Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Otwarcie Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju już 2 września

Lewitująca bryła węgla, zaskakujące multimedia i wirtualna rzeczywistość, dzięki której przeniesiesz się w głąb kopalni. Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju ma być wyjątkowym miejscem na mapie obiektów postindustrialnych. Otwarcie Carbonarium po wakacjach, 2 września.

Otwarcie Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju już 2 września

Carbonarium. Wszystko co powinieneś wiedzieć o węglu, od jego powstania w kosmosie po współczesne wykorzystanie w przemyśle.

To wyjątkowa opowieść o węglu i zaprezentowanie go w sposób dotąd nieeksponowany. Na wystawie stałej, jaką jest Carbonarium wydobywamy wiedzę i emocje. Zobaczymy etapy powstawania węgla we wszechświecie – od pierwiastka, poprzez jego obecność w organizmach żywych i przyrodzie, a także wykorzystanie go współcześnie w przemyśle. Nie zabraknie wątku transformacji i znaczenia tego surowca w kontekście powstania miasta Jastrzębie-Zdrój.

Na parterze budynku znajdują się kasy oraz Punkt Informacji Turystycznej, a także sklepik z pamiątkami. Centralnym elementem jest jednak „lewitująca” bryła węgla. Tutaj zaczyna się zwiedzanie.

Od najwyższego drzewa po najmniejszą bakterię. Wszystkie znane nam formy życia opierają się na chemii jednego pierwiastka – węgla. Pierwsze piętro Carbonarium to historia jego powstania, obecność w organizmach żywych, a także obieg węgla w przyrodzie – od powstania w jądrach gwiazd po karbon. Tematyka ta prezentowana jest m.in. w krótkim filmie przy wykorzystaniu stereoskopowej technologii przestrzennej.

Na drugim piętrze dowiemy się jaka jest historia wykorzystania węgla przez człowieka. Poznamy rodzaje węgla odkrywane od starożytności po początek XX wieku, historię pierwszych kopalń i najważniejsze kroki milowe węgla kamiennego, aż do ery globalnego surowca energetycznego i jego znaczenia w przemyśle.

Trzecie piętro to geneza rozwoju przemysłu górniczego w Jastrzębiu-Zdroju w kontekście historii miasta. Pokazujemy tu współczesny model wydobywczy i związane z nim niebezpieczeństwa. Zwiedzający, dzięki zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości (sektor VR), będą mogli zejść pod ziemię i niemalże dotknąć serca kopalni. Uruchamiając urządzenia audio wysłuchają także opowieści o mieście, jego historii i bogactwie współczesności.

Ostatnie piętro wystawy to już rozwój urbanistyczny miasta oraz życie codzienne jego mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem górników. Przestrzeń ta – podobnie jak mniejsze pomieszczenia znajdujące się w części administracyjnej budynku – będzie także wykorzystywana na potrzeby organizacji niewielkich eventów, wystaw i warsztatów.

Jastrzębskie Carbonarium wspólnie z postindustrialnym kompleksem huty Dolní Vítkovice jest częścią polsko-czeskiego szlaku węgla i stali. Projekt Industrialne pogranicze jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Kontakt
Towarowa 7, Jastrzębie-Zdrój

tel. 32 725 10 63

poczta@laznia.jastrzebie.pl

Carbonarium w mediach
facebook.com/LazniaMoszczenica
instagram.com/lazniamoszczenica
youtube.com/@laznia.moszczenica

Tekst sponsorowany