Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

10 zasad pracy na budowie żurawiem samojezdnym

Trudno sobie wyobrazić teren budowy bez dźwigu. Z racji jednak przenoszenia elementów wielkogabarytowych a także tonażu samego dźwigu, wszelkie prace budowlane z jego wykorzystaniem muszą być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Należy również znać i przestrzegać zasad BHP dotyczących użytkowania żurawia samojezdnego. Omawiamy je w poniższym artykule.

10 zasad pracy na budowie żurawiem samojezdnym

Co jest istotne w czasie prac budowlanych?

Niestety, dźwigi samojezdne bywają uczestnikami wypadków na budowach. Ryzyko to można jednak zminimalizować, przestrzegając podstawowych zasad BHP. Najważniejsze z nich to:

  1. Sprawdzenie udokumentowania odpowiednich kwalifikacji operatora dźwigu.
  2. Sprawdzenie, czy dźwig posiada księgę rewizyjną urządzenia technicznego, w której zamieszczona jest zgoda na dopuszczenie do eksploatacji.
  3. Jeżeli operator dźwigu po raz pierwszy przystępuje do pracy daną maszyną, obowiązkiem jego jest zapoznanie się z instrukcją jej obsługi i z dokumentacją techniczną.
  4. Konieczne jest ustalenie wspólnych gestów i znaków, które zna cała ekipa budowlana.
  5. Obsługa dźwigu samojezdnego wymaga zaangażowania przynajmniej dwóch pracowników – operatora oraz tzw. hakowego. Podczas przenoszenia elementów muszą oni być ze sobą w stałym kontakcie.
  6. Operator dźwigu zawsze musi posiadać odpowiednią widoczność zajmując pozycję siedzącą. W każdej chwili musi też mieć zapewnioną możliwość opuszczenia dźwigu.
  7. Należy pamiętać, że poziome przenoszenie elementów musi być wykonywane na wysokości minimum 1 metra nad innymi przedmiotami.
  8. Ciężar ładunków, które są zakładane poprzez zawiesia na hak, musi być dokładnie określony.
  9. Przed rozpoczęciem prac należy rozpoznać dokładnie teren, po którym dźwig będzie się poruszał. Warto sprawdzić, czy prace będą się odbywać w bezpiecznej odległości od linii elektroenergetycznych czy też studzienek kanalizacyjnych.
  10. W czasie, kiedy dźwig nie pracuje, należy pozostawić do na płaskiej, twardej nawierzchni, przeznaczonej do tego.

 Dźwig na budowie

Dźwig na budowie, jak każdy inny ciężki sprzęt budowlany, wymaga przestrzegania wyjątkowych środków ostrożności. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie oznaczenia tak, aby na linii prac nie znalazła się przypadkowo osoba postronna.  Niezwykle istotna jest też sprawność samego dźwigu. Pracę operatora dźwigu musi zawsze poprzedzać  dokładna kontrola stanu pojazdu. Wadliwość urządzenia nie tylko wstrzyma prace budowlane, ale stanowi realne zagrożenie bezpieczeństwa i życia pracownika.

BHP a żuraw samojezdny

Firma Max-Bud1, która od wielu lat zajmuje się wynajmem dźwigów, zauważa jak bardzo zmieniła się świadomość klientów w ostatnim czasie. Coraz częściej zadają pytania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa prac na terenie budowy. Widać, że chcą mieć pewność wynajmu maszyny zdolnej do pracy. Istotny jest dla nich jednak nie tylko stan techniczny wypożyczanego sprzętu, ale także kwalifikacje i umiejętności operatora. Może to właśnie dlatego w ostatnich latach odnotowuje się znaczny spadek wypadków na budowach?

Materiał zewnętrzny