Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bezpieczna jazda autostradą - o czym należy pamiętać?

Zanim będziemy mogli powiedzieć, że w Polsce mamy sieć autostrad z prawdziwego zdarzenia, która pozwala na komfortowe poruszanie się po całym kraju tak, jak ma to miejsce na przykład w Niemczech u naszych zachodnich sąsiadów, upłynie jeszcze wiele wody w Wiśle. Nie oznacza to jednak, że nie warto nauczyć się bezpiecznej jazdy autostradą. O czym należy pamiętać, by bezpiecznie poruszać się po autostradach oraz drogach szybkiego ruchu?

Bezpieczna jazda autostradą - o czym należy pamiętać?

Najważniejsze przepisy, które trzeba znać podczas jazdy autostradą

Oczywiście najważniejsza kwestia, o której powinniśmy pamiętać, gdy chcemy bezpiecznie jeździć po polskich autostradach to przepisy regulujące ruch drogowy. Mowa tu oczywiście o prędkości. Ta na autostradach wynosi 140 km/h, jeśli nie jest ograniczana przez żaden znak. Na drogach ekspresowych jest to z kolei 120 km/h, chyba że jest to droga jednojezdniowa. Wtedy ograniczenie to 100 km/h. Prędkość nie może być również za mała. Do wjazdu na nią uprawnione są jedynie pojazdy, które rozwijają co najmniej 40 km/h. Bezpieczna jest jazda z prędkością, która nie tamuje ruchu.

Kolejna kwestia dotyczy tego, który pas powinniśmy zajmować. Zawsze jest to pas prawy, o czym szczególnie trzeba pamiętać podczas jazdy autostradą trzypasmową. Na nich bardzo duża część ruchu odbywa się środkowym pasem, który powinien służyć jedynie do wyprzedzania pojazdów jadących prawym pasem. Lewy pas z kolei służy do wyprzedzania, jeśli jedziemy szybciej niż pojazdy na pasie środkowym.

Przepisy mówią też o zakazie zatrzymywania się na autostradzie z wyjątkiem pasa awaryjnego i wyznaczonych zatok. Trzeba jednak pamiętać, że nie bez powodu są to miejsca awaryjne i można się zatrzymać na nich terenie tylko z powodu na przykład awarii samochodu, czy też gdy nagle poczujemy się bardzo źle i uznamy, że dalsza jazda mogłaby zagrażać życiu lub zdrowiu nas, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Więcej o takich przepisach można dowiedzieć się również na stronie Autostrady.com.pl.

O czym trzeba koniecznie pamiętać, by bezpiecznie jeździć autostradą?

Przepisy to jedno. Trzeba również pamiętać o zasadach kultury na drogach, które na autostradzie z racji na rozwijane prędkości, czy też obecność więcej niż jednego pasa różnią się od tych z miast, czy też dróg krajowych. Przede wszystkim wszelkie manewry nie mogą przeszkodzić innym pojazdom. Dlatego włączając się do ruchu, powinniśmy wykorzystać możliwie jak najwięcej pasa rozbiegowego, a następnie płynnie wjechać na autostradę bez przeszkadzania autom, które się po niej poruszają.

Podczas jazdy bardzo ważne jest też trzymanie odpowiedniego odstępu. Istnieje na to wiele sposobów. Mowa tu na przykład o metodzie na „połowę prędkościomierza”. Zakłada ona, że dystans w metrach, który powinniśmy utrzymywać to nasza prędkość wyrażona w kilometrach na godzinę podzielona przez 2. Bardzo dobra jest też zasada dwóch czy też trzech sekund. Wystarczy wybrać punkt orientacyjny i trzymać taki odstęp, by podjeżdżać do niego nie wcześniej niż dwie sekundy po pojeździe, który porusza się przed nami.

Bardzo ważna jest też uważna obserwacja drogi przed i za nami. W tym celu należy regularnie wykorzystywać lusterka, a wszelkie manewry zmiany pasa powinny być poprzedzone zawczasu kierunkowskazem. Niezwykle istotne jest też dostosowanie prędkości do warunków. Jeśli na autostradzie jest spora mgła, intensywne opady deszczu, czy też bardzo porywisty wiatr, to najlepsza decyzja, którą można podjąć to zwolnienie. W ten sposób może i dojedziemy do celu nieco później, lecz zwiększymy szanse na bezpieczne zakończenie podróży.

Materiał zewnętrzny