Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Wiosna trwa już w najlepsze, ale nie wszyscy rozpoczęli jeszcze sezon rowerowy. Przed wyruszeniem na pierwszą, nawet najkrótszą przejażdżkę należy się odpowiednio wyposażyć. Tylko jak to zrobić? Wyjaśniamy, jak przygotować się na początek sezonu rowerowego.

Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Przegląd roweru przed sezonem rowerowym – co warto wiedzieć?

Zima to martwy sezon w branży rowerowej. Większość rowerów stoi wówczas w piwnicy i zbiera kurz. Pierwszym krokiem w ramach przygotowań do sezonu powinien być kompleksowy przegląd roweru. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Czyszczenie

Przegląd roweru trzeba rozpocząć od czyszczenia wszystkich zabrudzonych elementów. Szczególnie dotyczy to najważniejszych części, takich jak przerzutki, łańcuch czy pozostałe elementy napędu. Należy je dokładnie przemyć i przetrzeć – możesz to zrobić za pomocą zwykłej wody i szczotki, albo zainwestować w płyn do mycia rowerów.

Smarowanie

Zanim zabierzesz się za smarowanie, upewnij się, że wszystkie elementy roweru zdążyły wyschnąć po myciu. Przygotuj smar do rowerów i zacznij od linek do przerzutek. To najważniejszy i najdelikatniejszy element – zachowaj ostrożność, bo możesz go łatwo uszkodzić. Następnie dokładnie wysmaruj ster, hamulce, piasty, amortyzator oraz wszystkie ogniwa łańcucha. Nie przesadzaj z ilością smaru, choć lepiej jest dać go za dużo, niż za mało!

Regulacja

Po smarowaniu zabierz się za hamulce i przerzutki. Upewnij się, że oba elementy pracują poprawnie – jeśli tak nie jest, to postaraj się je samodzielnie wyregulować. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne, a w razie problemów zawsze możesz odwiedzić serwis rowerowy. Bardzo ważne są też opony. Sprawdź, czy w ich wnętrzu jest prawidłowe ciśnienie. Jeśli jest ono za małe, to użyj pompki i dodaj powietrza.

Wizyta w serwisie

Nie każdy ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, które pozwalają na profesjonalny przegląd roweru przed sezonem rowerowym. Często problemem jest czas, bo opisane powyżej czynności rzeczywiście są dość czasochłonne. Nie bój się skorzystać z usług serwisu rowerowego – to skuteczne rozwiązanie, które wcale nie musi być bardzo drogie!

Akcesoria na sezon rowerowy

Początek sezonu rowerowego to doskonała okazja do zakupu akcesoriów. Nie wszystkie są niezbędne, ale większość z nich rzeczywiście przydaje się podczas przejażdżek. W jakie akcesoria warto się wyposażyć na starcie sezonu rowerowego?

Buty rowerowe

Do jazdy na rowerze wystarczą zwykłe buty sportowe, ale mimo to opłaca się kupić specjalne buty rowerowe. Poszczególne modele różnią się wyglądem oraz konstrukcją, ale zasadniczo są one dużo sztywniejsze, od tradycyjnych sneakersów, co ułatwia jazdę. Mogą przydać Ci się buty MTB ze sklepu Sportano, jeśli planujesz wymagające wycieczki rowerem górskim lub trekkingowym. Buty MTB zostały zaprojektowane z myślą o górach, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na trudnym terenie, zapewniając bezpieczeństwo oraz wygodę podczas jazdy.

Odzież rowerowa

Przed wyruszeniem na wycieczkę rowerową trzeba się odpowiednio ubrać. Dotyczy to szczególnie dalszych wycieczek, gdzie właściwe spodnie i koszulka mają kluczowe znaczenie w ograniczeniu pocenia się. W sprzedaży znajdziesz specjalną odzież rowerową, która została zaprojektowana z myślą o długotrwałym wysiłku i jeździe przy dużych prędkościach. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią wysoki komfort, choć jeśli zależy Ci na niskiej cenie, to możesz też postawić na zwykłą odzież sportową taką jak koszulki męskie od Pumy: https://sportano.pl/koszulki-puma/koszulki-puma-meskie

Uchwyt na telefon

Choć może Ci się wydawać, że uchwyt na telefon jest zwykłym, zbędnym gadżetem, to w praktyce warto go zainstalować na każdym rowerze. To najwygodniejsza i najbezpieczniejsza metoda przewożenia smartfona – znacznie lepsza, niż trzymanie go w plecaku lub kieszeni. Ponadto nigdy nie wiadomo, kiedy urządzenie może się przydać. Komórka obsługuje nawigację satelitarną, a do tego w trakcie jazdy możesz za jej pomocą rozmawiać, o ile korzystasz ze słuchawek bezprzewodowych. Zainwestuj w uchwyt na telefon – na pewno nie pożałujesz!

Przygotowania do sezonu rowerowego: podsumowanie

Najważniejszym krokiem w ramach przygotowań do sezonu rowerowego powinien być dokładny przegląd roweru, włącznie z czyszczeniem, smarowaniem i regulacją najważniejszych części. Ponadto warto zadbać o zakup akcesoriów, które ułatwią codzienną jazdę.

Tekst sponsorowany