Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co dalej z Drogą Główną Południową? Pieniędzy na budowę nie ma, a dokumentacja w zawieszeniu

Jastrzębie-Zdrój cieszy się już od dobrych kilku lat swoją częścią Drogi Głównej Południowej, która kończy się od strony Mszany na rondzie im. Obrońców Bożej Góry. Właśnie tam rozpoczynać swój bieg miała Droga Główna Południowa, biegnąca przez powiat wodzisławski. Czy ta inwestycja jeszcze w ogóle może dojść do skutku?

Co dalej z Drogą Główną Południową? Pieniędzy na budowę nie ma, a dokumentacja w zawieszeniuarch.
Przebieg DGP w powiecie wodzisławskim. Czy budowa drogi jest jeszcze realna?

Co dalej z Drogą Główną Południową? Pieniędzy na budowę nie ma, a dokumentacja w zawieszeniu

Pomysł Drogi Głównej Południowej nie jest nowy, bo ma około 30 lat. Kiedy Mieczysław Kieca został prezydentem Wodzisławia Śląskiego, wraz ze współpracownikami postanowił wcielić ten pomysł w życie. Był to wówczas pomysł, który poparli także inni samorządowcy – z Mszany, Pszowa i Rydułtów, a później też Godowa, bo przez te gminy miała przebiegać droga.

- Podczas współpracy z panem Kiecą, zainicjowałem pomysł skomunikowania terenów przemysłowych, właśnie poprzez rozpoczęcie procesu tworzenia dokumentacji Drogi Głównej Południowej. Różne były komentarze osób, które były wcześniej w samorządzie, że np. będzie to zbyt długi proces, zbyt drogi, nie uda się itd. W 2007 roku rozmawialiśmy z marszałkiem województwa, gdyż było wiadomo, że będzie to droga administrowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Wtedy też podpisaliśmy pierwsze porozumienie pomiędzy miastem i województwem, w którym miasto przejęło na siebie prowadzenie tego zadania – wspomina Dariusz Szymczak, były wiceprezydent Wodzisławia Śląskiego.

Później nastąpiły kolejne ustalenia oraz opracowywanie dokumentacji środowiskowej. W 2009 roku została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji dla przebiegu DGP. - Wszystkie gminy w przebiegu tej drogi przystąpiły do tego porozumienia. W drugim etapie podpisaliśmy porozumienie z województwem na opracowanie dokumentacji projektowej. Wtedy już wszystkie gminy uczestniczyły w tym finansowo, do czego przyłączył się również powiat. Po konsultacjach w Mszanie, droga miała rozpoczynać się rondem na Bożej Górze, później iść śladem drogi w kierunku Moszczenicy, wejść w gminę Godów, aby skomunikować tamtejsze tereny inwestycyjne, przejść nad autostradą A1, przejść po starym torowisku do Jastrzębia na 1 Maja i skomunikować te tereny inwestycyjne. Dalej przechodzilibyśmy na południe od cmentarza komunalnego i przecinalibyśmy DK78. Następnie droga miała przechodzić przez Jedłownik i przebiegać wzdłuż strefy inwestycyjnej Olszyny w najniższym punkcie tego terenu między Wodzisławiem a Gorzycami, a strefa miała zostać skomunikowana węzłem – precyzuje Dariusz Szymczak.

Z Kokoszyc droga dalej miała iść przez Pszów, gdzie przebiegałaby przez tereny niezamieszkałe, a następnie w miarę bezkolizyjnie przez Rydułtowy. DGP włączałaby się w Kornowacu do ulicy Raciborskiej (DW 935 łącząca Racibórz z Rybnikiem). - Na terenie Pszowa DGP ma wchodzić od ul. Pszowskiej w rejonie oczyszczalni, później ma biec polami, przez ul. Kraszewskiego i między hałdą Wrzosy I, a rozebraną hałdą Wrzosy II, do ul. Traugutta. Planowane zjazdy są na ul. Pszowskiej, Kraszewskiego oraz Traugutta – mówi nam Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej przystąpiono do organizacji przetargu na stworzenie dokumentacji projektowej. Kiedy wyłoniono wykonawcę i miały już następować prace geodezyjne, proces inwestycyjny przerwało uchylenie decyzji środowiskowej. Miasto z województwem uzgodniło wydanie kolejnej decyzji środowiskowej, a po tym nastąpiły kolejne odwołania, najpierw do WIOŚ i dalej do GDOŚ. - Jeszcze do momentu mojego odejścia z urzędu wielokrotnie interweniowaliśmy ws. uzyskania rozstrzygnięcia – ucina Szymczak. Później Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w końcu wydała rozstrzygnięcie w 2021 roku. Przypomnijmy, że rozstrzygnięcie nastąpiło po złożeniu skargi na opieszałość GDOŚ, co poskutkowało grzywną, nałożoną przez WSA w wysokości… 400 zł.

Gminy czekają i trzymają pieniądze

W gminach, na których terenie przebiegać będzie DGP, z roku na rok budżetowane są środki na wykonanie dokumentacji, które zostało przerwane przez decyzje administracyjne. - Środki na rzecz dokumentacji DGP zabezpieczamy w budżecie, ale czekamy na odpowiednie rozstrzygnięcia w tej kwestii. Droga ta jest uwzględniona w planie zagospodarowania przestrzennego oraz WPF (wieloletniej prognozie finansowej - red.) – wyjaśnia Piotr Kowol, zaznaczając, że droga jest niezwykle potrzebna i wyczekiwana przez mieszkańców. W podobnym tonie wypowiadają się inni samorządowcy. Niedawno Drogę Główną Południową wspominał na naszych łamach przewodniczący rady miasta Rydułtowy, zaznaczając jej wagę dla rozwoju gospodarczego powiatu i samych Rydułtów. - Mam o to żal do parlamentarzystów z naszego powiatu, którzy bardzo chętnie przecinają wstęgi przy różnych inwestycjach, ale nie potrafią zawalczyć o dwie konkretne obwodnice w naszym powiecie – dokończenie drogi Racibórz-Pszczyna oraz Drogę Główną Południową. Brak tych dróg ma swoje przełożenia na nowych inwestorów, co jest bardzo ważne dla nas, bo kopalnia niestety nie będzie istnieć wiecznie – mówił Lucjan Szwan. Teraz jednak rybnicko-rydułtowski odcinek drogi Racibórz-Pszczyna uzyskał dofinansowanie i już się buduje, co pozwoli na zdecydowanie szybsze skomunikowanie Rydułtów z autostradą, niż DGP. 

Czytaj dalej na stronie 2>>>

Ludzie

Dariusz Szymczak

Były zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

79 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obwodnicadosejmu (46.204. * .234) 01.10.2023 17:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyli czekać kolejne lata bo Miecz chce do sejmu i ma nas gdzieś .Nieudacznicy

MGol 01.10.2023 14:56

"Obecnie, trwa procedura dotycząca otrzymania prawomocnej decyzji środowiskowej, niezbędnej do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej ZRID. Wydawane jest ono w formie decyzji administracyjnej przez właściwego wojewodę dla dróg krajowych i wojewódzkich. Decyzji sądu możemy spodziewać się dopiero w czerwcu przyszłego roku. Z powodu braku decyzji środowiskowej nie zakończono etapu projektowania, a to z kolei nie pozwala wyłonić w przetargu firmy, która zbuduje drogę – powiedział prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca."


Don_C 01.10.2023 14:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Administrator wraz z zastępcami a także urzędnikami z rodzinami spacerują po warszawce. Szkoda że nie mają takiej determinacji przy zabieganiu o Drogę Główną Południową bo by już dawno choć jeden odcinek był.

Don_C 29.09.2023 13:42

@aus- tego z Racka trzeba wywalić co twierdzi między innymi że jemu kolej w W Sl. nie jest potrzebna. Za 2 tygodnie to może się zmienić dużo na szpicy. A babki nie mogą się wychylać jak mają nakaz milczenia. Zakładam że DGP blokują znajomi chomika .

aus 29.09.2023 09:48

Don C nie bądź śmieszny... Co przykazane? Wywalić taką co nie wie kto się odwołuje z roboty, bo jak można być tak nieprzygotowanym i nie widzieć o najważniejszej inwestycji co się dzieje.

Don_C 29.09.2023 01:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@aus- e-sesja Wodzisław - transmisje z obrad - komisja budżetu 19.09.2023 od 1 godziny 28 minuty. Szczerze współczuję dziewczynom bo tak mają przykazane. Pati pozdro. A szczególnie pozdro dla tej w białym kabociku (bo widać że cierpi)co musi siedzieć koło tego z Racka i słuchać jego dyrdymalow. Klasa S, ;-)

aus 28.09.2023 17:06
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Dla Waśći (P)Osła trzeba furmanki będzie przygotować. Bo w swe dawne włości nie wjedzie samochodem. Obwodnicy brak a drogi jak za komuny. No ewentualnie taczki.

~Kołoczjuzsiepiecze (46.204. * .71) 28.09.2023 15:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na plakatach wam pisze - zawsze wam bliski prezydent. Jak wygra do warszawki to dużo kwiatów i kołocza szykujcie a nie o jakichś fanaberiach typu nowa droga dyskutować ;-)

aus 28.09.2023 14:16
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Don C na jakiej to komisji daj link do tej wypowiedzi naczelniczki która nic nie potrafi. Osoba która sie odwoluje musi być stroną i dane powinny być publiczne jak najbardziej

aus 28.09.2023 14:13
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Racibórz właśnie dziś podpisał umowę na koleją obwodnicę a Kieca od 2006 r. nie potrafi zrobić DGP. A jej projekt z 2 pasów do 1 zawęził. Obiecywał, kręcił a teraz chce do Warszawy bo POlityki mu się zachciało.

MGol 28.09.2023 13:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wydanie decyzji środowiskowej zajęło aż 5 lat (od 2016 do 2021). Jakie inne duże inwestycje drogowe były budowane w tym okresie? Przypominam, że GDOŚ podlega ministerstwu klimatu i środowiska a karę jaką GDOŚ sądownie dostał za opieszałość to aż...... 400 zł. Parodia. Przydałoby się śledztwo dziennikarskie kto nie chce tej drogi i dlaczego. Kto wniósł pozew do sądu odnośnie decyzji środowiskowej oraz czy nie można było wybrać lepszego wariantu bo w obecnym projekcie trasa jest prowadzona na około z dużą liczbą zakrętów. Przez 14 lat miasto nie uzyskało nawet projektu budowlanego . Raz opieszałość miasta a dwa to celowe blokowanie tej drogi przez kogoś z góry.

Don_C 28.09.2023 12:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ktoś zaskarżył decyzję środowiskową i nie jest to ufoludek. Pytanie co za mongol to robi bo to powinno być podane do publicznej wiadomości. Urząd miasta kryje te osoby bo nic nie robienie jest im na rękę.Nawet jeden radny na komisji pytał czy to tajemnica? Naczelniczka od braku inwestycji nie umiała powiedzieć lub nie chciała .

~gamon (188.79. * .232) 28.09.2023 11:39
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

ta droga pokazuje całą niemoc miasta. tyle lat tylko gada urząd miasta o niej, a efektów brak

expert 28.09.2023 09:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak radny bezradny mieszka obok to mu nie na rękę. Niech są korki a w Wodzisławiu wieś byle radny nie ma drogi w pobliżu. Tak to wygląda. Ludzie powinni się w końcu opamiętać.

aus 27.09.2023 21:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ale to skandal z tą DGP. Zamiataja to pod dywan. Moze bezradny radny który mieszka obok planowanej dgp. Jest decyzja środowiskowa to budować do jasnej cholery.

Don_C 27.09.2023 21:40
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Na jednej z ostatnich komisji było pytanie do naczelnik od inwestycji odnośnie DGP. Bo okazuje się że ktoś blokuje powstanie projektu. Naczelniczka albo ma wywalone na to albo nie chce ujawnić kto to blokuje ( czyżby to jakieś znajomki UM?) Tak jak mongoly blokowały powstanie nowego przystanku kolejowego.

~Doniżej (5.184. * .228) 27.09.2023 20:55
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Droga Główna Południowa to zadanie miasta a nie Gawędów nie odwracajcie kota ogonem.

aus 27.09.2023 20:00
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Co robi kandydat na POsła z Wodzisławia, od 2006 r. Prezydent Wodzisławia? Tyle lat rządzi i nawet nie ma fragmentu tej drogi w Wodzisławiu. To pokazuje jego skuteczność, znaczy nie skuteczność w wielkich sprawach. Choć w małych jest nie lepiej. Wystarczy popatrzeć na parking samochodów na rynku czy drogi dojazdowe do eko okien.

~do_trolla_nizej (178.218. * .117) 27.09.2023 19:42
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

niestety mylisz się `Kieca zrobił 100 razy więcej niż gawendy przez te ich 8 lat

~30mln (94.254. * .194) 27.09.2023 19:13
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Do niżej źle napisałeś.Rybnik ,Żory , Jastrzębie, Racibórz tam już są obwodnicę tylko Kieca w Wodzisławiu zaspał nic nie zrobił przez 17 lat totalnie nic i teraz chce uciec do Warszawy

~miko (31.0. * .251) 27.09.2023 18:46
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Ważne ,że budują w Warszawie na śląsku wszystkiego brak.

zxc 23.08.2023 08:21
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Najlepsze jest to, że na Gawędziarzy głosował głównie powiat wodzisławski, a w Raciborzu i raciborskim Gawędziarze przegrali. Oni jednak odwdzięczyli się Wodzisławianiom festynem zamiast inwestycjami w drogi, zrobić coś na KWK 1 Maja, czy kolej. Szczególnie kolej jest państwowa i mogli choć trochę zmodernizować LK158 czy stację w Wodzisławiu.

~dziekujemynieudacznikom (212.109. * .7) 22.08.2023 22:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Rządziło PO 8 lat i też DGP nie ruszyła ni centymetr.Teraz za gawędziarzy to samo

~TakaPrawda (91.230. * .38) 21.08.2023 20:24
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

gdyby nie te pisowskie pikniki dawno mielibyście DGP

~NieDlaOsłówZRegionu (51.195. * .124) 21.08.2023 19:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie no zostanie najprawdopodobniej usunięty pseudo przejazd kolejowy w Mszanie na DGP. I to nie przy pomocy osłów z naszego regionu, bo ci to tylko sobie filmiki tam robili co to nie robią dla mieszkańców, ale gówno robią w jakimkolwiek temacie ważnym dla regionu.

MGol 21.08.2023 19:03
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

To jest gańba. Przez tyle lat nie zrobiliście nic w tej sprawie. Celowo tego nie budujecie za swoje stołki. Zarówno prezydent jak i posłowie i pani senator. Wybory tuż, tuż. Wodzisławianie i ludzie z powiatu pamiętają ile zrobiliście w tej sprawie (nic) oraz w innych inwestycjach, które olaliście. Jeden, który coś robi to być może Woś tylko on już chyba nie widzi nic poza Raciborzem. Są również inne sąsiednie miasta, koło pięknego Raciborza, w których nic nie robicie a wręcz tylko żrecie się wzajemnie (PiS i PO). Zapomniałem, że coś robicie bo po dożynkach jeździecie i jesteście fachowcami od zdjęć i kołocza.

aus 18.08.2023 06:58
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@Rodowity Wodzisławianin zapomniałeś o najważniejszych osłach co kołocz jedzą i po remizach osp jeżdżą i wiejskich festynach koła gospodyń wiejskich. Są tak samo bezradni jak radni bezradni.

~dwagrosze (46.204. * .117) 17.08.2023 21:42
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

do"PrezydentGejem" a kto ma zrobić odcinek obwodnicy w Rydach? Przecież tu się wyburza nawet dworzec kolejowy bo na nic pieniędzy nie ma. A smaczek taki że takie biedne miasto ma mieć 2 odcinki obwodnicy.To dopiero pasztet . A poseły tylko przy pomnikach z kwiatami i co tu robić jak nie płakać?

~PrezydentGejem (89.64. * .217) 17.08.2023 20:42
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Droga Pszczyna-Racibórz też nie jest ukończona po tej stronie regionu.

Rodowity Wodzisławianin 17.08.2023 19:53
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Radnymi w Wodzisławiu i powiecie wodzisławskim są ludzie z przypadku. Bez ambicji i chęci zrobienia tutaj czegoś więcej. A problemów jest bez liku, szpital, brak obwodnicy, problemy z brakiem modernizacji kolei, generalnie brak jakiejś wizji rozwoju. Niestety prezydent miasta zamiast walczyć o obwodnicę jak lew, woli bawić się w POlityka.

aus 17.08.2023 18:48
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

radna bezradna i tak od wielu lat. a to drzewko, a to chodnik, obwodnice, kolej i inne cuda to za trudne sprawy, poza tym są w Rybniku więc po co w Wodzisławiu - takie myślenie jest wśród bezradnych radnych z Wodzisławia.

~Jogi (87.207. * .86) 17.08.2023 16:51
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

radna Pietyra martwi się stanem drogi prowadzącej na cmentarz komunalny - czy to nie mówi nam jaki los szykują radni naszemu miastu? niech ktoś zbierze w jednym miejscu imiona i nazwiska tych wszystkich radnych od pikników, kołoczów czy dróg cmentarnych, tak by wyborcy wiedzieli na kogo nie głosować, bo inaczej Wodzisław czeka zagłada.

~Wyborca55 (193.161. * .11) 17.08.2023 16:28
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Po co wam jakaś droga ?
pis wam zrobi piknik i potancówkę na ktorej wytlumaczy,że to wszystko wina Tuska,UE,Niemców......itd
teraz przed wyborami w kazdym miescie zrobią takie bzdety za ciężkie (nasze) pieniądze zobaczycie ,zamiast cokolwiek dobrego zrobić dla Polaków.........dobrze ze to się wkrótce skończy

zxc 17.08.2023 08:01
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

gdyby administrator Wodzisławia chciał aby ta droga powstała to by informował o postępach i kłopotach, czytalibyśmy co dalej i jak miasto stara się to przyśpieszyć i rozwiązać. Tutaj jest tak, pseudoekolog (pewnie lewak), specjalnie się odwołuje i nic robić nie musimy. A radni jak piszecie bezradni siedzą po cichu bo to też pewnie ich kolega.

Don_C 17.08.2023 01:57
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Aministrator z kompanami ma stanowisko jasne że dobrze że ludzie odwołują się do sądu bo takie mają prawo. W sumie po co im obwodnica powiatu skoro w Bielsku już dawno mają a w rybniczku kończą.

~duron (91.192. * .96) 16.08.2023 23:40
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

norud- zażyj leki a potem idź na forum rybnika z twoimi mądrościami bo tam właśnie wyburzają pod kolejny odcinek obwodnicy.

cocolino 16.08.2023 23:39
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Droga ta powinna mieć zmieniony przebieg wschód-zachód Racibórz-Wodzisław-Jastrzębie-Pszczyna tak jak tu ukazane z bezkolizyjnym wpięciem do A1 na węźle Mszana.
tiny.pl/cwtv4

norud 16.08.2023 20:10
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Inter
a przez twoją posesję ma przebiegać jakaś droga ?
i czy mają cię wysiedlić ?

norud 16.08.2023 20:08
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

aus
jesteś lepszy od innych ?

Inter 16.08.2023 20:05
oceniono 4 razy
4

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu