Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Izabela Kloc: stworzyliśmy dobrą przestrzeń do debaty o sprawach Śląska, Polski, Europy i świata

Podczas dziewiątej konferencji Śląski Ład prof. Andrzej Zybertowicz mówił o zagrożeniach, jakie niesie nieokiełznany rozwój technologii cyfrowych. To było jedno z najciekawszych wystąpień w dotychczasowym cyklu konferencji.

Izabela Kloc: stworzyliśmy dobrą przestrzeń do debaty o sprawach Śląska, Polski, Europy i świata

- Każda z konferencji w ramach cyklu Śląski Ład jest o czymś ważnym. Staramy się trzymać rękę na pulsie europejskich i światowych wydarzeń, umieszczając w ich kontekście sprawy polskie i regionalne. Tak było i tym razem. Szanse oraz zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji to pytania o przyszłość cywilizacji - mówi Izabela Kloc, pomysłodawczyni konferencji. 

Swoje przesłanie do uczestników konferencji skierowali: Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz premier Mateusz Morawiecki. 

- Bardzo bym chciał, aby Polska wykorzystała szanse, jakie otwiera przed nami koncepcja Międzymorza i mówiąc językiem Friedmana, stała się nową Japonią czy nowymi Stanami Zjednoczonymi, ale ściągnąwszy nieco wodze fantazji, zadowoliłbym się i tym, aby Polacy w 2049 roku cieszyli się takim poziomem i taką jakością życia, jak obywatele najzamożniejszych państw europejskich - napisał wicepremier Jarosław Kaczyński.

- Nikt nie ma wątpliwości, że efektywna transformacja cyfrowa jest koniecznym warunkiem rozwoju firm i społeczeństwa, a co za tym idzie całej gospodarki zarówno tej narodowej, jak i światowej. Niestety zdobycze technologiczne mogą być narzędziem wykorzystywanym w złych celach, zaś Internet stać się może wizualnym polem wojny hybrydowej i przestrzenią dla cyberataków, co obecnie możemy obserwować dosyć często. Dlatego rozwój cyberbezpieczeństwa i pogłębianie zaufania obywateli do świata cyfrowego jest i pozostanie w kolejnych latach jedną z najistotniejszych w polityce wewnętrznej oraz międzynarodowej spraw - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Ogromne emocje wzbudziło wystąpienie prof. Andrzeja Zybertowicza, doradcy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, znanego socjologa i publicysty.

- Powstrzymywanie nieokiełznanego rozwoju technologii cyfrowej jest w naszym wspólnym interesie, w interesie wszystkich Europejczyków - przekonywał prof. Andrzej Zybertowicz.

Prezydencki doradca tłumaczył, że nie jest wrogiem technologii, ale obawia się bezkrytycznego entuzjazmu. Ocenił, iż rozwój sztucznej inteligencji powinien spowolnić, by dać czas na refleksję i zbudowanie mechanizmów zabezpieczających przed negatywnym skutkami technologii. To jednak nie będzie łatwe, bo wielkie korporacje nie zgodzą się na rozwiązania, które ograniczą ich zysk.

W konferencji wzięli również udział przedstawiciele rządu: Paweł Jabłoński - wiceminister Spraw Zagranicznych, Paweł Lewandowski - wiceminister Cyfryzacji i Piotr Pyzik - wiceminister Aktywów Państwowych. 

- Siła nie tylko ekonomiczna, ale także siła polityczna wielkich korporacji jest dzisiaj tak duża, że jeśli jakiekolwiek państwo czy organizacja, jak Unia Europejska, podejmie próbę walki z nimi poprzez wprowadzenie ograniczeń, kontroli, systemów nadzoru albo wręcz spowolnienia, to przecież oni będą się bronić - zauważył Paweł Jabłoński.

- Niektórzy chcieliby używać tej technologii do sprawdzenia, czy człowiek może dostać kredyt, czy mógłby być zatrudniony, czy on odpowiada - według algorytmów sztucznej inteligencji - obrazowi pracownika, którego szukamy - dodał wiceminister Paweł Lewandowski.

- My nie odchodzimy od naszych założeń i realizujemy zrównoważone prowadzenie przemysłu. Energetyka musi być polska, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Przyszłość polskiego przemysłu to rozwój metalurgii, chemii, sektora IT. Mix energetyczny bez węgla w ciągu 25 lat jest niemożliwy. Za krótko by z tego wyjść. OZE i atom to jest przyszłość, ale żeby w kontakcie nie zabrakło prądu do naładowania smartfonu, to musi być nasz prąd, z naszych surowców produkowanych w naszym kraju - podsumował wiceminister Piotr Pyzik

W konferencji wziął udział również Mariusz Wielkopolan, prezes JSW Nowe Projekty.

- Dyskutując o przyszłości Europy nie zapominajmy, że unijna polityka klimatyczna zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią, w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Bez tego surowca i jego pochodnych trudno sobie wyobrazić rozwój energetyki odnawialnej, z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi. Śląsk jest kluczowym regionem dla powodzenia europejskiej transformacji energetyczno-gospodarczej - powiedział prezes Mariusz Wielkopolan.

We wrześniu odbędzie się X, jubileuszowa edycja konferencji Śląski Ład.

Tekst sponsorowany

Ludzie

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.