Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ukraińcy znów na Rynku w Raciborzu. Nastroje świąteczne bo wielkanocne

Liczne grono uchodźców przyszło na raciborski rynek, by poświęcić pokarmy przygotowane na Wielkanoc, która w Ukrainie jest obchodzona w tych dniach. To było pełne radości spotkanie, jakże odmienne od poprzedniego zgromadzenia na rynku w Raciborzu, zaraz po tym jak wybuchła wojna na wschodzie.

Ukraińcy znów na Rynku w Raciborzu. Nastroje świąteczne bo wielkanocne
Poświęcenie pokarmów przyniesionych przez Ukraińców na raciborski rynek

Materiał wideo:

Zebranych przywitał prezydent Raciborza Dariusz Polowy, który część swojej przemowy miał w języku ukraińskim. Towarzyszył mu franciszkanin z Płoni, który posługiwał w przeszłości na Ukrainie. Spotkanie dla Ukraińców zorganizowali motocykliści z SRC Motocykle wspólnie z siostrami zakonnymi z klasztoru Annuntiata. Andrzej Złoczowski lider grupy motocyklistów mówił nam, że inicjatywa drugiego śniadania wielkanocnego leżała po stronie posła Michała Wosia, także obecnego w sobotę na rynku.

Oprócz poświęcenia pokarmów przygotowano dla zebranych poczęstunek śląskim żurkiem, zupą nieznaną na Ukrainie, na której króluje słynny barszcz.

Prowadziliśmy transmisję na żywo z rynku w Raciborzu. W materiale wideo można obejrzeć cały ceremoniał święcenia pokarmów i rozmowy z: dziennikarzem TVP Arturem Charendarczykiem, prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym, prezes sądu rejonowego, angażującą się w pomaganie uchodźcom - Marzeną Korzonek i ojcem franciszkaninem, który święcił pokarmy.

Pod koniec poczęstunku - w charakterze podziękowań - goście z Ukrainy odśpiewali swój hymn narodowy, zaintonowany przez siostrę zakonną Tatianę.

Organizator przedsięwzięcia Andrzej Złoczowski mówił Nowinom, dlaczego zdecydował się na kolejne śniadanie wielkanocne w Raciborzu. Zapraszał na zaplanowane za tydzień otwarcie 25. sezonu motocyklowego w mieście.
Siostra Tatiana przyjechała do Raciborza z Ukrainy na dwa tygodnie. Jej pobyt zbiegł się z organizacją śniadania wielkanocnego, w którym miała swoją ważną rolę.
Na rynku spotkaliśmy jednego z wolontariuszy, który od początku wojny wspomaga działania humanitarne, jeżdżąc z darami Raciborza dla partnerskiej Tyśmienicy.
Wśród uczestników śniadania był Michał Fita ze stowarzyszenia "W służbie mieszkańcom". Był wcześniej na wiecu raciborzan, którzy zebrali się w geście protestu antywojennego i teraz mógł porównać oba zgromadzenia.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].