Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zmiany w wariantach CPK. Samorządowcy: "Odbiegają one od wcześniejszej propozycji"

Okazuje się, że firma Egis, dokonała zmiany niektórych wariantów przebiegu linii kolejowej CPK nr 170 relacji Katowice-Ostrawa. Nie przeprowadziła konsultacji społecznych nowych wariantów, a mimo to zarekomendowała już wariant inwestorski. Nie podaje go jednak do publicznej wiadomości.

Zmiany w wariantach CPK. Samorządowcy: "Odbiegają one od wcześniejszej propozycji"
13 stycznia w Urzędzie Gminy w Godowie w formie wideokonferencji odbyło się spotkanie samorządowców z naszego regionu z przedstawicielami firmy EGIS.

13 stycznia w Urzędzie Gminy w Godowie w formie wideokonferencji odbyło się spotkanie samorządowców z naszego regionu z przedstawicielami firmy EGIS, która opracowuje Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla projektu "Budowa linii kolejowej na odc. Katowice-granica państwa-Ostrawa". Ma ona być częścią jednej z tzw. "szprych" komunikacyjnych w ramach inwestycji związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Godowa - wójt Mariusz Adamczyk, Gorzyc - wójt Daniel Jakubczyk, Mszany - wójt Mirosław Szymanek i Wodzisławia Śl. - zastępca prezydenta Wojciech Krzyżek. Obecny był również dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Tomasz Wójcik. - Celem spotkania było zapoznanie się z propozycją nowego połączenia tzw. łącznika pomiędzy Wodzisławiem Śl. a Jastrzębiem Zdrój, oraz rozwiązań połączeń drogowych do wszystkich wariantów - wyjaśnia Mirosław Szymanek.

W trakcie spotkania wójt Godowa oraz zastępca prezydenta Wodzisławia Śl. zwrócili uwagę, że dwa z czterech wariantów przedstawionych przez firmę Egis, tj. o numerach 72 i 74, zakładają budowę łącznika linii kolejowej nr 170 z Wodzisławiem przez obszar, w którym projektowana jest Droga Główna Południowa. Ponadto wybór jednego z tych wariantów wiązać się będzie z ingerencją w gminne tereny inwestycyjne, a przede wszystkim z dodatkowymi wyburzeniami i wysiedleniami.

Podczas spotkania firma EGIS poinformowała, że został już wskazany wariant preferowany, który czeka na akceptację Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horały. - Niestety nie przekazano samorządom informacji na temat dokonanego wyboru - przekazuje wójt Mszany. Mariusz Adamczyk dodaje, że warianty wcześniej nie konsultowane, są nie do zaakceptowania. - Zaproponowane rozwiązania w znacznym stopniu ingerują w tereny inwestycyjne, ale przede wszystkim w tereny mieszkaniowe, co wiąże się z dodatkowymi wysiedleniami oraz wyburzeniami. Odbiegają one od wcześniejszej propozycji, którą z wielkim trudem udało się zaakceptować z udziałem lokalnej społeczności - podkreśla.

Ludzie

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~tłoczek (188.137. * .64) 12.03.2023 17:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@reCAPTCHA niech zmodernizują istniejące linie kolejowe i niech budują te szybkie CPK/KDP. Tak samo jak zmodernizowano drogi krajowe i wojewódzkie, budując przy tym nowe w tym autostrady. Jakie bandyckie wywłaszczenia? Od setek lat ludzie byli wywłaszczani z powodu budowy różnej infrastruktury transportowej, przemysłowej, wodnej itd. Kraj i miasta chcą się rozwijać.

~reCAPTCHA (89.71. * .184) 12.03.2023 15:29

Do tych wszystkich którzy są za tą inwestycją mam pytanie,czy gdyby Was wyrzucano z własnych nieruchomości za byle marne grosze, też byście byli za.Niech zmodernizują koleje już istniejące.Nie dla CPK na bandyckich wywlaszczeniach przez swoje nieruchomości niech poprowadzą

~MH (5.173. * .221) 08.02.2023 16:00

A kurde jacy ludzie się zgodzili wszyscy są przeciw dostaniemy grosze za chałupy wielorodzinne niech zapłacą za osobę milion zł to możemy pogadac a za zwierzę pół miliona !

aus 30.01.2023 18:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ogólnie to w trybie informacji publicznej dokonany wybór wariantu powinien być jasny. Tylko nikt nie ma jaj z zapytaniem o to wystąpić. A Kolej do Jastrzębia to poroniony pomysł PiSu.

~spn (165.225. * .75) 30.01.2023 17:09

Pamiętajcie, że budowa KDP z połączeniem do Jastrzębia nie ma nic wspólnego z koleją regionalną.

bystrzak 17.01.2023 15:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mydlenie oczu, obserwujmy ile lat zajmie przywrócenie jakiejkolwiek kolei osobowej w Jastrzębiu. Jak widzę temat CPK od razu mi się przypominają szklane domy...

~Tyle (87.101. * .96) 17.01.2023 12:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#Kolejorz12-80%to głupki łącznie z tobą złamasie co do każdego tematu muszą wpierniczyc temat PiS, PO

~Kolejorz12 (91.225. * .2) 17.01.2023 10:31
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

kolejny co nie ogarnia (pewnie z PIS). 2 lata były konsultacje i wybory tras, tu mieszkają ludzie, może dla ciebie to nie ważne bo mieszkasz w króliczoku, ale ludzie wydali całe swoje majątki na budowę domu i teraz przez środek miejscowości ma przejść linia kolejowa? a mogła iść bokiem.... Naprawdę 80% ludzi to idioci.

zxc 17.01.2023 10:06
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

mentalnie to ci wszyscy rządzący są w jakimś średniowieczu. Nic nie budować, postawić wszędzie chałupy z piecami kominami i smrodem tak, ale ekologiczna kolej to zło, tak właśnie myślą ograniczeni ludzie. Niech budują i koniec.

Don_C 17.01.2023 00:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyli nie podali konkretów o jaki wariant idzie ale dyskutowali. Czyli o czym dyskutowali? O niczym. Lepiej jakby nastrugali jabłek z vickiem co ma doświadczenie w tym.

~Kolejorz12 (91.225. * .2) 16.01.2023 20:56
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

tłoczek, a nie rozumiesz ze tu chodzi o to który wariant idzie? Trzeba tłuczka aby to wbić do głowy?
były konsultacje, rozmowy z mieszkańcami, wybrano optymalną trasę, a teraz sie okazuje ze wybrali inną i jeszcze nie chcą powiedzieć jaką.

~tłoczek (188.137. * .64) 16.01.2023 20:13
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Wójtów wiejskich nic przekona bo to nie jest inwestycja dla nich, a więc "niepotrzebna". Tymczasem miasta, regiony, kraj, Europa czeka na szybkie połączenia kolejowe które znacząco odciążą autostrady i przyczynią się do mniejszego zużycia paliw.

aus 16.01.2023 18:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

sam jesteś zadupi i te twoje jaszczembie

~WariantX (46.204. * .161) 16.01.2023 16:40
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Urzędnikom lokalnych zadupi zawsze coś nie będzie pasowało nawet jakby 100 wariantów przedstawić.