Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Porządki wokół Juliusza. Będzie zielono i czysto – przed nami nowe oblicze zabytkowej kapliczki

Więcej zieleni, nowe alejki, podświetlenie zabytkowych budynków – już wkrótce, teren w tzw. Strefie Juliusza zupełnie zmieni oblicze tej części śródmieścia. 

Porządki wokół Juliusza. Będzie zielono i czysto – przed nami nowe oblicze zabytkowej kapliczki
Remonty idą pełną parą. Obiekt zostanie otwarty 9 września.

Wokół zabudowań zabytkowego kompleksu poszpitalnego „Juliusz” trwają intensywne prace, związane z zagospodarowaniem terenu.

- W obszarze pomiędzy ul. Klasztorną, Miejską i parkiem Bukówka zmieni się układ komunikacyjny – zarówno pieszy jak i samochodowy – zapowiada Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji UM. – Powstaną nowe alejki o nawierzchni z kostki klinkierowej, nawiązującej do elewacji zabytkowych budynków, dosadzone zostaną nowe gatunki drzew i zieleni niskiej. Pojawią się elementy małej architektury oraz nowe oświetlenie ledowe – od strony dziedzińca będą to stylizowane lampy, a od ul. Klasztornej zewnętrzne iluminacje pawilonów Rafał i Juliusz – dodaje J. Hawel. 

W tej chwili, od strony ulicy Miejskiej trwa częściowy demontaż ceglanego ogrodzenia – zostanie ono odtworzone i uzupełnione o stylowe, kute przęsła. Podobnie wyglądał będzie płot od strony Klasztornej.  W ramach trwających prac, zamontowany zostanie również system automatycznego podlewania zieleni. 

Pierwsze efekty prac zobaczymy już we wrześniu – na 10 września zaplanowane jest otwarcie dla zwiedzających pawilonu Rafał, prezentującego historię medycyny i farmacji. Do tego czasu zakończona będzie część pieszo-jezdna wokół budynku. 

Jeśli chodzi o termin zakończenia całości prac, związanych z zagospodarowaniem terenu kwartału Juliusz, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana: 

- Teoretycznie prace mogłyby się zakończyć do końca roku, jednak istnieje bardzo realna możliwość wydłużenia tego terminu. Roboty są bowiem uzależnione od postępów prac przy prowadzonej równolegle inwestycji, czyli remoncie największego budynku kompleksu, pawilonu Juliusz – tłumaczy Jacek Hawel. – Oba zadania realizowane są przez dwóch różnych wykonawców na jednym placu budowy, a część robót końcowych wokół budynku, może być wykonana  dopiero po zakończeniu robót w samym budynku. Stąd prace mogą przeciągnąć się nawet do połowy przyszłego roku - uprzedza J. Hawel.  

Prace przy zagospodarowaniu terenu wykonuje wybrana w przetargu rybnicka firma Inżbud TT Sp. z o.o.  za kwotę 4 019 848,20 zł .

***

Trwająca równolegle z zagospodarowaniem terenu modernizacja największego budynku poszpitalnego kompleksu, czyli pawilonu „Juliusz” obejmuje m.in. roboty rozbiórkowe, konstrukcyjne, elewacyjne wraz z montażem stolarki okiennej oraz drzwi tymczasowych zewnętrznych i wykonanie przyłącza wodno–kanalizacyjnego.  Prace wykonuje firma GRANI-TEC Sp. z o.o., z Rybnika, za kwotę nieco ponad 7,4 mln zł. 

Strefa Juliusza

Kompleks byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera zwany po prostu „Juliuszem”, powstał na przełomie XIX/XX wieku. Składa się z kilku gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja: pawilonu Juliusz, pawilonu Rafał, budynku byłego oddziału dermatologicznego, starej apteki oraz dawnego pogotowia ratunkowego.  

Częścią „Juliusza” jest również górująca nad całym kompleksem piękna bryła dawnej, zdesakralizowanej już przyszpitalnej kaplicy. Jej zarządcą jest rybnicka Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury.

Sam pawilon „Juliusz” to największy i najstarszy z  zabytkowych budynków tworzących kompleks. Jego remont to jeden z ostatnich etapów przywracania do świetności zabytkowego kompleksu dawnego szpitala miejskiego, którego budynki znajdują się pod ochroną konserwatorską (zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego).

  • Po zakończonej w 2020 roku modernizacji, pawilon „Rafał”, zmienił się nie do poznania – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Powstała tutaj przestrzeń wystawiennicza, którą wypełnia ekspozycja ilustrująca historię medycyny i farmacji.
  • W zmodernizowanych w 2019 roku wnętrzach po dawnym oddziale dermatologii przy ul. Miejskiej aktualnie funkcjonuje Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego. 
  • Dawną świetność odzyskał też zabytkowy budynek przyszpitalnej apteki - w jego odrestaurowanych wnętrzach powstały nowocześnie wyposażone sale praktycznej nauki zawodu Zasadniczej Szkoły Zawodowej Izby Rzemieślniczej.  
  • Powoli do życia wraca również zdesakralizowana kaplica - obiektem tym od niedawna zarządza rybnicka Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, w której najbliższych planach jest przygotowanie kaplicy do wykorzystania jej jako obiektu, który w znaczący sposób uzupełni i uatrakcyjni ofertę kulturalno-społeczną całego kompleksu.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Arteks 27.07.2022 20:21

Mała poprawka. To nie jest kapliczka bo kapliczki to kojarzą się z miniaturowymi budyneczkami. To jest budynek z kopułą wysoki prawie jak sam gmach szpitala, a w środku kubatura też jest niemała wraz z balkonem. To taki minikościół. Fajnie, że kolejny dość unikatowy architektonicznie obiekt ma być odnowiony. :)