Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Starosta pyta radnego: czy ma pan stracha przed wójtem?

Chodzi o rozmowę włodarza Powiatu Raciborskiego z opozycyjnym rajcą PiS na ostatniej sesji w starostwie. Grzegorz Swoboda zadał to pytanie Łukaszowi Murze, bo ten dopingował starostę, by naciskał wójta Gminy Krzyżanowice na budowę kanalizacji.

Starosta pyta radnego: czy ma pan stracha przed wójtem?
Radny Łukasz Mura (w środku) na sesji powiatowej w starostwie

Zanim Swoboda objął urząd w powiecie, był zastępcą Utrackiego w Krzyżanowicach. Z kolei Mura należy do grona krytyków obecnego włodarza gminy. Na majowej sesji radny wyraził troskę o losy krzyżanowickiego samorządu, bo obawia się kar dla gminy za niedopełnienie wymogów Unii Europejskiej. Stwierdził, że Bruksela będzie egzekwować należności za brak skanalizowania sołectw „pierwszej gminy w Polsce”, jak reklamuje Krzyżanowice Grzegorz Utracki (z racji jej przygranicznego położenia).

- Powinniśmy patrzeć na sprawy nie kadencyjnie, czy w kontekście kampanii wyborczych, ale przyszłościowo, w perspektywie pokoleń - tłumaczył radny powiatowy z ziemi krzyżanowickiej. Zaapelował do starosty Swobody o wysłanie wyraźnego sygnału wójtowi Utrackiemu, że czas zacząć budować kanalizację w gminie. - Wójt jest z tego samego ugrupowania co pan starosta, z Razem dla Ziemi Raciborskiej - argumentował Łukasz Mura.

Włodarz Powiatu Raciborskiego wyjaśnił, że nie jest kompetencją samorządu powiatowego zajmowanie się zakresem zadań gminnych. Polecił Murze udać się na sesję rady Krzyżanowic i tam przekazać swoje uwagi wójtowi. - Tak jak do nas przychodzą na sesje ministrowie, posłowie, tak proszę wystąpić na sesji gminnej i nie robić sobie kampanii wyborczej na sesji rady powiatu - skarcił rajcę Grzegorz Swoboda. Dodał, że radny miesza kompetencje samorządów, a budowa kanalizacji nie jest w gestii Powiatu.

- Ma pan stracha przed wójtem? - spytał Swoboda radnego Murę.

Radny tłumaczył, że chętnie wystąpiłby na sesji w Krzyżanowicach, ale terminy posiedzeń tego gremium nakładają się z sesji powiatowymi. Przypomniał, że ostatnio prosił szefa rady powiatu o rozmowę z przewodniczącym rady w Krzyżanowicach, by ten wybrał inną datę, bo Mura chce wziąć udział w obu obradach. Adam Wajda zaznaczył, że Powiat nie ma kompetencji do rozliczania gmin i poradził rajcy z klubu PiS skierowanie do wójta korespondencji w sprawie budowy kanalizacji.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~JasnoBezŚciemy (146.70. * .236) 07.06.2023 23:59

Straosta Swoboda mieszka w gminie Krzyżanowice i jak widać nie ma z tym problemu że nie mają kanalizacji.

~Zawstydzony (37.225. * .160) 07.06.2023 23:57

To wstyd że Krzyżanowice nie mają kanalizacji. Wynika z tego że ścieki trafiają do rowów i potoków i rzek, a potem do Odry.