Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Jestem uzależniona od twórczości Canovy". W Kuźni Kultury odbył się wernisaż prac Teresy Prządkiewicz [ZDJĘCIA]

Twórczość Antonio Canovy i sztuka starożytnego Rzymu to wiodące elementy obrazów Teresy Prządkiewicz, które od 30 kwietnia można oglądać w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. Wystawa będzie czynna do końca maja.

"Jestem uzależniona od twórczości Canovy". W Kuźni Kultury odbył się wernisaż prac Teresy Prządkiewicz [ZDJĘCIA]
Dyrektor MOKSiR Anna Kijek i autorka obrazów Teresa Prządkiewicz (fot. Bartosz Kozina)

Teresa Prządkiewicz malarstwem zajmuje się kilkanaście lat. Pochodzi z Kuźni Raciborskiej, ale na co dzień mieszka i pracuje w Opolu. Jest absolwentką opolskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. W 2012 r. dołączyła do Związku Artystów Polskich i od tego czasu wystawia się w kraju i za granicą.

Miłośniczka dzieł Antonia Canovy

Czym dla pani Teresy jest malowanie? Jak podkreśla - sposobem na życie.

- Malowałam zawsze, bo lubiłam. Nie wyobrażam sobie życia bez malowania. To ciekawy sposób na zatrzymanie się w tzw. "tu i teraz". Podczas malowania trzeba skupić uwagę na tym, co człowieka spotyka w danej chwili, nie można myśleć o przeszłości czy przyszłości. To bardzo fajne uczucie, bo wówczas człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że jest kimś ważnym, że nie jesteśmy tutaj przez przypadek, a to, co się dzieje wokół nas, jest niesamowite - mówi autorka.

Podczas wernisażu nie zabrakło indywidualnych rozmów z malarką

Motywem przewodnim prac zgromadzonych w Kuźni Kultury są elementy związane z włoską sztuką. Skąd u T. Prządkiewicz zamiłowanie do dzieł antycznych? - Italia, włoski design, Rzym, a co za tym idzie - starożytna sztuka - zawsze mnie urzekała. Ważną rolę w moich obrazach odgrywa Anotonio Canova. To włoski rzeźbiarz, którego miłośniczką jestem od lat. Można powiedzieć, że jestem uzależniona od jego twórczości i lubię wykorzystywać to w swoich pracach - zaznacza pani Teresa.

Obrazy znajdują nabywców

Dominującą techniką, jaką możemy oglądać w prezentowanych obrazach jest akwarela, choć nie brak też obrazów akrylowych czy olejnych. Prace wystawiane były już wielu miejscach, gdzie były nie tylko podziwiane, ale i kupowane. - Część obrazów znalazła już swoich nabywców, co niezwykle mnie cieszy - mówi Teresa Prządkiewicz. - Maluję obrazy, by je sprzedać. Jest to dla mnie ogromna satysfakcja, ponieważ mogę w ten sposób gościć u kogoś w domu - dodaje malarka.

Obrazy, które w dużej mierze nawiązują do sztuki antycznej, nie powstawały jednak w Rzymie, a w opolskiej pracowni i niosą ze sobą pewne przesłanie. - To, co tu widzimy, to tzw. "cykl 21". Jego celem był mój rozwój duchowy, który buduje ludzką istotę. Człowiek się zastanawia, dlaczego jest na Ziemi i po co na niej jest. To jest ważne dla każdego, żeby się rozwijać, aby być lepszym człowiekiem, by kochać wszystkich. To są podstawowe, ale ważne rzeczy - podkreśla T. Prządkiewicz. - Prace łączy wiele wątków. To trzeba zobaczyć, postudiować, bo jest nad czym myśleć. Każdy zinterpretuje to na swój sposób i to jest fajne, bo każdy ma swoje odczucia - kończy malarka.

Lena Prządkiewicz obok portretu dziewczynki autorstwa swojej cioci

Na wystawie - prócz wspomnianych wyżej obrazów - zobaczymy także prace Leny Prządkiewicz, która jest bratanicą pani Teresy. Ona także przed paroma laty była natchnieniem do stworzenia portretu dziewczynki, który również znajduje się na ekspozycji w kuźniańskim domu kultury.

Bartosz Kozina

Ludzie

Anna Kijek

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].