybujałą fantazje najpierw z 300 wiz zrobili 300000 teraz o jkims 1000000 to węgla z Rosji którego nie ma lubią jednak kłamać jak ich fiir dojczland ryzy

~byłyrafakowiec (188.137. * .94) 28.09.2023 14:07

A ten znowu o żeglowności Odry. Można takie tematy odgrzewać, tylko po co. Jak będą dalej rządzić to naobiecują tej żeglowności, może nawet zaczną coś budować, ale będzie tak jak z elektrownią w Ostrołęce. Po jakimś czasie dojdą do wniosku, że się nie opłaca i kolejne miliardy w błoto i nikt nie odpowie za marnotrawstwo publicznych czyli naszych pieniędzy. Ale PIS tak ma, za nic nie odpowiada a na koniec powiedzą, że to wina Tuska.

MichalGR 28.09.2023 11:18

Temat rafako odgrzewany jak stary kotlet.

~Czylijednak (91.192. * .8) 28.09.2023 11:14

I dostaliśmy odpowiedź Bezpartyjni to ukryta opcja PiSu. Nic więcej nie trzeba mówić.

MichalGR 28.09.2023 00:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zamknac niewydolne finansowo rafako.

~Koniecpisuwreszcie (217.138. * .226) 27.09.2023 22:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

tacy prawi i katoliccy ???
co Ty opowiadasz ???
pis-ory to same anioły (tak mówili w tvp)

~cwane_pisuary (193.169. * .48) 27.09.2023 20:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

1 000 000 ton rozładowali ruskiego węgla w Szczecinie
ale to tylko kolejna aferka

~Mamydosc (217.138. * .226) 27.09.2023 19:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Górnikow tez w konia robią,dają im bułki przed wyborami a do dziś sprowadzają ruski węgiel taka to uczciwosc pis-u
ale Tusk winny
Tuskowi jeszcze będziecie pomniki stawiać,że pogonił ten cały pis

~do_niżej (5.184. * .55) 27.09.2023 17:43
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

O ~PeOwiec1 (5.173. * .109) się odezwał
Ten co dopłaca do emerytur

~PeOwiec1 (5.173. * .109) 27.09.2023 16:55
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Kto sprzedał Rafako kto podpisał niekorzystne umowy kto rządzi rafakiem dlaczego podatnicy muszą dopłacać do nieudolnych sterników lewackich won z takimi prezesami którzy dbają tylko o swój tyłek a nie o pracownikow

MichalGR 27.09.2023 14:46
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Wysadzić te Rafako! Eko jakos umie sobie poradzic.

~d300 (178.219. * .174) 27.09.2023 14:06
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Co facet chrzani! Przecież to spółka skarbu państwa starała się RAFAKO wykończyć. Nie wiedzą co się w spółkach kontrolowanych przez rząd dzieje? Jako premier to pan Morawiecki jeszcze cokolwiek kontroluje?!

~ZmotoryzowanyPatrol (94.254. * .213) 27.09.2023 10:45
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Od ośmiu lat obiecuje że będzie lepiej - tylko komu? SWOIM! Obiecuje, obiecuje a słowa nie dotrzymujee - KAŻDE jego słowo TO KŁAMSTWO!. Firmy bnkrutują przez podatki, niejasne prawo a kłamczuszek twierdzi, że jest dobrze i będzie lepiej. Ileż oni zmarnowali pieniędzy podatników na chybione inwestycje, przekręty, afery? Z danych GUS wynika jasno że przez te 8 lat nieudolnych rządów pisu upadło ponad SIEDEM RAZY WIĘCEJ firm niż powstało. A kto jest zaradny - to ma starcie po górkę - tego trzeba dobić podatkami, karać (ostatni przypadek ukarania 17 latki, która sprzedawała SWOJE owoce, na SWOIM placu), a niezaradnych promować, dotować. Pis czego się nie dotknie to spartaczy - sądy, szkolnictwo, polityka zagraniczna, budownictwo.

MichalGR 27.09.2023 10:38
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@~czy_teraz_zrozumiał (46.134. * .14)
Pracują? To czemu spółka jest wiecznie niewydolna finansowo? Pogonic te towarzystwo, zlikwidować spolke i bedzie swiety spokoj. Podtrzymywanie przy zyciu takiego trupa jest totalnie bez sensu.

~merkopyto (89.200. * .19) 27.09.2023 09:36
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Dwa razy obiecać to jak raz dać. Niech pracownicy Rafako sobie poczytają, jak Morawiecki naobiecywał ludziom z zakładów zbrojeniowych, a potem zamówienia idą do Koreańczyków. Och, ludzie naiwni ...

~marinez11 (188.137. * .95) 27.09.2023 09:31
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Rozumiem że sfinansuje to z tych 120 baniek majątku o którym wczoraj pisały media ?

~czy_teraz_zrozumiał (46.134. * .14) 27.09.2023 09:24
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

czy ty musisz zaśmiecać komentarzami każdy temat ?
"Ci co tam zostali to margines społeczny" oni przynajmniej uczciwie pracują
a ty nie nadajesz się nawet do marginesu społecznego czyli troll

MichalGR 27.09.2023 09:11
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Raciborzanin2020 27.09.2023 08:06
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Obiecać nie grzech...

~JK_SRC (195.66. * .10) 27.09.2023 07:46
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Panie premierze - JAK ŻYĆ - za pensję z Rafako?