Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Budowa domu kilkanaście procent droższa niż przed rokiem. Za jakie roboty budowlane zapłacisz najwięcej?

Niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że wiele osób, które planowało budowę domu, zastanawia się, czy będzie w stanie udźwignąć stale rosnące koszty i doprowadzić inwestycję do końca. Czynników, które mają wpływ na powodzenie realizacji tych projektów jest mnóstwo i właściwie każdy przypadek można rozpatrywać indywidualnie. Tymczasem GUS opublikował zebrane w maju dane dotyczące cen robót budowlano-montażowych, które pokazują, jak w ciągu roku zmieniły się warunki na rynku.

Budowa domu kilkanaście procent droższa niż przed rokiem. Za jakie roboty budowlane zapłacisz najwięcej?
Jedną z robót, które podrożały najbardziej, jest malowanie / fot. pixabay

Ankieta

Rozpoczynać budowę w tym roku, czy poczekać?
Zobacz więcej

Decyzja o rozpoczęciu budowy domu, ze względu na duży koszt inwestycji i często wieloletnie zobowiązanie kredytowe, nigdy nie należała do najłatwiejszych. Wyzwaniem, nawet jeśli pominiemy czynniki finansowe, jest sprostanie również wielu innym kwestiom, które pojawiają się przy tej okazji, a które mają kluczowe znaczenie przy szybkiej, sprawnej i jakościowej budowie. Na jakie materiały się zdecydować, która ekipa wykona prace profesjonalnie i zgodnie z naszą wizją, ile czasu potrwają sprawy związane z różnego rodzaju dokumentacją, jakie wybrać drzwi, okna, płytki, ogrzewanie, dach i wiele, wiele innych.

Tymczasem aktualna sytuacja gospodarcza, nie tylko w kraju, ale i na świecie, sprawia, że na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim kwestie finansowe. Mniej doświadczeni w temacie rozpytują tych, którzy z branżą są bardziej na bieżąco, jak oceniają sytuację, czy przewidują zmiany, kiedy jest dobry czas na budowę, czy ruszać teraz, czy być może trochę poczekać. W różnych miejscach w sieci toczą się długie dyskusje - często jednak wynika z nich tylko to, że mamy tylu samo zwolenników co przeciwników twierdzenia, czy i kiedy pęknie bańka w budowlance, jak będą się kształtować koszty, czy składy budowlane sztucznie zawyżają ceny...

Słuszne wydaje się więc skupienie na swojej indywidualnej sytuacji i rozpatrzenie jej w kilku wariantach - od tego najbardziej optymistycznego, po ten raczej pesymistyczny, ale który nie przekreśla naszych marzeń o domu. Jeśli przyjęcie nawet najbardziej negatywnych założeń nie działa odstraszająco na nasze zasoby i chęci - pora zakasać rękawy.

W przygotowaniu kalkulacji pomocne mogą się okazać dane opublikowane przez GUS, które prezentują dynamikę zmian w kosztach robót budowlano-montażowych.

Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje zebrane w maju tego roku - co pozwala porównać, jak zmienia się sytuacja na przestrzeni ostatnich miesięcy, ale także o ile ceny zmieniły się rok do roku.

- Prezentowane wskaźniki cen oprócz funkcji informacyjnej spełniają funkcję deflatorów, wykorzystywane są do waloryzacji kosztów inwestycji, wartości robót budowlano-montażowych w umowach zawieranych pomiędzy inwestorem i wykonawcą, przeliczenia wartości kosztorysowej robót, weryfikacji cen ofertowych w przeprowadzanych przez inwestorów przetargach na roboty budowlane - czytamy w opracowaniu.

Oto lista 15 wybranych robót budowlano-montażowych, których koszt wzrósł najmocniej od maja 2021 roku do maja 2022 roku:

 1. Instalacje centralnego ogrzewania - wzrost o 17,6%
 2. Kotłownie i węzły cieplne - wzrost o 16,5%
 3. Roboty z gipsu i prefabrykatów gipsowych - wzrost o 15,7%
 4. Malowanie - wzrost o 15,2%
 5. Konstrukcje drewniane dachowe - wzrost o 14,9%
 6. Instalacje gazowe - wzrost o 13,6%
 7. Sieci wodociągowe - wzrost o 13,5%
 8. Instalacje wodociągowe - wzrost o 13,3%
 9. Stolarka budowlana - wzrost o 12%
 10. Oprawy oświetleniowe - wzrost o 11,9%
 11. Tynki, okładziny i licowanie powierzchni wewnętrznych - wzrost o 11,2%
 12. Instalacje kanalizacyjne - wzrost o 10,8%
 13. Podłogi i posadzki - wzrost o 10,7%
 14. Konstrukcje betonowe i żelbetowe monolityczne - wzrost o 10,1%
 15. Ścianki działowe z cegieł budowlanych, betonu komórkowego oraz kształtek szklanych - wzrost o 9,9%

Więcej szczegółowych danych znajdziesz tutaj

/Źródło danych GUS/

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kiro (194.99. * .102) 31.07.2022 21:42

noo masakrycznie wszysko podrożalo!!! chociaz da sie jeszcze w miare tanio ogarnąć budowe. ja tu znalazłem kilka przydatnych informacji ocieplamyzycie.pl/budowa/tanie-budowanie-rozmowa-o-oszczedzaniu-na-materialach-budowlanych

jegła 27.07.2022 18:58
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Koszt budowy domu to nie jest jedyny problem. Znajoma wybudowała się na wsi na odludziu i była zachwycona przez... pierwszy tydzień. Teraz narzeka na koszty dojazdu do pracy, na koszt dowożenia dzieci, na dojazdy do znajomych. Narzekają jej dzieci bo na miejscu nie ma rówieśników tylko same stare dziadki. Narzekają na leśne owady i zwierzątka które "nie szanują" jej prawa do życia w tym miejscu. Narzekają, że wszędzie trzeba jeździć autem, nawet do piekarni. A z dziećmi do miasta do przedszkola bo w gminie brak miejsc. Niestety tanie działki budowlane zawsze mają haczyk.

~Alfa (85.14. * .233) 27.07.2022 16:52
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Arteks 26.07.2022 14:12
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

@andreas45 - ty chyba żyjesz w jakieś innej czasoprzestrzeni... Lekarze potrafią dzisiaj zarabiać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł w zależności od specjalizacji. Ci którzy mają prywatne gabinety - praktycznie tyle ile chce im się pracować. Patusy nie muszą pracować - utrzymują ich zasiłki czyli my wszyscy.

~Andreas45 (91.146. * .187) 26.07.2022 11:42
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Ludzie po zawodówce często z problemami alkoholowymi zarabiają więcej niż po medycynie -taki lekarz ratuje życie. Dlatego moja rada dla inwestorów wykonujecie wiele prac na własną rękę. Skoro takie patusy się nauczyly wy też dacie radę. Chore czasy fryzjerka zarabia wiecej niz lekarz.