Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak karnawał, to wodzenie niedźwiedzia. W Samborowicach w najbliższą sobotę Tanzbär

- Miło będzie się ponownie spotkać - mówi sołtys Samborowic Adrian Niewiera, zachęcając do uczestnictwa w corocznym wodzeniu niedźwiedzia.

Jak karnawał, to wodzenie niedźwiedzia. W Samborowicach w najbliższą sobotę Tanzbär
Wodzenie niedźwiedzia to tradycja karnawałowa

Mężczyzna przebrany za niedźwiedzia zaprasza do tańca miejscowe kobiety. Taniec z misiem zapewnia im pomyślność na cały rok. Tanzbär to symbol ostatków. Odbędzie się w Samborowicach w ostatnią sobotę karnawału, czyli 18 lutego. W tym roku uczestnicy wyjdą z posesji na ul. Długiej 72, zbiórka w remizie przy ul. Szkolnej 2. Na wydarzenie zaprasza sołectwo i OSP Samborowice.

W programie:

  • 11.00 - przygotowanie postaci „tanzbra” (młodzieniec w przebraniu z plecionej słomy) oraz przebierańców,
  • 13.00 - wyjście z zagrody gospodarza (ul. Długa 72) i przemarsz ulicami,
  • 15.00 - powrót do zagrody i symboliczna scena śmierci niedźwiedzia,
  • 15.30 - ognisko i poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~amant (46.204. * .231) 15.02.2023 10:19

dobra stara tradycja ale czy nie warto misia zmienić na barana w dzisiejszych czasach tym bardziej że nie trzeba by było nic przerabiać a do Ketsza niedaleko