Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dyrektor Kunicki z ZSOMS w Raciborzu: klasy mundurowe to nasza duma

Na szkolnym dziedzińcu szkoły sportowej odbyło się pasowanie uczniów klas ogólnych o profilu straży granicznej. - To przeogromne święto - podkreślał szef placówki w obecności rodziców uczniów. - Podejmujecie zobowiązanie wobec Ojczyzny, szkoły i swego środowiska - podkreślił generał SG Adam Jopek.

Dyrektor Kunicki z ZSOMS w Raciborzu: klasy mundurowe to nasza duma
Ślubowanie złożyło 50 uczniów z dwóch klas

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego oraz Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Zebrani na dziedzińcu odśpiewali wspólnie Hymn państwowy.

Dyrektor ZSOMS dr Marcin Kunicki mówił, że pasowanie uczniów klas ogólnych o profilu straży granicznej to przeogromne święto dla młodzieży i ich rodziców. Słuchała tego reprezentująca urząd marszałkowski dyrektor departamentu oświaty Danuta Maćkowska, funkcjonariusze - Straży Granicznej - Adam Jopek i Zakładu Karnego - Krzysztof Tym oraz

Agata Tańska - z Ośrodka dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Raciborzu (podobnie jak ZSOMS placówka podległa marszałkowi).

WIDEO: TRANSMISJA LIVE Z UROCZYSTOŚCI W ZSOMS

Dyrektor Kunicki mówił, że klasy mundurowe straży granicznej to duma dla szkoły. - Dziś mundur pogranicznika waży więcej niż w czasach pokoju. Straż broni granic RP i UE. Cieszę się, że mamy takich uczniów, a państwu gratuluję takich wspaniałych dzieci - podkreślił pod adresem zgromadzonych rodziców Marcin Kunicki.

Dyrektor Danuta Maćkowska zaznaczyła, że ślubowanie odpowiada randze procesu krzewienia patriotyzmu, wysokiej jakości kształcenia i zapewnienia bezpieczeństwa krajowi. - Trwa wojna w Ukrainie, obserwujemy działania destabilizujące na granicy Polski z Białorusią oraz ruchy migracyjne. Tym zajmuje się dziś straż graniczna, a to tylko niektóre z jej zadań - powiedziała w Raciborza.

Młodzieży dziękowała za dokonany przez nią wybór ścieżki kształcenia. O ZSOMS powiedziała, że to dobra, sportowa szkoła.

WIDEO: MUNDUROWA RODZINA POZNAKOWSKICH

- To jest wasze święto. Zdobywajcie wiedzę nie tylko podręcznikową, ale i tą z terenu, praktyczną. Te możliwości dają wam zajęcia z funkcjonariuszami.

Pamiętajcie, że nosicie mundur, a on zobowiązuje do zachowania honorowego. Noście go z godnością - zaapelowała do uczniów.

Maćkowska podziękowała przedstawicielom straży za współpracę, za to, że wybrali partnerstwo z ZSOMS. - Dzięki temu młodzi ludzie kształtują swoje pasje i odnajdują miejsce we współczesnym świecie - stwierdziła pani dyrektor.

- Życzę zdobycia wymarzonego zawodu, a funkcja pogranicznika idzie w parze z uprawianiem sportu. Gratuluję panu generałowi za ten program autorski, bo dzięki niemu nabór w szkole rośnie - powiedziała jeszcze przedstawicielka marszałka.

Maćkowska wyróżniła opiekunów klas mundurowych „za kształtowanie młodych charakterów“.

Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, w którym zobowiązali się kochać Ojczyznę, przyczyniać się do jej rozwoju i rozsławiać dobre imię szkoły, a także być uczciwym i odpowiedzialnym, dbać o swoje zdrowie i rozwój. Deklarowali ponadto być przykładem sumienności i wytrwałości w dążeniu do celu, a ponadto z godnością i szacunkiem nosić mundur.

WIDEO: DZIEWCZĘTA Z PIERWSZEJ KLASY SĄ ZADOWOLONE Z NAUKI W ZSOMS

Komendant ŚOSG gen. Adam Jopek nazwał uczniów „ósemki” bohaterami dnia. - Ten projekt zapoczątkowany został prawie 4 lata temu i najstarsza z klas w nowym roku szkolnym będzie maturalną. My nie gwarantujemy zatrudnienia w straży, ale wyposażamy młodzież we wszystkie elementy potrzebne do wstąpienia do naszej formacji. Dlatego czynni funkcjonariusze są opiekunami, przekazują aktualną wiedzę. Kładziemy nacisk np. na sprawność fizyczną, na zdolność rozwiązywania testów psychologicznych. Złożona dziś rota jest zobowiązaniem wobec Ojczyzny, środowiska, szkoły i kolegów - przemawiał szef straży granicznej w Raciborzu.

Podkreślił niedawny jubileusz formacji - 32. rocznicę jej powołania. - Działamy nie tylko na granicy, ale w całym kraju. Siłą naszą jest rozwój - wkrótce powstanie nowa jednostka na Śląsku. Deficyt tworzy elitarność, dlatego tylko dwie szkoły działają z naszym porozumieniem i pod nadzorem w kształceniu na profilu - usłyszeli uczniowie.

WIDEO: WIKTORIA ZŁOŻYŁA ŚLUBOWANIE W KLASIE MUNDUROWEJ

Gen. Adam Jopek zaznaczył, że rekrutacja do straży jest wymagająca, ale skuteczna. Na 7. kandydatów 6. odpada, a zostaje najlepszy. - Słuchajcie przełożonych, instruktorów. U nas nabór jest ciągły, a komu się nie powiedzie, może próbować dalej. Jesienią otwieramy placówkę w Częstochowie. W przyszłych latach zapraszam do naszych punktów rekrutacyjnych. Musicie dbać o swoją kartę karną - przestrzeganie praw i obowiązków oraz stan psychofizyczny - podsumował pogranicznik.

Na koniec życzył młodzieży bezpiecznych i zdrowych wakacji.

W roli spikerki uroczystości wystąpiła Magdalena Kulok (z d. Sołtys) w przeszłości związana z Wydawnictwem Nowiny i Nowinami Wodzisławskimi. Aktualnie pracuje w służbie cywilnej ŚOSG w Raciborzu.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .105) 13.06.2023 06:14

dziewczyny fajne to może z tego duma