Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marsz Pamięci im. Jana Stolarza 2023 dotarł do Wodzisławia Śląskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Uczestnicy Marszu Pamięci im. Jana Stolarza przeszli z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. W ostatnim punkcie trasy, jaką w 1945 roku pokonali więźniowie obozu Auschwitz, złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wydarzeń z 1945 roku.

Marsz Pamięci im. Jana Stolarza 2023 dotarł do Wodzisławia Śląskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]
12. Marsz Pamięci im. Jana Stolarza zakończył się w Wodzisławiu Śląskim. fot. Szymon Kamczyk

Marsz Pamięci im. Jana Stolarza 2023 dotarł do Wodzisławia Śląskiego 

12. edycja Marszu Pamięci nosiła imię ś.p. Jana Stolarza, który był pomysłodawcą i inicjatorem wydarzenia upamiętniającego Marsz Śmierci z 1945 roku.

W Wodzisławiu Śląskim do piechurów, kontynuujących drogę z Oświęcimia, dołączyli przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy, którzy również chcieli oddać hołd ofiarom nazistowskich zbrodni.

Marsz dotarł na Piaskową Górę, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy przy zbiorowej mogile i pomniku ofiar Marszu Śmierci w 1945 roku. Następnie marsz skierował się na dworzec kolejowy, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica. Tam również złożono kwiaty i znicze. 

Uczestnikom i wszystkim zaangażowanym osobom podziękował obecny komandor marszu - Robert Furtak. - Najważniejsze jest dla mnie i innych uczestników marszu to, że to, co wymyślił w 2012 roku pan Janek, znalazło swoją kontynuację. Nie ma z nami pana Janka oraz trzech naszych kolegów, ale udało się w tym roku zebrać grupę 12 osób i wyruszyliśmy z Oświęcimia. Robimy to po to, aby pamięć o wydarzeniach stycznia 1945 roku nie zaginęła - podkreślił Robert Furtak

Słowa uznania dla kultywujących rajdy, zainicjowane przez Jana Stolarza, skierował też do uczestników prezydent Wodzisławia Śląskiego. - Bardzo serdecznie chciałbym podziękować obecnemu komandorowi i wszystkim piechurom, którzy przeszli tę trasę. To wielki zaszczyt, że kontynuujecie to, co rozpoczął nasz honorowy komandor. To szczególne w takim roku, kiedy u naszych sąsiadów jest wojna. Wielu z nas nie doświadczyło wojny, w wielu domach się o niej nie mówi. Ale ona jest obecna bardzo blisko, a my pamiętamy o wydarzeniach historycznych, które choć odległe, na trwałe wyryły sie w naszych sercach i w naszej pamięci. Dzięki wam ta pamięć jest wiecznie żywa - podkreślił prezydent Mieczysław Kieca

Co podkreślał Robert Furtak, w 1945 roku dla ewakuowanych więźniów obozu Auschwitz, marsz nie kończył się na dworcu w Wodzisławiu Śląskim, bo zdecydowana większość z nich koleją trafiła do III Rzeszy, gdzie znów czekało na nich piekło obozów koncentracyjnych. 

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].