Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Świetna kadra i znieczulenie na życzenie, czyli powrót porodówki do Rybnika

Ewa Adamiec-Poniewierka wraca na stanowisko kierownika oddziału neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Oznacza to wznowienie działania neonatologii oraz przyjmowanie do porodów. Powrót ordynator był możliwy dzięki skompletowaniu zespołu lekarzy. - To są osoby z dużym doświadczeniem, z chęcią do pracy. Oddział ma teraz dużo większy potencjał - mówi ordynator neonatologii.

Świetna kadra i znieczulenie na życzenie, czyli powrót porodówki do Rybnika
Ordynator neonatologii Ewa Adamiec-Poniewierka cieszy się z powrotu do szpitala w Rybniku. Zespół, który udało jej się zbudować razem z dyrekcją ma umożliwić podniesienie oddziału na wyższy stopień referencyjności.

Dyrektor zaprasza do bezpiecznego rozwiązania ciąży

- Miła wiadomość. Po dwumiesięcznym okresie, kiedy mieliśmy nieczynny oddział neonatologii a w związku z tym również nieczynną porodówkę, 1 października od północy wznawiamy działalność. Udało nam się dzięki pani ordynator skompletować zespół. Myślę, że oddział będzie od teraz funkcjonować bezpiecznie. Ten moment lipcowy, kiedy nie mieliśmy pełnego zespołu, kiedy było zagrożenie w bezpiecznym udzielaniu świadczeń, minął. Zespół, który będzie udzielał świadczeń medycznych jest bardzo wysoko wykwalifikowany. Bardzo zachęcam wszystkie panie, nie tylko z terenu Rybniku, aby przyszły do nas i bezpiecznie rozwiązały ciążę - powiedział Jarosław Madowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 29 września.

Zwracając się do mieszkanej regionu, dyrektor Jarosław Madowicz podkreślił, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku proponuje znieczulenie do porodu, co znacznie poprawia komfort rodzenia.

Doświadczeni ludzie i sprzęt z górnej półki

- Udało nam się pozyskać lekarzy do współpracy. W związku z tym z nadzieją patrzymy w przyszłość. Mamy szerokie plany. Mamy dobre perspektywy. Większość personelu z naszego oddziału ma doświadczenie w pracy na drugim lub trzecim stopniu referencyjności, czyli nie tylko z noworodkami zdrowymi, ale również z chorymi, z dziećmi urodzonymi przedwcześnie. Dodatkowo do naszego zespołu należą pielęgniarki i położne. Część z nich ma wyższe wykształcenie, mają tytuł magistra, część się cały czas szkoli. Dodatkowo mamy wspaniałe pielęgniarki, które ukończyły specjalizację z zakresu pediatrycznego, neonatologicznego, rodzinnego. Do zespołu należą dwie położone, które mają certyfikat z doradcy laktacyjnego. Jesteśmy otwarci, służymy pomocą, wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu, że współpracowaliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy mamy również sprzęt wysokiej klasy. W związku z tym oferujemy nie tylko doświadczenie ludzi, ale również zabezpieczenie sprzętowe. Tak aby bezpieczeństwo noworodka - nasz główny  cel - było zachowane - powiedziała Ewa Adamiec-Poniewierka, kierownik oddziału neonatologicznego WSS nr 3 w Rybniku.

Uczestnicy konferencji prasowej w szpitalu. Od lewej: kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego Piotr Szuścik, ordynator oddziału neonatologicznego Ewa Adamiec-Poniewierka, dyrektor Jarosław Madowicz.

Cztery lata zabiegów

Kierownik neonatologii Ewa Adamiec-Poniewierka przyznała, że jeszcze przed zawieszeniem oddziału przez cztery lata próbowała pozyskać neonatologów. Bezskutecznie.

- Być może moment zawieszenia pracy oddziału spowodował, że te osoby się zdecydowały - powiedziała.

Oprócz powrotu ordynator Ewy Adamiec-Poniewierki, do WSS nr 3 w Rybniku udało się sprowadzić dwóch nowych lekarzy. To osoby, które zdecydowały się ograniczyć pracę w innych ośrodkach i wesprzeć WSS nr 3 w Rybniku.

- Nie dzieje się tak, że zabieramy personel innemu szpitalowi, żeby uruchomić oddział u nas - podkreślił dyrektor Jarosław Madowicz.

Dyrektor Jarosław Madowicz wręczył ordynator Ewie Adamiec-Poniewierce kwiaty na powitanie.

Powrót do normalności

Oddział neonatologiczny był zawieszony przez dwa miesiące. Przyjęcia do porodów były wstrzymane. Na neonatologii wymieniono w tym czasie okna. Natomiast ginekologia działała w normalnym trybie.

- Nasz oddział pracował stabilnie przez cały ten dwumiesięczny okres, dlatego że oprócz porodówki pracujemy na oddziale ginekologicznym - wykonujemy zabiegi operacyjne onkologiczne i krótkie zabiegi. Również patologia ciąży nie była do końca zamknięta, bo przyjmowaliśmy pacjentki na wczesnym etapie ciąży - powiedział kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego Piotr Szuścik.

Ordynator Szuścik cieszy się ze wznowienia działalności oddziału neonatologicznego, bo jest to równoznaczne z pracą oddziału ginekologiczno-położniczego w pełnym zakresie, tj. odbierania porodów i wykonywania cięć cesarskich.

- Zamieszanie się skończyło i wracamy do normalnej, stabilnej pracy

- podkreśla ordynator Szuścik.

Dyrektor Jarosław Madowicz podziękował podczas konferencji również położnym i pielęgniarkom, bez których nie dałoby się w bezpieczny sposób prowadzić leczenia i przyjmować porodów. - Dziękuję za wytrwałość, bo te miesiące były trudne - dodał.

Wcześniaki zostaną w Rybniku

- W przyszłym roku będziemy robić potężny remont oddziału neonatologii i porodówki, w kolejnym roku remont ginekologii. Przed nami naprawdę dużo wyzwań. Z tą kadrą chcę iść dalej do przodu - zapowiedział dyrektor szpitala w Rybniku.

Ponadto WSS nr 3 w Rybniku będzie się starał o podniesienie oddziałów ginekologiczno-położniczego oraz neonatologicznego do drugiego stopnia referencyjności. Oznacza to, że będzie można udzielać tu świadczeń zdrowotnych w bardziej skomplikowanych przypadkach.

Na oddziałach pierwszego stopnia referencyjności rodzą się i pozostają dzieci donoszone oraz urodzone między 35-37 tygodniem ciąży, natomiast w oddziałach o drugim stopniu referencyjności dopuszcza się porody od 32. tygodnia ciąży. - Noworodki urodzone przedwcześnie mogą zostać na oddziale, nie są przekazywane do ośrodków z wyższym stopniem referencyjności - wyjaśnia Ewa Adamiec-Poniewierka i dodaje, że dzięki temu udaje się zachować ciągłość kontaktu matki z dzieckiem.

Podniesienie oddziałów ginekologiczno-położniczego oraz neonatologicznego WSS nr 3 w Rybniku do wyższego stopnia referencyjności prawdopodobnie nastąpi po przeprowadzeniu remontu porodówki i neonatologii (konieczne będzie uzyskanie zgody NFZ oraz wojewódzkich konsultantów medycznych). Dyrekcja szpitala zamierza rozstrzygnąć przetarg na wykonanie remontu w styczniu 2023 roku, tak aby właściwe pracy można było rozpocząć i zrealizować jeszcze w 2023 roku. Remont części ginekologicznej planowany jest na 2024 rok.


Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].