Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Książenice mają już 800 lat. Świętowanie rozpoczęto spotkaniem z historią w tle [ZDJĘCIA]

Spotkaniem „Historia lokalna w globalnej sieci”, które odbyło się 25 maja w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Książenicach (gm. Czerwionka-Leszczyny), rozpoczęły się obchody 800-lecia miejscowości.

Książenice mają już 800 lat. Świętowanie rozpoczęto spotkaniem z historią w tle [ZDJĘCIA]
Z dużego zainteresowania spotkaniem cieszył się Sołtys Sołectwa Książenice Marek Szczech (fot. Katarzyna Mazur)

- Cieszę się, że dziś tak licznie gromadzimy się na spotkaniu rozpoczynającym wyjątkowy jubileusz naszej miejscowości - mówił Sołtys Sołectwa Książenice Marek Szczech, witając wszystkich zgromadzonych. - Dzisiejsze wydarzenie to nie tylko premierowy pokaz filmu „Każda historia jest wielka”, ale i możliwość zapoznania się z wieloma, niepublikowanymi do tej pory ciekawostkami dotyczącymi sołectwa. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń związanych z tegorocznym jubileuszem, już teraz zachęcam do wspólnego świętowania” - dodał M. Szczech.

Ubiegłotygodniowe spotkanie odbyło się w ramach współpracy sołectwa Książenice, Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej oraz Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali prelekcji wygłoszonych przez pracowników Biblioteki Śląskiej. Anna Kubica mówiła o tym jak szukać i gdzie znaleźć informacje o lokalnej historii. Michał Garbacz o Książenicach na starych mapach, a Janusz Mokrosz wygłosił referat pt. Górny Śląsk na zakręcie historii. Powstania, plebiscyt i podział.

W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Tokarz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, Radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska, mieszkańcy Książenic oraz zaproszeni goście.

źródło: GiM Czerwionka-Leszczyny, oprac. (d)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].