Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polowy: po stronie Tauronu jest duża wola polubownego rozwiązania sporu z Rafako

Prezydent Raciborza udał się do Katowic, by spotkać z prezesem zarządu Tauron Polska Energia SA. W rozmowie z Pawłem Szczeszkiem podkreślał, jak duże znaczenie ma dla niego rozwiązanie kryzysu w Rafako.

Polowy: po stronie Tauronu jest duża wola polubownego rozwiązania sporu z Rafako
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy i prezes Tauron Polska Energia SA Paweł Szczeszek na spotkaniu z 24 stycznia

W siedzibie kluczowego podmiotu branży energetycznej prezydent Polowy rozmawiał z prezesem Szczeszkiem o aktualnej sytuacji na linii Tauron - Rafako. Pytał szefa spółki o możliwości polubownego rozwiązania sporu o blok energetyczny w Jaworznie.

Wspólna analiza

- Pozytywne rozwiązanie kryzysu w Rafako ma dla mnie olbrzymie znaczenie. Chętnie skorzystałem z zaproszenia prezesa Tauron Polska Energia SA pana Pawła Szczeszka. Wspólnie analizowaliśmy sytuację, w której znalazły się obie spółki. Dyskutowaliśmy o możliwości poprawy relacji pomiędzy spółką Tauron a raciborskim Rafako - przekazał w serwisie miejskim D. Polowy.

Paweł Szczeszek zapewnił go, że po stronie Tauronu jest duża wola polubownego rozwiązania aktualnego kryzysu. - Serdecznie dziękuję panu prezesowi za serdeczne przyjęcie oraz ciekawą i merytoryczną rozmowę - mówił po spotkaniu prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.

Idea miejskich mediacji

Zapytaliśmy prezydenta Raciborza, z czym konkretnie zwrócił się do szefa Tauronu. Ten odparł nam, że chciałby wdrożyć w życie ideę mediacji między Rafako a Tauronem, z wykorzystaniem możliwości raciborskiego samorządu.

Miejscem takich rozmów o rozwiązaniu sporu mógłby być Urząd Miasta Racibórz, jako neutralna przestrzeń. Aktualnie strony sporu negocjują przed Prokuratorią Generalną.

Jak dowiedzieliśmy się od włodarza, ten swoją wizytą u prezesa Szczeszka chciał podkreślić osobistą troskę o jak najszybsze i możliwie korzystne dla obu stron rozwiązanie problemów między spółkami. Rafako jest dla Miasta ważnym partnerem gospodarczym i społecznym. Pracownicy Rafako to w większości mieszkańcy Raciborza, a zakład budowały i rozwijały pokolenia raciborzan. Miasto i firmę wiążą nierozerwalne więzi.

Szczeszek zna Racibórz

Co istotne Paweł Szczeszek przyznał, że Racibórz jest mu znany z racji pełnionej przezeń funkcji prezesa w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej PEC SA w Jastrzębiu-Zdroju (obecnie PGNiG Termiką). Wówczas podlegała mu m.in. ciepłownia raciborska. Prezydent Polowy przekazał nam, że prezes Tauronu wie jaką rolę odgrywa w Raciborzu firma Rafako i zależy mu, aby relacje biznesowe nie miały negatywnego wpływu na sytuację społeczną miasta.

Po rozmowach z prezesami Radosławem Domagalskim- Łabędzkim oraz Pawłem Szczeszkiem, włodarz Raciborza jest otwarty na kolejne spotkanie, tym razem z Rzecznikiem ds. Dialogu Społecznego - Barbarą Stefaniak-Gnyp, która zaprosiła związkowców z Rafako. Pracownicy poprosili prezydenta Polowego, by im towarzyszył. Zaplanowano je na wtorek 23 stycznia na 11.00, ale zostało odwołane.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Odrano (46.134. * .177) 27.01.2023 21:59

Władze miasta nie rozwiążą tak poważnego konfliktu. To sprawa dla polityków.

~zrafako (83.4. * .142) 27.01.2023 15:29
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~anboleyn (83.4. * .142) 26.01.2023 06:51

CZY POLOWY POTRAFI JASNO FORMUŁOWAĆ MYŚLI?

~bareja (193.105. * .177) 25.01.2023 06:47

Polowy , który od lat daje przykłady tego,że kompletnie nie zna sieęna prawie spółek , na prawie upadłościowym,bierze udział w ratowaniu giełdowej spółki? Bareja by się popłakał ze śmiechu albo nakręcił nową komedię( gdyby żył). Najśmieszniejsze jest to,że Polowy nawet nie zna akcjonariatu Rafako, bo gdyby znał to może by zrozumiał ,ze gardłuje za kapitałem związanym z PO.Panie Polowy zamiast odczytywać frazesy jakie przygotowała firma PR, marnować kasę raciborskiego podatnika na wycieczki do Katowic,Warszawy zajmij się Pan sprawami miasta.
Do tej Warszawy z związkami zawodowymi Rafako to Pan jedziesz na koszt swój,Rafako czy znowu na koszt ratusza? i czy w trakcie urlopu?

~wtf (46.223. * .59) 25.01.2023 06:32

Szef Tauronu zaprosił Polowego na kawę. Z tego wynika, że Polowy jest największym raciborskim ekspertem od dobrej woli.

~AntyKlima (46.134. * .87) 24.01.2023 23:34

Radni opozycji apelowali do samych siebie o stworzenie apelu. Polowy nie apeluje tylko jeździ i rozmawia. Widać różnice w trosce o miasto

~Tak_trzymaj_ (83.22. * .246) 24.01.2023 23:02

Polowy daje radę. Gdyby tak jeszcze radni wzięli się do roboty zamiast gierek to Racibórz by kwitł.

~RyszardRafakoRacibórz (138.199. * .138) 24.01.2023 22:54

Dziękuję panie Dariuszu za zaangażowanie na rzecz naszej firmy.