Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni Powiatu Raciborskiego chcą "zamrożenia" uchwały antysmogowej dla Śląska. "Ludzi nie stać na ogrzewanie"

- Mówię to w imieniu tysięcy posiadaczy pieców węglowych i kominków. Tych nowoczesnych i tych trzeciej i czwartej klasy. Sam namawiałem na eko-groszek, a dziś widzę dramatyczną sytuację swoich sąsiadów, którzy nie mają na węgiel - mówił na sesji powiatowej Andrzej Chroboczek.

Radni Powiatu Raciborskiego chcą "zamrożenia" uchwały antysmogowej dla Śląska. "Ludzi nie stać na ogrzewanie"
Andrzej Chroboczek zainicjował na kwietniowej sejsi rady powiatu działania zmierzające do zawieszenia realizacji uchwały antysmogowej w powiecie raciborskim

Podkreślił problem powiększającego się ubóstwa energetycznego, co jego zdaniem składnia do inicjatywy powiatowej o wstrzymanie biegu uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego o dwa lata.

Dodał, że śledzi doniesienia z NBP i spodziewa się wyjścia Polski z inflacji w 2023 roku. - Wierzę też w pozytywne dla Ukrainy rozstrzygnięcie wojny, co ustabilizuje sytuację energetyczną - mówił Chroboczek.

- Obecne ceny węgla notują znaczący wzrost. Do ogrzania przeciętnego domu potrzeba co najmniej 4-5 ton i dziś to jest bardzo wysoka kwota, bo jakieś 10 tysięcy i więcej. Tymczasem społeczeństwo ubożeje. Na eko-groszek ludzi nie będzie nie stać, a palenie drewnem w myśl uchwały antysmogowej nie wchodzi w rachubę - kontynuował członek zarządu powiatu.

Wskazał przy tym kolejny problem skąd wziąć ten już i tak drogi węgiel? Kopalnie nie zwiększą wydobycia w krótkim czasie, a kto chciał zakupić węgiel przez sklep PGG to wie, że taki zakup graniczy z cudem.

- O ubóstwie energetycznym mówi się, gdy duża część przychodów jest w gospodarstwie domowym wydawana na ogrzewanie i prąd. Wielu mieszkańcom powiatu grozi niemożliwość opłacenia tych mediów, czyli wykluczenie energetyczne. Już mają problem z utrzymaniem w domu odpowiedniej do życia temperatury. To nie teoria, to praktyka - nadmienił A. Chroboczek.

Radny przyznał, że sam nakłaniał sceptyków, by wymieniali tzw. kopciuchy na piece na eko-groszek. - Dziś sytuacja takich osób jest dramatyczna jeśli chodzi o finanse na ogrzewanie - przekazał Chroboczek na sesji.

Choć jego zdaniem uchwała antysmugowa jest dobra, to nastały takie czasy, że trzeba wziąć pod uwagę problemy z jakimi borykają się mieszkańcy. - Nie wiem co będzie w następny sezonie - mówił Chroboczek.

Podkreślił swoje doświadczenie jako wykształconego górnika. - Przez kilka lat nie zapewnimy w kraju luki po węglu rosyjskim - ocenił.

Radny Ryszard Frączek zapytał wnioskodawcę o jakieś sugestie dla marszałka w sprawie uchwały. - Żeby nasz apel nie trafił do lamusa. Jak tam będzie jakiś pomysł to poważnie potraktują - radził lider Oblicz.

- Dopóki rząd nie rozwiąże problemu z węglem na polskim rynku, to obowiązywanie tej uchwały jest w praktyce niemożliwe - oznajmił A. Chroboczek.

Elżbieta Biskup zgodziła się, że nie wiadomo co się będzie działo, ale uznała temat za sprawę dla rządu. - Bezpieczeństwo energetyczne jest dziś problemem całej Europy, spójrzmy, co się dzieje w Niemczech, w innych krajach - mówiła radna z klubu PiS. Nadzieję dostrzega w nowym gazociągu biegnącym przez Bałtyk.

Szymon Bolik spytał Chroboczka, czy chodzi mu o 2 lata czasu, żeby zobaczyć, co się będzie działo, czy ludzie będą palić oponami i meblościankami?

Radny z Nędzy obruszył się na takie słowa. Stwierdził, Ślązacy wiedzą, że opony służą do samochodów, a nie do pieców. - Tu się respektuje prawo. Dlatego zabiegam o przesunięcie terminów w uchwale antysmogowej. Na dziś sytuacja jest taka, że ubożeją mieszkańcy i nie stać ich na nowoczesne źródła ciepła. Spróbujmy zawiesić wojewódzkie prawo - apelował Chroboczek.

Radny Łukasz Mura poparł Chroboczka, podobną deklarację złożył Szymon Bolik.

Sprawa ma trafić na kolejne posiedzenie komisji zajmującej się ochroną środowiska i tam ma być opracowany apel do marszałka.

21 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ElectricLightOrchestra (208.127. * .136) 11.05.2022 20:07

Radny z Nędzy to akurat powinien wiedzieć, że tam sporo ludzi pali w piecach co popadnie - opony, buty, płyty meblowe tak że zimą lepiej nie wychodzić z domu. Tymczasem fotowoltaika tanieje, a jak kto nie chce przeinwestowywać, to zawsze można z Niemiec ściągnąć używane panele, które starczą na 10 lat darmowej energii. Kupuje się 20 "przestarzałych" płyt, co dają po 200 watów sztuka i gotowe.

~DoJanuarego (94.254. * .221) 11.05.2022 13:40

January myślę, że mieszkasz w Raciborzu masz nie ocieplony dom i stary kopcący piec, którym trujesz wszystkich wokół. Masz w d... aby ocieplić dom i wziąć pieniądze z programu Czyste Powietrze i z programu z miasta. Za to rozbijasz się samochodem na jego utrzymanie cię stać. Masz dużą rodzinę i mimo, że pracuje większość macie wszystko w nosie. Wolicie na pierdoły wydawać pieniądze i truć pół dzelnicy niż aby wymienić swojego starego kopciucha. Co niedzielę biegasz do kościoła a spalinami rujnujesz innym zdrowie z sobą na czele i taki z ciebie katolik.

~Gerdd (5.173. * .62) 11.05.2022 13:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Od jesieni będziemy niezależni gazowo od Rosji więc nie pisz o krwi dzieci ukraińskich bo idąc twoim tokiem ty masz krew dzieci ukraińskich na rękach bo paliłeś rosyjskim węglem w piecu i do niedawna używałeś w domu ruskiego gazu przynajmniej w kuchence gazowej lub jeździłeś samochodem na rosyjski LPG. Nikt rozsądny nie promuje węgla do ogrzewania i nie pali weglem i nie zgłasza aby blokować uchwałę antysmogową.

~januar (31.42. * .37) 11.05.2022 12:42
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

w domu w zimie musi być ciepło ; ludzie po to budują domy żeby w zimie nie marznąć- w zimie trzeba w nich wytwarzać ciepło ; w naszych warunkach najlepszym a właściwie jedynym paliwem jest węgiel , ew. drewno , papier . Pozostałe rodzaje nośników paliwa lub energii jest nieosiągalna ze względu na cenę.Propagatorzy tzw. zielonego ładu mają krew ukraińskich dzieci na rękach!!!!

~StopTakimPomysłom (94.254. * .74) 30.04.2022 08:57
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Z wszystkim się zgadzam po za lodowiskiem, które jest ostatnią rzeczą potrzebną w Raciborzu. Teraz w Raciborzu tak śmierdzi smogiem, że szok a towarzystwo powiatowe chce zamrażać uchwałę antysmogową o zasięgu wojewódzkim. Pan Chroboczek odleciał zupełnie i udowodnił, że jest niewłaściwą osobą na niewłaściwym miejscu. Pan Bolik wyskoczył jak Filip z konopi, dobrze zaczął ale źle skończył. Myślałem, że ten pan ma więcej roztropności. Przeliczyłem się .Łukasza Mura też powinien ktoś zmienić tacy ludzie nie powinni mieć nic do roboty jako radni a tym bardziej w zarządzie!!!

ZwiadowcaHalt 29.04.2022 21:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Racibórz jest pięknym i bardzo urokliwym miastem z wspaniałą architekturą oraz wieloma miejscami do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu zarówno zimą (lodowisko na rynku), jak i latem (zadbane place zabaw, tereny zielone). Niestety świeże powietrze jest tutaj rzadkością ze względu na brak logicznego myślenia niektórych wyżej postawionych… Więc ciężko korzystać z atrakcji miasta.

~Laura15 (83.23. * .82) 29.04.2022 19:26
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Coraz trudniej podjąć decyzję o przyjeździe do Raciborza i spędzeniu tam np. weekendu. Świadomość poziomu zatrucia powietrza przytłacza. Jest widoczna, nawet gołym okiem, różnica w poziomie zanieczyszczenia-czarny brud na ubraniach dzieci po powrocie z placu zabaw, z balkonu (mieszkanie w centrum miasta). Namawiam rodziców na wyprowadzenie się z Raciborza ze względu na niknącą perspektywę poprawy jakości powietrza i w związku z tym na dalsze pogarszanie się ich stanu zdrowia… Szkoda

~Żenada (94.254. * .121) 29.04.2022 06:49
oceniono 20 razy
18
Zgłoś

Teraz się instaluje pompy ciepla a nie piece na ekogroszek panie były górniku. Powiat oprócz wsparcia dla Programu Czyste Powietrze powinien zapewnić własne dodatkowe dofinansowanie obywatelom albo do gazu albo do najczęściej stosowanych powietrznych pomp ciepła i na to powinien być wydzielony fundusz z mimimum 3 - 4 miliony złotych. Do roboty, tym należy się zająć a nie zamrażaniem Uchwały Antysmogowej. I tak wam Wasz apel nie przejdzie bo ludzi widzących więcej i roztropniejszych jest więcej, którzy nie pozwolą takim ludziom jak pan Andrzej Chroboczek na cofanie się. Nasze zdrowie jest ważniejsze panie Andrzeju i nie ma żadnego ale.

~G223 (94.254. * .130) 28.04.2022 18:44
oceniono 20 razy
18
Zgłoś

Tych paru " genialnych" radnych, którzy poparli genialnego p Chroboczka też pokazali co reprezentują. Może mnie ktoś uświadomi co Starostwo zrobiło dla poprawy powietrza w Raciborzu i powiecie bo jak na razie zajmuje się wycinaniem drzew przy każdej drodze, którą remontują? Zajmijcie się w Starostwie i powiecie smogiem a nie zamrażaniem uchwały smogowej. Za te ponad 1 milion na jarmark można było dofinansować w powiecie wymianę wiele starych kotłów C.O. Parę osób chyba jest oderwanych od rzeczywistości skoro popierają zamrożenie tej uchwały. Groteskowe będzie jak z filmu Barei jeżeli komisja Ochrony Środowiska zamiast likwidacją smogu będzie się zajmowała blokowaniem dobrej wojewódzkiej uchwały antysmogowej.

~DoSwira (78.31. * .154) 28.04.2022 17:44
oceniono 20 razy
18
Zgłoś

Świrem jjesteś może ty. Kolejny chory pomysł aby można było truć dalej.

~op (91.192. * .86) 28.04.2022 17:16
oceniono 20 razy
-18
Zgłoś

Ekoświry w akcji Wymieniają się plusami

~Chcemypowietrza (5.172. * .78) 28.04.2022 16:43
oceniono 20 razy
18
Zgłoś

Serio! Chcecie nas dalej truć!!!! To jest przykre dla nas dla mieszkańców. W Raciborzu jest bardzo duzy smog :( I wszyscy na tym tracimy zdrowie itd.

~dhjk (89.25. * .176) 28.04.2022 14:56
oceniono 20 razy
-18
Zgłoś

Niektórzy tu zaczynają chyba histeryzować. Przeczytajcie ostatnie zdanie. Poza tym, Chroboczkowi chodzi, z tego co się można zorientować, tylko o zawieszenie tej uchwały. A czy się komuś podoba czy nie, problem który tu poruszył jest.

~Darekk (94.254. * .182) 28.04.2022 13:19
oceniono 20 razy
18
Zgłoś

Zdrowie jest najważnieisze !!! Przestańcie się kompromitować. Ten apel jak powstanie to będzie wstyd na cały Śląsk i Polskę.

~SToP (5.173. * .224) 28.04.2022 13:12
oceniono 20 razy
18
Zgłoś

Stop takim działaniom blokującym Śląską Uchwałę Antysmgową. Żenada. Powinno się zaostrzać a nie łagodzić ŚUA.

~Litania (5.173. * .112) 27.04.2022 21:28
oceniono 19 razy
17
Zgłoś

Powiat mógł zrobić program antysmogowy. Zamiast tego wydają na drogi i jarmark za ponad 1 mln tak się wydaje pieniądze. Teraz wołanie o przesuniecie terminów. Nie doczekanie wasze. Panie Chroboczek proszę przestać namawiać na takie bezsensowne pomysły.

~Hustu (5.173. * .194) 27.04.2022 21:21
oceniono 19 razy
17
Zgłoś

Co za bzdura. Pan Chroboczek odleciał zupełnie. Żadnego apelu do marszałka bo się tylko ośmieszycie. Co ten pan tam robi w zarządzie? Uchwała jest dobra i stare piece należy wymienić. Koniec z truciem. Był czas od 2017 roku wymienić piec. Nie trzeba było na bzdety wydawać. Taki apel będzie ośmieszeniem się każdego kto się pod nim podpisze.

~Mafiaeko (87.101. * .96) 27.04.2022 19:08
oceniono 19 razy
-17
Zgłoś

Według UE to kufaja też grzeje także nie martwcie sie

~Tuiterax467 (5.184. * .191) 27.04.2022 09:38
oceniono 19 razy
17
Zgłoś

Przede wszystkim trzeba dbać o środowisko. Pieniądze trzeba po prostu znaleźć, zaoszczędzić na lepsze źródła energii. Bywa, że pod domem kilka samochodów a opalanie najgorsze. Wszyscy mają problem z inflacją i drożyzną ale to nie powinno spowalniać zmian w ochronie środowiska i przede wszystkim zdrowia.

~Emolka (83.7. * .62) 27.04.2022 08:09
oceniono 19 razy
17
Zgłoś

Na stwierdzenie że ludzie wiedzą że opony służą do samochodów a nie pieców najbardziej mnie rozbawiło. Chyba radny jest bardzo naiwny!!!!!

~Rules (83.7. * .244) 26.04.2022 19:47
oceniono 19 razy
-17
Zgłoś

Zróbcie coś z dostępnością ekogroszku i nie będzie problemu, cena na kopalni to akceptowalne 800-900zl, ale zakup na stronie PGG graniczy z cudem.