Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Parafia w Modzurowie ma nowych księży – chrystusowców. Z czego wynika ta zmiana?  

Kolejne zmiany w Modzurowie (gm. Rudnik), po tym jak z kierowania tamtejszą parafią zrezygnował ks. Franciszek Lehnert.

Parafia w Modzurowie ma nowych księży – chrystusowców. Z czego wynika ta zmiana?  chrystusowcy.pl, mad
Od 24 sierpnia parafią w Modzurowie będzie kierować ks. Marek Nikiel, zaś jego pełnomocnikiem został ks. Dariusz Pazdan

Zmiany wejdą w życie 24 sierpnia

Ks. Lehnert z parafii pw. Trójcy Świętej w Modzurowie, którą kierował od czerwca 2019 roku, odszedł w kwietniu. Żegnał go ks. bp Waldemar Musioł. Podano wówczas, że duchowny odchodzi na swoją prośbę, musząc podreperować swoje zdrowie. Zapewniono jednocześnie, że nie ma to związku z wydarzeniami, które działy się wokół świątyni*. W artykule zamieszczonym na stronie parafialnej podziękowano proboszczowi za jego posługę. - Wielu z nas może podziękować księdzu za otwartość, uśmiech i dobre słowo - napisano tam między innymi.

Po odejściu duchownego administratorem parafii został ks. Bernard Mocia, proboszcz parafii w Ostrożnicy i dziekan dekanatu Łany. Zmiany były czasowe, bo od 24 sierpnia nowym proboszczem będzie ks. Marek Nikiel (dotąd związany z parafią pw. Świętego Jana Chrzciciela w Sarbii) a jego pomocnikiem ks. Dariusz Pazdan (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie). Duchowni są przedstawicielami zgromadzenia zakonnego – Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

22 parafie w Diecezji Opolskiej powierzono opiece kapłanów zakonnych

Ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy opolskiej kurii, mówi Nowinom, że ordynariusz powierza parafie zgromadzeniom zakonnym, bo jest coraz mniej księży. - Biskup Andrzej Czaja w odezwie kierowanej do wiernych z okazji święceń kapłańskich już kilkakrotnie wskazywał na zmniejszającą się liczbę kandydatów do święceń. Konsekwencją tego jest konieczność personalnego łączenia niektórych parafii, ale także powierzanie parafii zgromadzeniom zakonnym - wyjaśnia. I wylicza, że obecnie 22 parafie w tej diecezji powierzone są opiece duszpasterskiej kapłanów zakonnych.

Duchowny przyznaje, że w przypadku Modzurowa nie ma mowy o kolejnej zmianie proboszcza w ciągu kilku miesięcy. Tłumaczy, że po rezygnacji ks. Franciszka Lehnerta z pełnienia tej funkcji pod koniec kwietnia br. biskup wyznaczył tymczasowego administratora tej parafii – dziekana dekanatu Łany, ks. Bernarda Mocię. - Natomiast od 24 sierpnia br., kiedy nastąpią właściwe zmiany personalne w naszej diecezji, proboszczem parafii zostanie ustanowiony ks. Marek Nikiel z Towarzystwa Chrystusowego (Chrystusowcy), któremu została powierzona również Parafia Wniebowzięcia NMP w Polskiej Cerekwi - wyjaśnia rzecznik opolskiej diecezji, do której należy większość kościołów na terenie Raciborszczyzny, oprócz gminy Rudnik, także: Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice i Racibórz bez Brzezia.

Chrystusowcy – co to za zakon?

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej (a krócej chrystusowcy), jest zgromadzeniem zakonnym na prawach papieskich, którego członkami są kapłani i bracia, o ślubach prostych (członkowie składają śluby czasowe, a następnie wieczyste: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa). Dom Główny Zgromadzenia oraz Kuria Generalna znajduje się w Poznaniu. Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego ma swoją siedzibę w Domu Głównym, kształci kleryków z Polski, ale także z krajów, gdzie osiedlają się Polacy (USA, Brazylia, Niemcy, Ukraina, Białoruś).


* Przypomnijmy, poszło o zbiórkę, którą przed laty zorganizowano na rzecz mieszkanki Dolędzina (osada administracyjnie jest częścią sołectwa Modzurów). Dziewczyna ucierpiała podczas wybuchu butli z gazem w swoim domu. Na jej rzecz zebrano pieniądze, a 134 tys. zł, których wcześniej nie wydano, miało do niej trafić w 18. urodziny. Tak się jednak nie stało. Te były w dyspozycji proboszcza. I choć duchowny nawet w oświadczeniu napisał, że środków jej nie da, poddając pod wątpliwość, czy „przeznaczone (zostaną – przyp. red.) na rzeczone operacje”, to opolska kuria stała na stanowisku, że środki 18-latce należy przekazać. Biskup Andrzej Czaja wydał nawet wówczas stosowny dekret. 

Więcej: 

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].