Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lekarzy nie znaleźli, więc rydułtowską pediatrię zawieszono

- Nie ma młodych lekarzy, którzy chcieliby pracować na tym oddziale. Nasze poszukiwania trwają i mam nadzieję, że zakończą się sukcesem - przyznaje szef wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy, gdzie zawieszono właśnie pediatrię.

Lekarzy nie znaleźli, więc rydułtowską pediatrię zawieszono
Zawieszenie oddziału w praktyce oznacza, że ze szpitalnej mapy naszego regionu znikną 43 łóżka dla najmłodszych pacjentów. (fot. Zbigniew Harazim)

Stało się. Czarny scenariusz, zakładający konieczność zawieszenia oddziału pediatrycznego Szpitala w Rydułtowach, który wchodzi w skład Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. niestety właśnie się ziszcza. Od 1 grudnia lecznica, która jeśli chodzi o opiekę nad małymi pacjentami, uchodziła za jedną z najlepszych w regionie, nie będzie ich przyjmowała.

Pediatrzy złożyli wypowiedzenia

Zawieszenie oddziału w praktyce oznacza, że ze szpitalnej mapy naszego regionu znikną 43 łóżka dla najmłodszych pacjentów. Zwróćmy uwagę, że o problemach pediatrii informowaliśmy już z końcem października. Wówczas wypowiedzenie umowy o pracę złożyli lekarze tworzący trzon oddziału. To 3 osoby zatrudnione na pełny etat i 1 na jego cząstkę. Dlaczego złożyli wypowiedzenia? Jak wyjaśniał nam dyrektor PPZOZ-u Krzysztof Kowalik, w listopadzie osiągnęli oni wiek emerytalny i chcieli przejść w stan spoczynku. Tak też się stało.

Poszukiwania lekarzy trwały...

O chęci przejścia na emeryturę pediatrów kierownictwo PPZOZ-u wiedział już od około dwóch lat. - Trudno mieć do lekarzy pretensje, że chcą zakończyć pracę zawodową - przyznaje dyrektor. W międzyczasie prowadzono rozmowy z innymi lekarzami, którzy mogliby uzupełnić braki. - Nie ma młodych lekarzy, którzy chcieliby pracować w tym oddziale. Te poszukiwania trwają i mam nadzieję, że zakończą się sukcesem - dodaje szef wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy wyrażając nadzieję, że problemy pediatrii są przejściowe. Jednak nie ma pewności co do tego, czy i ewentualnie kiedy drzwi oddziału dla małych pacjentów zostaną ponownie otwarte. - Sytuacja jest trudna generalnie wszystkich oddziałów pediatrycznych w Polsce. Lekarzy leczących dzieci jest coraz mniej, coraz więcej osób przechodzi na emeryturę - mówi.

I trwają nadal

Na oddziale zostają dwie lekarki z Ukrainy, które nie mogą samodzielnie prowadzić oddziału. Jeden lekarz, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy i jeden lekarz, który jest zatrudniony na pełen etat. Według ustawy, żeby zabezpieczyć oddział, potrzeba dwóch lekarzy pracujących w pełnym wymiarze godzinowym. - Otrzymaliśmy stosowną decyzję wojewody śląskiego, który zawiesza pracę oddziału na trzy miesiące. W tym czasie będziemy chcieli skompletować kadrę lekarską zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami Narodowego Funduszu Zdrowia i wznowić pracę oddziału. Zakładam, że tak się stanie - podkreśla Kowalik.

Odział jest już pusty

Jeszcze 30 listopada, a więc dzień przed zawieszeniem działalności oddziału, hospitalizowanych było tam 18 małych pacjentów. Teraz oddział jest pusty. - Pacjenci albo zostali wypisani do domu, jeżeli pozwalała na to sytuacja zdrowotna, albo zostali przewiezieni do szpitali ościennych - przekazuje dyrektor i podkreślił, że najmłodsi pacjenci nie zostaną bez opieki. - Nadal funkcjonuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna, dlatego też chciałem uspokoić mieszkańców powiatu wodzisławskiego, że w tym zakresie mali pacjenci będą zaopatrywani w godzinach pracy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W pozostałym zakresie, jeśli chodzi o szpitalnictwo, to działają szpitale w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku i Żorach - kończy Kowalik. 

Ludzie apele piszą

Pod koniec listopada prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca wystosował apel do starosty wodzisławskiego Leszka Bizonia w sprawie zawieszenia oddziału pediatrycznego PPZOZ-u. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule pn. Prezydent Wodzisławia apeluje w sprawie pediatrii: Obudźcie się! W piśmie włodarz podkreślił, że jako prezydent miasta nie mam wpływu na tę trudną sytuację. Nie mam żadnej zwierzchności nad szpitalem i ośrodkami zdrowia. "Ale i jako prezydent, i jako mieszkaniec, a w końcu jako ojciec małego Maksa apeluję i protestuję! Ci, którzy możecie, którzy jesteście odpowiedzialni za ochronę naszego zdrowia, zróbcie wszystko, by nie pozbawiać nas podstaw! Bo opieka lekarska, zwłaszcza dostępna opieka pediatryczna, to absolutna podstawa! W naszym powiecie mieszka około 30 tysięcy dzieciaków. One muszą być bezpieczne. Panie i Panowie rządzący, obudźcie się!" - napisał w mediach społecznościowych Mieczysław Kieca, publikując skan apelu do starosty i zarządu powiatu. Warto zauważyć, że sprawującą bezpośredni nadzór nad Powiatowym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach członkinią zarządu powiatu wodzisławskiego jest Krystyna Kuczera. Co ciekawe jest ona członkinią Klubu Radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, czyli jest to, to samo środowisko, z jakim utożsamia się prezydent Kieca. Pojawia się zatem pytanie, czyżby emocjonalny apel wodzisławskiego prezydenta miał zdziałać więcej niż rzeczowa rozmowa ze "swoim" człowiekiem?

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~doniżej (188.137. * .10) 05.12.2022 11:28

Jak nie wiadomo o co chodzi to najpewniej chodzi o pieniądze, może zamiast narzekać pan prezydent włączyłby się do pomocy szpitalowi.

~PeOwiec (155.133. * .231) 05.12.2022 10:51

panie dyrektorze ci lekarze nie zakończyli pracy zawodowej bo z tego z słyszalem dalej pracują jako lekarze