Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W byłej dyskotece zaczną padać strzały. Cieszy się LOK, radują bracia kurkowi

Symulacja ataku na konwój będzie możliwa pod dachem. Paskudny budynek przestanie straszyć. Racibórz będzie miał najnowocześniejszą strzelnicę w regionie. Wszystko to dzięki pracującym więźniom, którzy oddają część swych zarobków na specjalny fundusz inwestycyjny. Na strzelnicę potrzeba od 5 do 8 mln zł.

W byłej dyskotece zaczną padać strzały. Cieszy się LOK, radują bracia kurkowi
5 stanowisk, oś 25 metrów i najnowocześniejszy obiekt w regionie - taka ma być strzelnicy przy zakładzie karnym w Raciborzu

Budowa strzelnicy ma potrwać około dwóch lat. Wcześniej w tym miejscu, w parku przywięziennym, od strony ulicy Waryńskiego, mieściła się kantyna oficerska i dyskoteka Doro. W ostatnich latach miejscowa sala służyła mażoretkom Aldony Krupy-Gawron z SKZR Źródło.

"Napadną" na konwój

Funkcjonariusze służby więziennej przechodzą przeszkolenie strzeleckie. Po ostatnich zmianach nie oddają tylko 5 strzałów rocznie jak w 2015 roku, tylko sto razy więcej - 500 w ciągu roku, 125 w kwartale.

Jak zapowiedział wiceminister Michał Woś, w poniedziałek 17 kwietnia podczas konferencji prasowej pod dawną Doro, w okolicy jeszcze nie ma tak nowoczesnej strzelnicy, jaka powstanie w Raciborzu. Do jej środka będzie mógł wjechać samochód, żeby możliwa była symulacja ataku na konwój.

- To będzie obiekt otwarty dla społeczności lokalnej, dla środowisk strzeleckich - zapewnił polityk prawicy.

Obwieszczenie budowy nowej strzelnicy kojarzy się z niedawnym zablokowaniem rozbudowy takiego obiektu, ale na Łąkowej przy Rafako. Chciał tego prezydent Dariusz Polowy, jednak sprzeciwili się radni. Woś zaznaczył, że inwestycja w zakładzie karnym nie ma nic wspólnego z tymi napięciami w samorządzie, bo decyzję dotyczącą więzienia w Raciborzu podjęto wiele miesięcy wcześniej.

Więźniowie sponsorami strzelnicy

Miliony na więzienną strzelnicę pochodzić będą z funduszu, na który pracują osadzeni. To elementy programu "Praca dla więźniów". Do funduszu aktywizacji zawodowej trafiają składki z wypłat więźniów. Dzięki temu służba więzienna ma pieniądze na inwestycje.

Powstanie strzelnica z osią 25 metrów, gdzie będzie 5 stanowisk strzeleckich i możliwość strzelania na 180 stopni.

Na dniach ma ruszyć przetarg na zaprojektowanie i budowę obiektu. Strzelnica znajdzie się na parterze budynku, a na piętrze - sala konferencyjna, centrum dla organizacji pozarządowych, a także harcówka, bo interesują się tym miejscowi harcerze.

- Ten paskudny budynek w tej ładnej przestrzeni miasta przestanie w końcu straszyć. Szacowany koszt wyniesie od 5 do 8 mln zł, te środki są zabezpieczone - zapewnił wiceminister.

Realizacji tej inwestycji nie powinna trwać dłużej niż 2 lata, a może już za 1,5 roku padną w dawnej dyskotece pierwsze strzały.

Jak poinformowała później rzeczniczka prasowa zakładu karnego w Raciborzu - Justyna Poznakowska, strzelnica pozwoli na strzelanie bardzo szeroką gamą amunicji od 22 Long Rifle przez 5,56x45 aż po 7,62x51. Oznacza to, że strzelać będzie można zarówno z karabinów i pistoletów sportowych, karabinków i karabinów maszynowych oraz strzelb gładkolufowych.

Miłośnicy strzelnicy mają zyskać

Grzegorz Lichtarowicz podkreślił, jak istotne jest, że rozmowy o strzelnicy toczą się przed rozpoczęciem tej inwestycji. - LOK będzie wspierać to swoją kadrą. Ja bardzo mocno kibicuję temu projektowi, bo jak powstanie profesjonalna strzelnica dla służb, to na strzelnicy na Łąkowej zrobi się więcej miejsca. Do tego będzie można korzystać z tej strzelnicy przy więzieniu, a to jeszcze lepiej - zaznaczył szef raciborskiego klubu LOK.

Dodał, że forsowana przez prezydenta Polowego koncepcja tylko ograniczała możliwości stowarzyszeń strzeleckich, dając przywileje WOT. - Pytanie co ważniejsze, czy gest Miasta dla tych struktur, czy ważniejsze powinno być dobro ogółu miejscowego społeczeństwa? - podsumował Lichtarowicz.

W konferencji wzięli udział: Wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski Michał Woś, funkcjonariusze służby więziennej - Maciej Konior dyrektor okręgowy i Grzegorz Skowronek dyrektor raciborskiego zakładu karnego, Bartosz Lichtarowicz lider klubu strzeleckiego LOK w Raciborzu, Eugeniusz Kosel szef Regionu IPA z Raciborza i Józef Pluta z Raciborskiego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego.

Ludzie

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Funkcjo78 (194.233. * .79) 19.04.2023 12:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Strzelec (94.254. * .122) - będzie wentylacja wewnętrzna. Tam powstaje naprawdę nowoczesna strzelnica, żadnych szumów ani wystrzałów nie będzie słychać. Okolica tylko na tym zyska, bo budynek starego Doro przestanie straszyć, a wpuszczenie na piętro organizacji pozarządowych m.in harcerzy tylko ożywi teren wokół pomnika, który już i tak otworzył się na ludzi.

~Strzelec (94.254. * .122) 19.04.2023 09:50
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Dla mieszkańców jedyną zmianą będzie słyszalny szum wentylatorów wywiewnych jeżeli będą zainstalowane na zewnątrz obiektu. Jeśli system wentylacyjny będzie miał wentylatory wewnątrz budynku to nic się nie zmieni, będzie jak dziś.

~RomekW (88.156. * .42) 19.04.2023 09:10
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ludzie, strzelnica będzie zamknięta. Przy rafako jest otwarta wiec strzały słychać. W budynkach są strzelnice - maksymalnie wyciszone. Na zewnątrz nic nie słychać.

~NieWierzamCoWidzam (46.134. * .0) 18.04.2023 23:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ci strzelcy to chyba jacyś frajerzy robiący za paprotki MW. Brat Lenartowicz z PO pozuje z SolPolem, a Lichtarowicz z czarnoprochowcami są na tyle nieogarnięci, że wierzą w to, że ktoś wpuści LOK czy braci do strzelnicy służb. Synki… daliście się wyfrajerzyć aż miło patrzeć. Jeszcze 2 fotki i możecie wracać do piaskownicy

~MD (78.31. * .174) 18.04.2023 22:29
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No to więzienie też lepiej tam zlikwidować, bo tylu przestępców tak blisko mieszkań, placu zabaw, trawnika dla piesków itd. Ale hałas będzie. Przy Rafako huk ze strzelnicy w świątek piątek czy niedziela

~przestraszonaMama (31.171. * .220) 18.04.2023 22:24
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Na ul. Waryńskiego ludzie już zbierają podpisy aby zablokować budowę strzelnicy przy placu zabaw.

~Wesolo11 (37.28. * .190) 18.04.2023 22:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Mieszkańcy Łąkowej będą przeszczęśliwi gdy pod oknami będą mieli odgłosy jak na Ukraińskim froncie.