Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zanurzenie w świecie technologii i kultury, czyli praktyki uczniów ZST

Lizbona to miasto o bogatej historii, pięknych widokach i dynamicznym otoczeniu technologicznym. Któż z nas nie chciałby spędzić miesiąca w stolicy Portugalii, praktycznie nie ponosząc żadnych kosztów? Z takiej możliwości skorzystało 18 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, którzy pod koniec stycznia 2023 r. pojechali do Lizbony na praktyki zawodowe organizowane w ramach II roku Akredytacji Erasmusa w sektorze „Kształcenie i szkolenia zawodowe” – projekt o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000060965. Całość pobytu sfinansowana była ze środków Unii Europejskiej. 

Zanurzenie w świecie technologii i kultury, czyli praktyki uczniów ZST

W ramach projektu na obserwację pracy w firmie Casa da Educação – Sapere Aude pojechała także wicedyrektor odpowiedzialna za organizację praktyk zawodowych oraz realizację projektów europejskich. Jak wynika z opinii uczestników mobilności oraz ich opiekunów, praktyki i job shadowing nie tylko dostarczyły wartościowej wiedzy zawodowej, ale również umożliwiły zanurzenie się w unikalnej kulturze miasta i całego kraju.

Uczniowie ZST w Rybniku kształcący się w zawodach: technik informatyk, technik mechatronik, technik spedytor, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik pojazdów samochodowych mieli okazję pracować w różnych firmach i instytucjach w Lizbonie - od warsztatów samochodowych przez centra handlowe po firmy informatyczne. Lizbona stała się prawdziwym technologicznym hubem, przyciągającym przedsiębiorców i inwestorów z całego świata. Praktykanci z naszej szkoły mogli nauczyć się nie tylko konkretnych umiejętności związanych z dziedziną swojego kształcenia, ale także mieli okazję poznać tętniący życiem ekosystem technologiczny, który stanowi ważny element gospodarki Portugalii.

Jednak praktyki w Lizbonie były nie tylko nauką zawodu, ale stały się również okazją do poznania innej kultury. Miasto słynie z przyjaznej atmosfery, pięknej architektury i wyjątkowej kuchni. Uczestnicy praktyk mieli szansę doświadczyć lokalnych zwyczajów, festiwali i tradycji. Praktykanci mogli poznać nie tylko samą stolicę, ale również inne regiony Portugalii podczas licznych wycieczek odbywających się w czasie ich miesięcznego pobytu w Lizbonie. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili słynne Porto, mieli okazję zobaczyć malowniczą Sintrę wraz z okolicami, odwiedzili także Fatimę. Młodzi ludzie mogli również uczestniczyć w festiwalu odbywającym się w urokliwej Sesimbrze oraz zobaczyli słynne plaże i miejsca takie jak: Cabo da Roca, Boca do Inferno, Nazare czy Praia da California. Niewątpliwie mnogość wycieczek i atrakcji organizowanych w czasie wolnym od praktyk, czyli w weekendy, wzbogaciła życiorysy naszych praktykantów oraz pozwoliła im otworzyć się na różnorodność kulturową.

Praktyki w obcym kraju niosą ze sobą swoje wyzwania, takie jak językowe bariery czy adaptacja do nowego otoczenia. Jednak te trudności często przekładają się na nagrody w postaci zdobytego doświadczenia, rozwoju osobistego i zawodowego oraz nawiązanych kontaktów. Uczestnicy praktyk wrócili do Polski z nowymi umiejętnościami i perspektywami. Każdy z praktykantów otrzymał certyfikat oraz dokument Europass Mobilność potwierdzający kształtowane kompetencje.

Praktyki uczniów w Lizbonie stanowiły fascynującą podróż zarówno zawodową, jak i kulturową. Umożliwiły młodym ludziom z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku poznanie technologicznego świata Lizbony oraz zanurzenie w kulturze i tradycjach nie tylko samej stolicy, ale całej Portugalii. Była to nie tylko okazja do zdobycia praktycznych umiejętności, ale również do rozwoju każdego z uczestników jako jednostki w globalnym świecie.

źródło: ZST Rybnik

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].