Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Starostwo o "medialnych insynuacjach TVP 3 i Salon24". Członkowie komisji rewizyjnej jednogłośnie: Karczewski gościł na Zamku bezpłatnie

Urzędników i radnych powiatowych rażą "jednoznaczne tezy materiału" o goszczeniu znanego polityka PiS i rzekomym kazaniu mu opłacenia pobytu na Zamku, podczas gdy płacić nie mieli członkowie PO. Kontrola komisji rewizyjnej wykazała, że opłaty nie było. - Nie ukazało się słowo: przepraszam - pisze w imieniu zarządu wicestarosta Marek Kurpis.

Starostwo o "medialnych insynuacjach TVP 3 i Salon24". Członkowie komisji rewizyjnej jednogłośnie: Karczewski gościł na Zamku bezpłatnie
Marek Kurpis wicestarosta raciborski podpisał oświadczenie zarządu powiatu rozesłane lokalnym mediom, a dotyczące publikacji w TVP 3 i portalu Salon24

Sylwia Sitarz szefowa Biura Obsługi Starosty (BOS) skierowała do lokalnych mediów z terenu powiatu raciborskiego stanowisko samorządu na temat publikacji medialnych o wizytach polityków ruchu Szymona Hołowni, Platformy Obywatelskiej i marszałka Stanisława Karczewskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Artykuł w portalu internetowym Salon24 i materiały telewizyjne w TVP3 wskazywały, że rzekomo w raciborskim starostwie nierówno traktuje się partie polityczne, faworyzując te zbliżone do obecnej większości w radzie powiatu tj. PO i Razem dla Ziemi Raciborskiej.

Szef klubu PiS w radzie i przewodniczący komisji rewizyjnej Tomasz Kusy informował we wspomnianych mediach, że z Zamku Piastowskiego za darmo korzystali politycy PO i Szymona Hołowni, a płacić musiał S. Karczewski z PiS.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda od razu zaprzeczał, jakoby od Karczewskiego pobierano opłatę. Sprawę szeroko omówiono na sesji rady powiatu. Przy swoim zdaniu obstawał T. Kusy, twierdził, że posiada na dowód stosowne dokumenty, ale podczas obrad ich nie ujawniono. Rada powiatu zdecydowała się zlecić kontrolę zagadnienia przez komisję rewizyjną.

18 kwietnia starostwo zajęło stanowisko w sprawie ustaleń komisji i trzy dni później rozesłało lokalnym mediom ten dokument podpisany przez wicestarostę Marka Kurpisa.

- W wyniku kontroli członkowie Komisji Rewizyjnej, której funkcję przewodniczącego pełni pan Tomasz Kusy jednogłośnie stwierdzili, że salę konferencyjną na Zamku Piastowskim w Raciborzu na spotkanie mieszkańców z marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim udostępniono bezpłatnie - zawarto w piśmie ze starostwa.

Zarząd powiatu zastanawia się, dlaczego po wyjaśnieniu sprawy przez komisję rewizyjną i omówieniu kontroli podczas sesji rady z 28 marca 2023 roku nie ukazało się żadne sprostowanie medialne czy też użycie słowa "przepraszam"*

W stanowisku zarządu podkreślono również, że:

Jasno należy uznać, że wyemitowane materiały są szczególnie krzywdzące, gdyż godzą w autorytet i wiarygodność zarówno starosty jak i całego zarządu powiatu w oczach nie tylko mieszkańców powiatu, ale również całego województwa śląskiego.

*Poprosiliśmy Sylwię Sitarz z BOS o informację na temat dyskusji o wynikach kontroli komisji rewizyjnej na sesji z 28 marca 2023 roku, bo takiego punktu nie ma w jej porządku obrad. Czekamy na odpowiedź.


Pełna treść oświadczenia zarządu:

Lokalne media z terenu Powiatu Raciborskiego

W związku z publikacją informacji dot. opublikowanych przez redakcję TVP3 oraz SALON24 materiałów prasowych informujemy, iż przedstawione materiały uchybiają zasadom prawa prasowego, bowiem zostały sporządzone z naruszeniem staranności i rzetelności dziennikarskiej – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez wicestarostę Marka Kurpisa, przesłanym do mediów.

Zgodnie z art.6 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 pkt 1) Prawa prasowego, prasa jest zobowiązana do prawdziwego przedstawienia omawianych zjawisk, natomiast dziennikarz jest obowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło.

Nawiązując do treści wyżej wymienionych publikacji, pragniemy podkreślić, że Zamek Piastowski w Raciborzu jest wspólnym dobrem mieszkańców powiatu raciborskiego, a spotkania z parlamentarzystami umożliwiają im realizację podstawowego prawa, gwarantowanego konstytucyjnie -korzystania z czynnego prawa wyborczego.

Zgodnie z art. 62 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej obywatel polski ma prawo wybierania posłów, senatorów. Spotkania z przedstawicielami narodu są prawem obywateli. Art. 11 ust. 1 Konstytucji stanowi: "Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych. Partie polityczne zrzeszają na zasadach dobrowolności i równości obywateli polskich w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa".

Przypominamy, że dnia 16 stycznia 2023 r. Zarząd Powiatu w tej sprawie wydał stosowne oświadczenie dostępnie także na stronie internetowej powiatu. W wyniku przedstawionych przez media insynuacji Rada Powiatu Raciborskiego zleciła Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie kontroli sprawdzającej bezpłatne lub płatne wynajęcie sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu na spotkanie mieszkańców powiatu z marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim".

W wyniku tej kontroli członkowie Komisji Rewizyjnej, której funkcję przewodniczącego pełni Pan Tomasz Kusy jednogłośnie stwierdzili, że salę konferencyjną na Zamku Piastowskim w Raciborzu na spotkanie mieszkańców powiatu z marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim udostępniono bezpłatnie. W świetle tych okoliczności zastanawiające jest, dlaczego materiał prasowy o znaczącym skądinąd tytułach: "Eventy polityczne polski 2050 i PO na koszt powiatu, którym rządzi Koalicja Obywatelska" oraz "Polityczne wiece "za darmo". Powiat sfinansował wydarzenia polityczne Polski 2050 i PO" - zostały wyemitowane. Materiały źródłowe dotyczące wynajmu Zamku Piastowskiego są dostępne, choćby w ramach informacji publicznej.

W tej sprawie właśnie najbardziej razi jednoznaczna teza materiału i łatwość jej potwierdzenia lub zaprzeczenia. Zastanawia również, że po wyjaśnieniu sprawy przez Komisję Rewizyjną i omówienie wyników kontroli podczas sesji Rady Powiatu Raciborskiego w dniu 28 marca 2023 r. nie ukazało się żadne sprostowanie medialne czy też użycie słowa: PRZEPRASZAM.

W związku z powyższym jasno należy uznać, iż wyemitowane materiały są szczególnie krzywdzące, gdyż godzą w autorytet i wiarygodność zarówno Starosty jak i całego Zarządu Powiatu Raciborskiego w oczach nie tylko mieszkańców powiatu, ale również całego województwa śląskiego.

W związku z przeprowadzona kontrolą prosimy o sprostowanie i zamieszczenie powyższej informacji.

W imieniu Zarządu Powiatu Raciborskiego w zastępstwie starosty - Marek Kurpis wicestarosta raciborski

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Adalbert 21.04.2023 16:57

Rada dla wuefisty, wykładowcy akademickiego, pełniącego obowiązki wicestarosty - mowa jest srebrem a milczenie złotem.

~c1d5 (178.219. * .154) 21.04.2023 14:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Rada dla pana Kusego - mowa jest srebrem a milczenie złotem.