Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

137 zdarzeń OSP Radlin II. Druhowie spotkali się na zebraniu [ZDJĘCIA]

Ochotnicza Straż Pożarna w Radlinie II spotkała się na zebraniu sprawozdawczym. Druhowie podsumowali rok 2022 i omówili plany na rok 2023.

137 zdarzeń OSP Radlin II. Druhowie spotkali się na zebraniu [ZDJĘCIA]
Dyskusja podczas zebrania. Od prawej Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Adam Króliczek, Senator Ewa Gawęda i Prezes Mariusz Gałuszka. Foto Fryderyk Kamczyk

Sprawozdanie z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej Radlin II za rok 2022 przedstawili: prezes, naczelnik, skarbnik i przewodniczący komisji rewizyjnej.

Stan osobowy jednostki i działalność 

Stan osobowy jednostki przedstawia się następująco: 42 członków czynnych, w tym 33 członków jest imiennie ubezpieczonych przez wodzisławski Urząd Miasta, posiadających aktualne badania lekarskie i przeszkolenie,mogących brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. 20 członków należy do młodzieżowej drużyny pożarniczej, w tym 8 dziewcząt. W OSP Radlin II jest 3 członków honorowych oraz 660 członków wspierających.

- W mijającym roku sprawozdawczym jednostka nasza nie koncentrowała się wyłącznie na działalności ratowniczo-gaśniczej i szkoleniowej. Nasi strażacy również brali czynny udział w życiu społecznym naszej dzielnicy, miasta i powiatu. Rok 2022, przyniósł nam wiele prac, związanych z odbudową naszej działalności, po okresie pandemii Covid-19, przeprowadzenie szkoleń i spotkań z młodzieżą naszej MDP, udział zawodach sportowo - pożarniczy itp - czytamy w sprawozdaniu przedstawionym podczas zebrania.

Udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych

Niemniej można powiedzieć że rok te był dla druhów  pod względem udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych był bardzo intensywny. Strażacy zostali zadysponowani do 137 zdarzeń, w tym 34 pożarów i 69 miejscowych zagrożeniach. 6 alarmów było fałszywych. Druhowie 28 razy zabezpieczali rejon. Czyli zastępowali Państwową Straż Pożarną z uwagi na uczestnictwo "zawodowców" w innych zdarzeniach. Ponadto uczestniczyli w ćwiczeniach Kompanii Odwodowej, o tematyce przepompowywania wody na znaczne odległości, które odbyły się na terenie gminy Godów.

Łącznie w 137 wyjazdach, wg zestawienia brało udział 775 osób, a łączny czas ich pracy to ok. 1064 godz 20 min. Nie ma w tym wliczonych godzin strażaków, za przygotowanie, uporządkowanie, uzupełnienie, konserwację i drobne naprawy sprzętu po działaniach ratowniczo - gaśniczych. Samochody przejechały łącznie 2135 km, zużywając 529,58 litrów ON. Samochód lekki - SLRR Ford – 737 km – zużywając 82,22 litrów ON. Samochód średni GBA 2,5/16 Mercedes Atego 1398 km – zużywając 447,36 litrów ON.

Szkolenia, zawody, turnieje

Druhowie brali udział w szkoleniach, z czego:

1 druh zdobył przeszkolenie pożarnicze do udziału w działaniach ratowniczych,

3 druhów uczestniczyło w kursie kierujących działaniami ratowniczymi dla osp,

1 druh ukończył szkolenie metodyki instruktażu stanowiskowego BHP

Przy OSP działa drużyna MDP, w której jest łącznie 23 osób (8 dziewcząt i 15 chłopców). Opiekunem drużyny jest dh. Zbigniew Lisowski.

W ubiegłym roku OSP Radlin II wzięła udział w: 

-  miejsko-gminnych zawodach sportowo -pożarniczych gdzie drużyna gr. „A” zajęła 4 miejsce,

-  powiatowych zawodach sportowo -pożarniczych gdzie drużyna MDP zajęła 4 miejsce,

-  turnieju piłki nożnej halowej organizowanego przez OSP Biertułtowy zajmując 4 miejsce,

-  turnieju piłki nożnej o puchar Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski zajmując 2 miejsce,

-  zawodach sportowo –pożarniczych organizowanych przez SDH Orlova –Mesto,

-  zabezpieczeniach imprez masowych na terenie dzielnicy i miasta,

- Uczestniczyliśmy czynnie w „Szlachetnej Paczce”, Finale „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” oraz braliśmy udział w 3 Akcjach Krwiodawstwa. Nasz poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystościach na terenie miasta i powiatu oraz uroczystościach kościelnych - informują ochotnicy. 

Pozyskany sprzęt

W ramach dotacji z MSWiA, WFOŚiGW oraz KSRG pozyskano następujący sprzęt:

- 6 pary rękawic specjalnych + 1 para rękawic technicznych

- 6 szt. kominiarek specjalnych,

- 1 komplet zestaw drewna do stabilizacji

- 2 szt. aparat MSA Auer wraz z maskami

- 16 komplet ubrań koszarowych dla MDP

-  zestaw podkładów i klinów do stabilizacji LSS 2

- 2 szt. latarka kątowa Mactronic

- 2 szt. latarka sygnalizacyjna Mactronic

- część toru przeszkód do MDP

- 4 szt. pasy transportowe

- 5 szt. taśma stanowiskowa

Jak informują strażacy w ramach prac remontowych wykonano wiele prac w czynie społecznym - około 430 godzin, ponadto wykonano w własnym zakresie wymianę i modernizację instalacji elektrycznej, pomieszczeń parteru (biurka OSP, zaplecza socjalnego , salki szkoleniowej , ubikacjach oraz kuchni, ponadto wykonano nową tablice bezpiecznikową kuchni, modernizację, oraz inwentaryzację głównej tablicy bezpiecznikowej. Dalej prowadzone są prace adaptacyjne w pomieszczeniach byłego mieszkania, piwnicznych oraz wokół obiektu.

Podziękowania od władz OSP Radlin II

Władze OSP Radlin II podziękowali  zarówno strażakom czynnym, wspierający, członkom MDP, jak i innym osobą za przychylność i poparcie we wszystkich pracach wykonanych na rzecz  jednostki oraz darczyńcom 1% podatku, który w znaczący sposób umożliwia zakup dodatkowego wyposażenia, które w znaczący sposób podnosi stan wyposażenia Naszej jednostki. Druhom za zaangażowanie się w szkoleniach, zawodach, działaniach ratowniczych jak i pracach gospodarczych przy konserwacji sprzętu oraz udział reprezentowaniu na różnych imprezach środowiskowych.

Podziękowania i gratulacje zaproszonych gości

Gratulacje i podziękowania dla strażaków złożyła senator Ewa Gawęda, która zwróciła też uwagę na projekty, z których można pozyskać środki finansowe.  Przedstawiciel związku powiatowego OSP druh Piotr Machecki zwrócił uwagę na wielkie zaangażowanie w akcje krwiodawstwa oraz mobilność jednostki, która nie odmawia pomocy, zarówno jeśli chodzi o działania ratowniczo-gaśnicze oraz inne akcje społeczne. Obecni byli też goście z Czech. W dyskusji zwrócono też uwagę na aspekt zakupu opon dla samochodu. W związku z nieobecnością prezydenta kwestię tę przekazano radnemu Adamowi Króliczkowi. Komendę PSP reprezentował mł.bryg. Krzysztof Ograbek - dowódca JRG Rydułtowy.

Ludzie

Adam Króliczek

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Ewa Gawęda

Była senator.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SłownikSięKłania (5.184. * .46) 05.02.2023 08:21

Aha, i możesz kasować ile się da, mam screeny pacanie

~SłownikSięKłania (5.184. * .46) 05.02.2023 08:20

"instruktarzu stanowiskowego" - te, Kamczyk, serio? Do szkoły pod górkę było? Ja nie mogę, wielki redaktor naczelny, a takie byki. Wstyd!