Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polska rezygnuje z 20 mln szczepionek na COVID?

W najbliższych dniach, jeśli nie godzinach, rozstrzygnie się decyzja dotycząca umowy z koncernem Moderna. Tutaj czekamy na jasne stanowisko Komisji Europejskiej – przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Polska rezygnuje z 20 mln szczepionek na COVID?
Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz (fot. arch. Nowiny.pl)

Rzecznik resortu zdrowia przekazał w Radiu Plus, że chodzi o rezygnację z 20 mln szczepionek koncernu Moderna. Zaznaczył, że na razie Polska czeka na decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie i liczy, że KE "w końcu podejmie kroki i wywiąże się z deklarowanego solidaryzmu".

Andrusiewicz pytany był o odmowę przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 od firmy Pfizer i odmowę wykonywania płatności za nie. Rzecznik tłumaczył, że Polska nie chciała wypowiadać umowy, a prosiła o większą elastyczność ze względu na ponoszenie przez Polskę kosztów związanych z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy.

"Zasygnalizowaliśmy koncernowi, żeby był w tej materii elastyczny, bo jest pewna społeczna odpowiedzialność biznesu, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Niestety, koncern nie zareagował, Komisja Europejska też nie zareagowała" – wyjaśnił, dodając, że to był powód poinformowania o niemożności realizowania tego kontraktu.

Przekazał, że obecne koszty, które ponosi Polska, to 300 mln zł miesięcznie na milion uchodźców ukraińskich w zakresie samej ochrony zdrowia. "Więc jeśli mamy 2 mln uchodźców, to jest 600 mln miesięcznie" – dodał.

Dopytywany o czwartkowy artykuł "Dziennika Gazety Prawnej", w którym oceniono, że Polska nie ma sojuszników w Unii Europejskiej co do rezygnacji z dostaw szczepionek, odpowiedział, że w artykule przywoływane są państwa, które nie graniczą z Ukrainą, więc nie są tak dotknięte kosztami związanymi z leczeniem obywateli Ukrainy.

"Jest reakcja państw graniczących z Ukrainą. Już przynajmniej jedno z tych państw wystąpiło do nas o przekazanie dokumentu związanego z wypowiedzeniem umowy firmie Pfizer w związku z tym, że szykuje się do podobnego ruchu" – podkreślił.

Dodał, że Polska cały czas prowadzi rozmowy z państwami graniczącymi z Ukrainą i są one zainteresowane tym problemem. "Za wcześnie mówić, że podejmą taką decyzję, ale są tą decyzją zainteresowane" – zaznaczył.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał we wtorek, że pod koniec ubiegłego tygodnia Polska skorzystała z klauzuli siły wyższej, stanu wyższej konieczności i poinformowała Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i wykonywania za nie płatności.

Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker, pytany o wypowiedź polskiego ministra zdrowia, że Polska odmawia przyjęcia kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i zapłacenia za nie, powiedział, że KE została poinformowana przez polskie władze o tej decyzji.

"Kraje członkowskie są związane zobowiązaniami wynikającymi z kontraktu, ale Komisja Europejska oczywiście rozumie trudną sytuację, w jakiej znalazła się Polska" – powiedział i dodał, KE będzie starać się ułatwiać rozmowy między polskimi władzami a firmą, "by znaleźć pragmatyczne rozwiązanie dla tej specyficznej sytuacji, z którą konfrontuje się kraj".

(PAP)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].