Przebieg linii CPK oraz dziki głównymi tematami na spotkaniu mieszkańców Wilchw z prezydentem Kiecą [ZDJĘCIA]

Przedostatnie spotkanie prezydenta Mieczysława Kiecy z mieszkańcami, tym razem z dzielnicy Wilchwy, niefortunnie zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przebiegu linii CPK. Mieszkańcy poruszyli też drugą, niezwykle uciążliwą dla nich kwestię - dzików. 

Przebieg linii CPK oraz dziki głównymi tematami na spotkaniu mieszkańców Wilchw z prezydentem Kiecą [ZDJĘCIA]
Nie da się ukryć, że głównym tematem na spotkaniu mieszkańców Wilchw z prezydentem Kiecą było poranne ogłoszenie przebiegu linii CPK i utworzenie portu przeładunkowego.

Spotkanie z mieszkańcami rozpoczęło się od podsumowania ubiegłego roku, między innymi ukończonego remontu Pałacu Dietrichsteinów, rozpoczętej rewitalizacji Balatonu oraz podziękowań za pomoc potrzebującym po wybuchu wojny w Ukrainie. Nie zabrakło też kilku słów o aktualnym stanie miejskiej kasy, o sytuacji z komunikacją miejską oraz aktualnej sytuacji z wodzisławskimi szkołami.

Na spotkaniu w SP nr 8 pojawiło się ok. 30 osób.

W środę rano, 22 marca w Katowicach przedstawiono ostateczną wersję przebiegu linii CPK.

Kulisy konferencji ministra Horały

- Są osoby z naszego regionu: parlamentarzyści lub radni sejmiku województwa, którzy rano próbowali wejść do budynku na prezentację linii CKP, ale nie zostali wpuszczeni i to do budynku, który jest ich własną siedzibą. Ochrona wojewody zagrodziła wstęp na prezentację ministra Horały. Awantura trwała bardzo długo, po czym zaczęto wpuszczać ludzi do środka - powiedział prezydent Kieca o kulisach porannej konferencji prasowej w Katowicach.

Hub transportowy i linia CPK

Jak sytuacja rysuje się dla Wodzisławia Śląskiego? Cóż, najgorzej wypada w dzielnicy Wilchwy, które poza linią kolejową mają drugi problem.

- Nie ma już tego wielkiego rozjazdu, który miał zlikwidować kościół św. Wawrzyńca, bo to było w jednej z wersji, ale mamy sytuację, że ma powstać tor komunikacyjny między Jastrzębiem a Wodzisławiem, wejść do centrum i na Wilchwach ma zostać wybudowany tzw. hub transportowy. Między Skrzyszowską a Piaskową ma powstać terminal, do którego mają zjeżdżać tiry, na których mają mieć spoczynek i oczekiwać na przeładunek. Od Piaskowej budują się nowe domy, ale nikogo to nie interesuje - powiedział prezydent Kieca. - Już widzę te samochody które będą jeździły Skrzyszowską, Czarnieckiego, Piaskową, Teligi i może jeszcze Mszańską. To wszystko, w założeniu projektantów ma zjechać z autostrady, wjechać w środek Wilchw, żeby oczekiwać na przeładunek. Kuriozum - dodał.

Podczas spotkania pojawiła się propozycja, by budowę nieszczęsnego terminala dla tirów spróbować przenieść na tereny pokopalniane na 1 Maja (o ile jego budowa będzie konieczna).

Hub ma powstać między Skrzyszowską a Piaskową, na terenach, gdzie... już stoją domy, są też rozpoczęte budowy.

Czarne chmury zbierają się nad niektórymi firmami, które działają na Wilchwach. - Węzeł kolejowy ma wejść "od doł", w rejonie firm, między innymi Azis. Teoretycznie tor ma iść za znajdującymi się w tym obszarze firmami, ale to teoria. Gdy buduje się tor kolejowy to w obrębie 5m nie ma nic, w związku z powyższym musi być strefa buforowa, co oznacza, że część tych firm, które zainwestowały na Maju, które się niedawno wybudowały, będzie musiała zostać zburzona - dodaje prezydent.

- O tym, że taka inwestycja jest planowana między innymi w Wodzisławiu wiedzieliśmy od roku. Były nam przedstawione 4 wersje, ale dzisiaj została przestawiona wersja ostateczna, której nam nigdy nikt nie przedstawił - powiedział z kolei zastępca prezydenta Kiecy, Wojciech Krzyżek. - Niestety, to inwestycja rządowa. W związku z tym, że ona na pewno jest finansowana przez Unię Europejską, więc odcinek Ostrava-Katowice musi być wybudowany, bo są podpisane międzyrządowe deklaracje i Polska będzie prawdopodobnie płaciła duże kary jeśli się z tego nie wywiążemy, ale mówimy tu o tej głównej nitce, nie o łącznicy między Wodzisławiem a Jastrzębiem. My jeżeli nie będziemy chcieli tej łącznicy to może będziemy mogli się od niej uchronić, bo z naszego punktu widzenia nie ma ona żadnego znaczenia rozwojowego i budzi sporo kontrowersji. Nitkę biegnącą przez Wilchwy trzeba będzie głośno oprotestować - dodał. Obaj zaznaczają, że konsultacje z CPK były tylko teorią. W praktyce nikt nikogo nie słuchał.

Dobrą (?) wiadomością dla mieszkańców Wilchw ma być to, że powstanie tam dworzec kolejowy z którego można będzie dojechać do centrum Wodzisławia. Prezydent Kieca uważa, że "obecnie trzeba zrobić wszystko, by tę inwestycję wyrzucić do kosza."

Link do dokładnego przebiegu trasy znajdą Państwo tutaj.

Dziki problem

Kolejna kwestia, która spędza mieszkańcom Wilchw sen z powiek to problem z dzikami, które na potęgę niszczą posesje (ogrody, ogrodzenia, trawniki, warzywniki). - Miasto bezpośrednio nie może finansować walki z dzikami. To zadanie rządowe. Jest decyzja na odstrzał redukcyjny na terenie Wilchw. Mieszkańcy i myśliwi wskazali tereny pokopalniane (i nie tylko), że dziki mają tam swoje żerowiska. W tej chwili jest wybrany wykonawca i czekamy na efekty - komentuje Krzyżek. - Do prezydenta od zeszłego tygodnia dochodzą do opiniowania tzw. plany łowieckie w których pisze, ile saren, ile zajęcy i ile dzików. My po raz pierwszy daliśmy warunek, że podpiszemy protokół, ale ilość odstrzelonych dzików ma być podwójna. Państwo po odszkodowania mogą zgłaszać się poprzez starostwo do wojewody lub koła łowieckiego - dodał.

Budowa żłobka

Na koniec miły akcent, a mianowicie potwierdzenie informacji, że w Przedszkolu nr 9 ma powstać żłobek. - Złożyliśmy wniosek do programu "Maluch+", który zakłada stworzenie 50 miejsc żłobkowych. Jako lokalizację podaliśmy Przedszkole nr 9 w dzielnicy Wilchwy. Budowanie nowego żłobka w momencie, gdy liczba urodzeń nam spada, nie jest zasadne, bo wyludniać nam się będą przedszkola. Żłobek ma być 2 lub 3 oddziałowy, to zależy od możliwości adaptacyjnych pomieszczeń - powiedziała Izabela Kalinowska.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

33 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Nie_dla_Kiecy (185.100. * .23) 05.04.2023 19:11

Nieoficjalnie wiadomo, że Kieca startuje w wyborach do parlamentu z list PO i nie ma jak wybić się wiec żeruje na ludziach co są przeciwni rozwojowi miasta czyli przeciwko KDP i kolei do Jastrzębia.

~Wodzisław_Wieś (109.70. * .12) 30.03.2023 21:10
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Do Wodzisław_Zadupie przecież włodarze tego zadupia choć są dużo większa i starsza miejscowością to są w nazwie dwuczłonowej - wieś w Świętokrzyskim ma nazwę Wodzisław i chyba od dwóch lat jest miastem wiec teraz czas na zrobienie z nas wsi. Wiec jesteśmy na dobrej drodze ku temu.

~Wodzisław_Zadupie (190.2. * .176) 30.03.2023 20:58
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Jak sołtys Kieca, dziad Wyleżych - były naczelnik ochrony środowiska kiery rozwalił miasto już raz na części, pisowiec Plewnia kiery mieszka obok byłej linii kolejowej do tego popapraniec nieudoł Blazy chcą zniszczyć miasto dla własnych korzyści. Widać mieszkańcy Wodzisławia to dupy wołowe i ciule, że sobie dają takim baranom z własnego miasta zrobi zadupie na własne życzenie.

~furmon (46.134. * .12) 30.03.2023 19:19
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Zbiera się pospolite ruszenie, wodzisławscy chłopi z widłami i kosami chcą blokować kolej na Wilchwy, a na czele król Mietek. Koń z furmanką, to je komunikacja, a nie jakieś diabelskie wynalazki.

~elektor (5.184. * .231) 28.03.2023 18:40
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wyjaśniło się, gdzie jest główny hamulec, czemu w tym mieście niczego nie ma i nic nie idzie. Dziękujemy za tę gafę Mietku, wreszcie pokazałeś swoje prawdziwe oblicze i przegrałeś następne wybory.

Don_C 26.03.2023 15:06
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@POstęp- ekookna kupily dzialki kurii. Takze administrator co sam przyznał nie stoi za tym sukcesem. Zresztą w pozyskiwaniu inwestorow przez 17 lat nie ma zadnych sukcesów. Na byłym PKS miala powstac 17 lat temu piętrowa Galeria Wodzisław pozniej Naviga. Ostatecznie administrator zgodził się na postawienie 1 poziomowego blaszaka. Oto jego sukces. No ale co sie dziwić skoro inwestorzy widzą takie wladze co nie chca rozwoju to czmychają jak najdalej.

aus 26.03.2023 12:29
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Kieca nie sprowadził tu eko-okien, to po pierwsze a po drugie, jego ostatnie działania w sprawie kolei i cpk noszą znamiona szkody dla miasta.

wnikliwy 26.03.2023 12:05
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Kieca co robił to zawsze trzeba było dosypywać kasy do inwestycji,bo tak liczyli,albo kiwali? Park rodzinny, kosztował trzy razy więcej,strzelnica w RPR też milion więcej,dworzec kolejowy zalewany wodą przy większych opadach,Karuzela to samo,większy deszcz ludzie mają na parkingu zalane auta,droga główna południowa to obiecanka kilku jego kampanii wyborczych,a kiedy ma być inwestycja rządowa to namawia ludzi do bojkotu,to jest gospodarz Wodzisławia Śląskiego?

~Hahadobrejaja (46.204. * .140) 25.03.2023 22:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

_POstep_ ty wierzysz w to co piszesz?

~POstęp (188.137. * .64) 25.03.2023 18:41
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Co wy bredzicie? PO jest zdecydowanie lepszą opcją. Co posłowie PiS zrobili dla powiatu SWD? @DonC Jak to Kieca nie chce inwestorów skoro sprowadził do Wodzisławia Eko-Okna i Karuzele? Jak to nie chce dróg skoro wybudował zupełnie nową potrzebną drogę Armii Krajowej? Jak to nie chce kolei skoro jedna z nitek CPK ma dochodzić do Wodzisławia, a jednocześnie wyremontował dworzec kolejowy? Każdy robi na tyle na ile mu kasy starcza. Gdyby mieszkańcy Wodzisławia nie byli tacy markotni i byli bardziej przedsiębiorczy - miasto miałoby większe dochody.

wnikliwy 25.03.2023 14:17
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Jak może tak mówić gospodarz miasta,któremu ma wszystko brakuje kasy,tu ma powstać rządowa inwestycja,nic go nie kosztuje? To będą miejsca pracy,a tereny które leżą odłogiem wreszcie będą zagospodarowane,to jest działanie na szkodę miasta i jego mieszkańców

aus 25.03.2023 07:26
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Jeżeli w to dalej będzie brnął i czynił działania na szkodę miasta, to trzeba go odwołać w referendum.

~DoInter (46.204. * .43) 25.03.2023 00:40
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

#Inter- on chce żeby było...ale u innych. W Bielsku ma być cudnie w Rybniku i jeszcze gdzieś tam w Warszawce.To gdzie indziej mają być inwestycje. U nas ma być bez obwodnicy bez torów bez hali widowiskowej bez galerii piętrowej bez dróg rowerowych bez inwestorów itd.Resztę co jest zaorać i posadzić kwietne łąki co barany będą się pasły.

Inter 24.03.2023 19:05
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Zdradził miasto. Ale zapisuje swój koniec rządów jako POlityk który nie chce niczego.

~Gruby_dupek (5.173. * .127) 24.03.2023 06:19
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Kieca się aż prosi o obrzucenie jajkami na spotkaniu z mieszkańcami. Może jego wrzucić do kosza .

~Przyjdzieczas (46.204. * .43) 23.03.2023 21:53
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Indianie w 1859 roku też blokowali powstanie kolei w Ameryce północnej. Na tym samym etapie są w urzędzie Kieca z Krzyzkiem. Mam nadzieję że reszta urzędników tylko z politowaniem patrzy i słucha bełkotu swego ( stfu) szefa. Wszak nikt w korycie nie jest na wieki a temu Panu już w butach wrze.

aus 23.03.2023 19:58
oceniono 3 razy
3

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Król_Mieczysław (46.134. * .170) 23.03.2023 16:28
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Po co nam droga, jak jest w Rybniku. Po co nam kolej, jak będzie w Jastrzębiu.

~Mieszkaniec_zadupia (37.252. * .135) 23.03.2023 14:37
oceniono 10 razy
10
Zgłoś

Same barany i sprzedawczyki którym słoma z butów wychodzi są w samorządzie: Wodzisław, Godów, Mszana, Gorzyce, ale to co za wiochę robi sołtys z Wodzisławia wychodzi poza wszelkie granice. Patrz wieśniaku:
tuwodzislaw.pl/sonda,ktoredy-powinna-przebiegac-linia-kolejowa-laczaca-wodzislaw-z-jastrzebiem,son4-177-page1.html

~Zzawinkla (87.101. * .96) 23.03.2023 12:30
oceniono 9 razy
9
Zgłoś

Nie słyszałem jeszcze żeby prezydent czy burmistrz jakiegokolwiek miasta chciał blokować inwestycje państwowe.Inwestycje za które nie trzeba płacić z lokalnej sakiewki. Wystarczy siąść zapalić cygaro i czekać aż zrobią. Kiecy po wizycie Donalda odwaliła taka sodowa jakby sam już był ministrem jak nie więcej. Chłopie ty chcesz być posłem od czego? Może ci nowe ministerstwo wymyślą od spraw blokowania inwestycji na południu Polski. Ze szczególnym uwzględnieniem powiatu wodzisławskiego. Kury szczać prowadzać a nie za rządzenie się chwytać...

zxc 23.03.2023 11:20
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

a czego się sPOdziewałeś po PO? Krzyżek to nic tutaj nie wybudował, wylądował z Raciborza i się zajmuje nie wiem czym. Wodzisław ma szansę zyskać coś o co Jastrzębie się bije od lat, inne miasta zazdroszczą. Krzyżek to niech się wypowiada w imieniu Raciborza bo nikt w Wodzisławiu za nim nie głosował i mało co kto go tutaj chce. Tylko w czasie kryzysu pensję pobiera, a Drogi Głównej Południowej jak nie było tak nie ma. Nawet żeby była od Eko-Okien do Bogumińskiej to już by było coś. Ale oni nic nie robią. Od lat tylko obietnice. Gdyby nie Eko-Okna które przyszły tutaj bo kupiły kościelne działki to nic by tutaj nie było. Właśnie przez takich jak oni.

~Wkurzonywmoc (46.204. * .140) 23.03.2023 11:15
oceniono 8 razy
8

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

zxc 23.03.2023 10:35
oceniono 9 razy
9
Zgłoś

uuuu i taka publiczna deklaracja prezydenta Kiecy powoduje, że straciłem do niego całkowicie zaufanie. Inwestycja z której każde inne miasto byłoby dumne i o nią zabiega, ten krytykuje. Gańba jak pieron. Tych 30 milionów oraz tego, że nie chce w Wodzisławiu nowoczesnej kolei i prestiżowego terminala z miejscami pracy ja już i wielu mieszkańców chcących rozwoju Wodzisławia nie zapomni. Gdzie Droga Główna Południowa? Gdzie bloki dla pracowników Eko-Okien? Ile to już kadencji tylko obiecujesz? Co z nią? Nawet fragmentu DGP wybudować nie potraficie - ale zdaje się że to nie tak - wy po prostu nie chcecie niczego tutaj budować.

cocolino 23.03.2023 09:56
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

A do kościoła św. Wawrzyńca nie miał ucierpieć przy projekcie 73, a nawet choćby to nie stanowi problemu go przenieść przy takiej inwestycji za to zastanawiam się, że KDP to przyszłość, a kościoły za kilkanaście lat będą tylko balastem i problem gdyż ilość ludzi tam chodzących drastycznie spada. A prawdę mówiąc to ten kościół mógł zyskać modlących sie tam ludziach, gdyż można było tak dostosować msze aby ludzi jadący gdzieś mogli się pomodlić przed podróżą itd.

wnikliwy 23.03.2023 09:53
oceniono 9 razy
9
Zgłoś

Drogi nie zrobił przez kilka kadencji,20 lat nie kogo tereny po kopalni nie interesowały,teraz kiedy można coś zrobić dobrego dla miasta namawia wszystkich do protestowania,nie można tego zrozumieć. Widać że nigdy nie był związany z Wodzislawiem,tu ma tylko dobrze płatną pracę,reszta go nie interesuje. Jak go nie wstyd stawać przed ruiną po byłej kopalni z tym co za zamykanie i zwijanie naszego przemysłu razem z Buzkiem dostawali stanowiska w Unii,to była nagroda za niszczenie Polski

cocolino 23.03.2023 09:50
oceniono 9 razy
9
Zgłoś

Ale wyszła słoma z butów. powinien być zdymisjonowany za działanie szkodliwe dla miasta i mieszkańców. A co do do byłych terenów 1 Maja to ich rozwinie, a same centrum dla TIR wskazane aby przesunąć właśnie tam.

mrv 23.03.2023 09:39
oceniono 10 razy
8
Zgłoś

Gdyby powstała obwodnica tego miasta, to nie było by takiego cyrku, teraz jest jeden ogromny chaos z tirami przebijającymi się przez centrum miasta po zawężonych ulicach. Dramat, odejdź i daj żyć!

aus 23.03.2023 08:45
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

Kieca nie chce nowoczesnej ekologicznej kolei? Przystanku na Wilchwach za free? Terminalu logistycznego czyli firmy o którą inne miasta się biją? Wstyd Kieca jak POlityka ci wszystko przysłania. Zostaw już Wodzisław i odejdź choćby do Warszawy do Tuska i Trzaskowskiego. Tam twoje miejsce. Wodzisław dużo lepiej się rozwinie jak przestaniesz być prezydentem.

wnikliwy 23.03.2023 08:36
oceniono 10 razy
10
Zgłoś

To jest przerażające że prezydent miasta jest przeciwny rozwojowi miasta którym zarządza. Całe lata mamił wyborców budową drogi głównej południowej,a wszystko robił aby nie powstała,bo Rybnik musiał wybudować swoją drogę kosztem naszej. Teraz jest przeciwny rozwojowi naszej małej ojczyzny? To jest akt dywersji przeciwko naszemu miastu,te działania są nieodpowiedzialne. Tylko dlatego że to ma robić rząd Polski? No dla niego to jest nie do przyjęcia

~kampaniaupiorna (193.200. * .16) 23.03.2023 07:51
oceniono 9 razy
9
Zgłoś

"....Skrzyszowską, Czarnieckiego, Piaskową, Teligi i może jeszcze Mszańską..." - Chłopie, a może tak DGP doholujecie do finału i jednak, zamiast burdelu, Wodzisław stanie się uporządkowanym miastem? Na Osinach natłok ruchu wokół nowej inwestycji cię nie przeraża, a tu czarnowidztwo, bo te inwestycje nie wynikają z programu wyborczego Niemiec, dla Polski?

~kampaniaupiorna (193.200. * .16) 23.03.2023 07:46
oceniono 9 razy
9
Zgłoś

Praesident Kieca chyba soku z buraka popił, z tuskowej flaszki. Nie do wiary, jak to bywanie w "towarzystwie" dodaje skrzydeł. Prawdziwy Red Bull.

wnikliwy 23.03.2023 07:26
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

Do kosza to wyrzucił DGP która była u niego na ustach przez kilka kadencji taki jest słowny,oszust razem ze spadochroniarzem z Raciborza tworzą niezłą parę

Don_C 23.03.2023 02:55
oceniono 10 razy
10
Zgłoś

Przez 17 lat administrator z poplecznikami nie wie jak przyciagnac inwestorów. Przez 17 lat robi na wszelkie sposoby z miasta zadupie. Z miasta mimo braku wiekszych inwestycji zrobil finansowego bankruta.Jako jedyni w regionie nie mamy obwodnicy.I widac ze jest konsekwentny. Teraz nie chce torów za ktore nic nie zaplaci bo to z budzetu państwa. Lokalny klon Kononowicza w pelnej krasie.