Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Do wodzisławsko-rydułtowskiego szpitala wraca pediatria i chirurgia

Dobre informacje płyną z Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Już niedługo wznowią działalność dwa zawieszone dotąd oddziały. Mowa o chirurgii ogólnej w Wodzisławiu Śl. i pediatrii w Rydułtowach.

Do wodzisławsko-rydułtowskiego szpitala wraca pediatria i chirurgia
- Na obu oddziałach, czyli chirurgii ogólnej i pediatrii udało nam się skompletować kadrę medyczną i wznowimy działalność - zapowiada dyrektor PPZOZ-u Krzysztof Kowalik. (fot. Justyna Koniszewska)

Wracamy do sprawy, o której na łamach portalu Nowiny.pl i tygodnika Nowiny Wodzisławskie pisaliśmy już wielokrotnie. Chodzi o zaprzestanie działalności leczniczej przez oddział chirurgii ogólnej w wodzisławsko-rydułtowskim szpitalu. Oddział od sierpnia nie funkcjonuje. - Udało nam się skompletować kadrę medyczną i wznowimy działalność - zapowiada dyrektor placówki Krzysztof Kowalik. Jak dodaje, również rozmowy z pediatrami kończą się pomyślnie. - Zawieszony oddział dla małych pediatrów także zacznie działać - mówi szef PPZOZ-u.

Znaleźli chirurgów

Oddział chirurgii jest zawieszony od 1 sierpnia zeszłego roku. Powód? Brak możliwości zabezpieczenia świadczeń lekarskich. Przypomnijmy, że cały zespół chirurgów liczący 14 osób złożyło wypowiedzenia. Ich nowym miejscem pracy stał się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku. Lekarzom zaproponowano wyższe wynagrodzenia. Nieoficjalnie, oferowane warunki miały być wyższe nawet o 40%. Zwróćmy uwagę, że oddział chirurgii ogólnej to jeden z liczniejszych oddziałów wodzisławsko-rydułtowskiego szpitala, liczący 37 łóżek. Na czas jego zawieszenia pacjenci z naszego regionu są zmuszeni korzystać z pomocy szpitali w Raciborzu i Rybniku.

Okazuje się, że dyrekcji PPZOZ-u udało się zażegnać kryzys na oddziale chirurgii. - Podpisaliśmy z lekarzami umowy przedwstępne - mówił dziś (15.02) podczas briefingu prasowego dyrektor Kowalik. Zespół będzie tworzyć 3 lekarzy. - Kadrę uzupełnią dwie panie doktor z Ukrainy, które pracują u nas od grudnia. Jesteśmy też w trakcie konkursów. Myślę, że jeszcze dwie, trzy osoby dołączą do tego zespołu, co pozwoli zabezpieczyć w pełni potrzeby oddziału - dodaje Kowalik. Oddział ma ruszyć od 1 maja.

Szef PPZOZ-u zwraca uwagę, że nowi lekarze pracowali wcześniej w wodzisławskim szpitali. - W 2019 r. odeszli, bo ówczesna dyrekcja nie wykazała woli ich zatrzymania. Krótko po moim przyjściu rozmawiałem z nimi, ale nie mogli zmienić zdania, bo mieli już zobowiązania w Jastrzębiu-Zdroju. Teraz wracają i co ważne, bez uszczerbku dla ich dotychczasowego miejsca pracy, co pozwoli rozłożyć pracę chirurgów na więcej szpitali - tłumaczy Krzysztof Kowalik. Dodaje, że lekarze pochodzą z Wodzisławia Śl. i czują się związani z regionem.

Zwróćmy uwagę, że przez ostatnich kilka miesięcy kierownictwo wodzisławsko-rydułtowskiej placówki starało się pozyskać nowych lekarzy, którzy zaczęliby pracować na oddziale chirurgii ogólnej. - Trwa proces odtwarzania tego oddziału i zakładam, że w połowie stycznia wznowi on swoja działalność - mówił w rozmowie z nami pod koniec grudnia dyrektor Kowalik. Praca oddziału nie została jednak wznowiona. Lekarze, którzy mieli zasilić szeregi chirurgii niestety zrezygnowali.

Pediatrów również

Oddział dla małych pacjentów mieszczący się w rydułtowskiej lokalizacji został zawieszony 1 grudnia zeszłego roku. Podobnie jak w przypadku oddziału chirurgii z powodu odejścia z pracy lekarzy. W tym wypadku jednak medycy przeszli na emeryturę. Wypowiedzenie umowy o pracę złożyli pediatrzy tworzący trzon oddziału. Były to 3 osoby zatrudnione na pełny etat i 1 na jego cząstkę. - Udało się pozyskać panią doktor ze specjalizacją z pediatrii. Oddziałem pokieruje dotychczasowy ordynator doktor Cichy, ale nosi się z zamiarem przejścia na emeryturę. Obiecał jednak, że zrobi to w taki sposób, żeby oddział dalej funkcjonował z płynnym przekazaniem obowiązków następcy - wyjaśnił szef wodzisławsko-rydułtowskiego zakładu. Oddział ma ruszyć 1 kwietnia.

Podobnie jak w przypadku chirurgii pomogą lekarze zza wschodniej granicy. - Mamy dwie panie doktor z Ukrainy, które są już poza okresem pracy pod nadzorem. Mogą więc wykonywać czynności samodzielnie. Są dobrze oceniane przez ordynatora, ale przede wszystkim rodziców małych pacjentów. Prowadzimy jeszcze rozmowy z lekarzami, którzy pracowali na oddziale przed zawieszeniem, aby chociaż mogli brać dyżury - tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Kowalik.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PeOwiec (155.133. * .231) 16.02.2023 16:51

Dr cichy jest już emerytem jak by dyrektor nie wiedial a nie przejdzie na emeryturę, a kontrakt na chirurgię jeszcze obowiązuje czy będzie dopłacanie do oddzialuzwykłyobywatel 16.02.2023 16:33

Dyrektorku który bierze dobre wynagrodzenie nie robisz nam żadnej laski, że wracają z powrotem dwa oddziały. Mogliście zrobić wszystko aby do tej sytuacji nie doszło ale liczy się tylko kasa.
Nie dajesz człowieku rady idź na emeryturę i będzie spokój. Kieca chce chce iść do sejmu to może i Pan Starosta się dołączy

~PeOwiec (5.173. * .220) 16.02.2023 09:20

3 lekarzy wobec 14 to co ten oddział będzie operował i praca 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu przy zalodze3 osobowej

~jaaaa90 (78.31. * .208) 16.02.2023 07:57

Super!